10 najlepszych suplementów z magnezem – opinie i ranking

Podsumowanie: Cierpisz na niedobór magnezu i chcesz go uzupełnić odpowiednim suplementem diety? W tym artykule porównałam dla Ciebie 10 najlepszych suplementów magnezu. Które z nich zajęły miejsca na podium?

 • Pierwsze miejsce zajmuje Neuro-Mag® Magnesium L-Threonate. Świetnie przyswajalna forma magnezu w kapsułkach.
 • Drugie miejsce zajął magnez z guaraną, witaminą C i witaminami z grupy B od Nature’s Finest. Jest to suplement diety w proszku o pysznym smaku mango.
 • Trzecie miejsce zajął suplement Performance Magnesium od marki BrainMax. Jest to chelatowana forma magnezu o wysokiej przyswajalności.

W artykule omawiam także:

Wszystko o magnezie[1]  i jego formach. Który jest najlepszy, dla kogo jest odpowiedni i w jakich produktach można znaleźć magnez? Jakie są skutki działania magnezu i co się dzieje w przypadku jego niedoboru?

TOP  1. miejsce

Neuro-Mag® Magnesium L-Threonate

Orientacyjna cena: 190 zł

Dlaczego 1. miejsce?

Ponieważ jest to doskonały magnez w postaci L-treonianu, który wspomaga pamięć, pomaga zwiększyć stężenie magnezu w mózgu i przyczynia się do utrzymania młodzieńczych funkcji poznawczych.

2. miejsce

Magnez + Guarana + B-Kompleks + Witamina C

Orientacyjna cena: 30 zł

Dlaczego 2. miejsce?

Ponieważ jest to suplement w wygodnej do sporządzania formie proszku o smaku mango. Dostarcza organizmowi magnezu w formie cytrynianu, co zapewnia odpowiednią biodostępność.

3. miejsce

Performance Magnesium od BrainMax

Orientacyjna cena: 115 zł

Dlaczego 3. miejsce?

Ponieważ jest to suplement diety zawierający chelatowaną formę magnezu, która cechuje się wysoką przyswajalnością i jest bardzo dobrze wykorzystywana w organizmie.

Dziesięć najlepszych suplementów diety z magnezem

 1. Neuro-Mag® Magnesium L-Threonate 190 zł (90 kapsułek)
 2. Magnez + Guarana + B-Kompleks + Witamina C Nature’s Finest 30 zł (150 g na 30 dni)
 3. Performance Magnesium 115 zł (100 kapsułek)
 4. BrainMax Potas + Magnez 85 zł (200 kapsułek)
 5. Viridian Magnez, B6 i szafran 140 zł (60 kapsułek)
 6. Viridian Potassium Magnesium Citrate 80 zł (150 g)
 7. Viridian Magnesium Taurate 105 zł (90 kapsułek)
 8. Jarrow MagMind 165 zł (90 kapsułek)
 9. BrainMax Energy Magnesium 125 zł (200 kapsułek)
 10. NOW Magnesium Citrate 60 zł (100 tabletek)

Co to jest magnez?

Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym dla naszego organizmu. Jest odpowiedzialny za bardzo ciężkie zadania, które nie należą do przyjemnych. Bierze udział w setkach reakcji zachodzących w organizmie. Potrzebuje go absolutnie każda ludzka komórka. Magnez jest „kapitanem” w ponad 300 reakcjach enzymatycznych, które są odpowiedzialne za wytwarzanie energii w organizmie.[1]

 • Magnez jest nazywany pierwiastkiem życia i słusznie, ponieważ bez niego nie powstałaby żadna energia, a więc nie byłby możliwy ani ruch, ani ludzka egzystencja.
 • Magnez ma skrót chemiczny Mg i jest jednym z dziesięciu pierwiastków, które występują w największej ilości w skorupie ziemskiej. Występuje obficie w skałach i wodzie morskiej.
 • Odkrycie magnezu przypisuje się H. Davy'emu w 1808 r.[2] Niestety minęło kolejne 150 lat, zanim opisano niedobór magnezu u ludzi.
 • Łacińska nazwa magnezu pochodzi od greckiego regionu Magnesia w Tesalii, gdzie magnez był używany do celów leczniczych w okresie rozkwitu kultury greckiej.

Jakie formy magnezu wyróżniamy?

Magnez nie występuje w zaledwie jednej formie. Wręcz przeciwnie, jest ich bardzo wiele i nie wszystkie są takie same lub porównywalne.[3]

Różne formy magnezu są metabolizowane w organizmie w różny sposób i mają różne efekty. Bardzo ważne jest to, w jakim stopniu magnez zostanie wchłonięty przez organizm.

Jest to forma magnezu, która wiąże się z białkiem L-glicyną. Ma doskonałą wchłanialność i wysoką biodostępność. Aminokwas L-glicyna ma niską masę cząsteczkową, dzięki czemu glicynian magnezu jest szybko wchłaniany.

Glicynian magnezu[4] jest często stosowany ze względu na swoje działanie uspokajające w leczeniu lęku, depresji i bezsenności. Świetnie sprawdza się na przykład przed snem.

Ta forma magnezu jest znacznie łatwiej wchłaniana niż wszystkie inne. Uważa się, że może zwiększać ilość magnezu w mózgu (inne suplementy magnezu nie mają takiej zdolności), dzięki czemu może wspierać jego zdrowie lub potencjalnie pomagać w leczeniu zaburzeń, takich jak depresja czy utrata pamięci.

Jabłczan magnezu jest łatwo wchłaniany i w porównaniu do innych form nie ma działania przeczyszczającego. Jabłczan, czyli kwas jabłkowy, w połączeniu z magnezem tworzy środek, który zapewnia jednocześnie uspokojenie i więcej energii. Ten rodzaj suplementu magnezu doskonale sprawdza się w przypadku niskiego poziomu energii, zmęczenia i bólów mięśni.

Cytrynian magnezu jest jednym z najpopularniejszych rodzajów suplementów magnezu i jest łatwo wchłaniany przez nasz organizm. Należy jednak uważać na jedną rzecz: w dużych ilościach ma działanie przeczyszczające. Dlatego cytrynian zalecany jest osobom cierpiącym na problemy trawienne, takie jak zaparcia.

Chlorek magnezu jest białą, higroskopijną substancją i zawiera 12% przyswajalnego magnezu. Ten rodzaj ma naprawdę wysoki współczynnik wchłaniania, jak już wspomniano, i jest często używany do przygotowania tak zwanej oliwy magnezowej, która jest nakładana na skórę w celu wchłaniania przezskórnego (podskórnego).

Badania wskazują, że ta forma jest łagodna dla układu pokarmowego i nadaje się również do suplementacji wyższych dawek. Biodostępność tej formy magnezu wynosi około 43%.

Taurynian magnezu to chelatowana forma magnezu połączona z cząsteczką L-tauryny. Te dwie substancje są dobrze przyswajane przez organizm i działają synergistycznie. Ich zadaniem jest wspomaganie kondycji naczyń krwionośnych i sprawności całego układu sercowo-naczyniowego.

Siarczan magnezu, lub inaczej sól Epsom, zawiera w swojej strukturze magnez, siarkę i tlen.

Przyspiesza regenerację po wysiłku sportowym, pomaga zmniejszyć stres i napięcie, a także służy do leczenia bezsenności, obrzęków i zapalenia stawów. Najpopularniejszym sposobem stosowania soli Epsom jest dodawanie jej do wody podczas kąpieli.

Ta forma jest stosowana w przypadku zgagi i nadkwaśności żołądka.

Jest niedrogi i często można go znaleźć w suplementach multiwitaminowych. Niestety jest słabo wchłaniany przez organizm, a w większych ilościach może mieć działanie przeczyszczające.

Która forma magnezu jest najlepsza?

Najlepsze formy magnezu to bisglycynian, ze względu na jego doskonałe wchłanianie, oraz L-treonian, który jest stosowany głównie dla zdrowia układu nerwowego i zdrowia psychicznego. Inną popularną formą jest cytrynian, który jest stosowany ze względu na korzystny wpływ na problemy trawienne, zwłaszcza zaparcia. Inną odpowiednią formą jest jabłczan, który ma doskonałe wchłanianie i dlatego nadaje się do uzupełniania magnezu, lub taurynian.

Jakich form magnezu należy unikać?

Mniej odpowiednie formy magnezu obejmują wspomniany wcześniej tlenek magnezu, węglan magnezu i siarczan magnezu. Są to formy nieorganiczne, które charakteryzują się bardzo niską skutecznością i przyswajalnością.

 • Formy te nie zwiększają poziomu magnezu w organizmie. Niemniej jednak taki tlenek może pomóc na przykład w przypadku zgagi.

W jakich produktach spożywczych można znaleźć magnez?

Magnez znajduje się w wielu produktach spożywczych,[5]  więc zanim zaczniesz jego suplementację, postaraj się włączyć do codziennej diety więcej produktów bogatych w magnez. Jakie to produkty?

Wspaniałe, bogate w magnez warzywo,[6] które można uprawiać w doniczce na balkonie. Szpinak jest bardzo smaczny świeży, na przykład w sałatce, lub gotowany. Najlepiej jednak jeść go po ugotowaniu, ponieważ w takiej formie zawiera zaskakująco więcej magnezu niż świeży. Podaje się, że w 100 gramach zawiera 79 mg magnezu.

Orzechy te nie tylko świetnie smakują, ale są również bogatym źródłem magnezu i potasu. Co więcej, zawierają również duże ilości selenu.

Orzechy brazylijskie zawierają około 376 mg magnezu na 100 gramów.

Groch jest najlepszy świeży, na przykład latem, kiedy można go jeść prosto ze strąków. Zawiera nie tylko magnez, ale jest również gwarantowanym źródłem witaminy A, żelaza, witaminy K i witaminy C.

W 100 g grochu znajdziemy około 33 mg magnezu.

Banany są bardzo popularnym owocem i są często dodawane do koktajli i owsianek ze względu na ich przyjemny smak.

W 100 gramach banan zawiera około 27 mg magnezu.

Ostatnio bardzo popularne zboże bezglutenowe, które jest smaczne zarówno na słodko, jak i na słono. Jest bogata w białko, błonnik, witaminę B, potas, żelazo, magnez i witaminę E.[7]

Zjedzenie 100 gramów ugotowanej komosy ryżowej na obiad dostarcza około 64 mg magnezu.

Pyszne warzywo liściaste, które w 100 gramach zawiera około 81 mg magnezu. Jest również dobrym źródłem witaminy K, witaminy C i beta-karotenu.

Przysmak, który poprawia zdrowie jak mało co. Zawiera żelazo, wapń, magnez i inne wspaniałe substancje. Spożycie 100 gramów tego produktu dostarczy około 70 mg magnezu.

Ale uwaga, mówimy o naprawdę dobrej jakości czekoladzie, a nie o jakimś substytucie. Gorzka czekolada zawiera dużo magnezu,[8] przeciwutleniaczy, żelaza i kofeiny.

Jedna tabliczka czekolady 70-85% zawiera około 228 mg magnezu.

Wszechstronne awokado można dodawać zarówno do słodkich, jak i słonych potraw. Jest to owoc pełen wielu zdrowych tłuszczów. Zawiera również magnez, potas, witaminę K, witaminę C, witaminy z grupy B i nie zawiera cholesterolu.[9]

Awokado zawiera około 29 mg magnezu w 100 gramach.

Ryby są jednym z najzdrowszych pokarmów na świecie. Zawierają na przykład witaminę D, magnez, a także kwasy tłuszczowe omega-3. Na przykład w 100 gramach miecznika znajduje się około 34 mg magnezu.

Jakie są efekty działania magnezu?

 • Łagodzi skurcze mięśni i przyczynia się do ich prawidłowego funkcjonowania.
 • Utrzymuje kości i zęby w dobrej kondycji.
 • Działa jako środek wspomagający przy bezsenności i bólach menstruacyjnych.
 • Działa uspokajająco i łagodzi rozdrażnienie.
 • Poprawia funkcjonowanie układu nerwowego.
 • Ma korzystny wpływ na układ nerwowy.
 • Pomaga transportować cukry do komórek, a tym samym przyczynia się do wytwarzania energii.
 • Wspomaga działanie insuliny.
 • Poprawia wykorzystanie tlenu w komórkach.
 • Wzmacnia trawienie.
 • Utrzymuje wapń w stanie rozpuszczonym.
 • Chroni przed szkodliwym działaniem nadmiaru wapnia.
 • Reguluje ciśnienie krwi.
 • Kontroluje poziom cholesterolu.
 • Reguluje pracę tarczycy.
 • U mężczyzn przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania prostaty.
 • Redukuje szkodliwe działanie rtęci, ołowiu, aluminium i kadmu.
 • Zmniejsza nadwrażliwość na alergeny.

Jaka jest zalecana dawka magnezu?

Dawkowanie tego minerału jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego też wszelkie zalecenia mają jedynie charakter orientacyjny.

 • Zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Jednak zalecana dzienna dawka magnezu wynosi 375 miligramów (mg) dla osoby dorosłej.[10] 
 • Należy wziąć pod uwagę, że zapotrzebowanie na magnez znacznie wzrasta wraz z wiekiem, podczas ciąży i karmienia piersią, w wyniku wysiłku fizycznego, chorób serca, cukrzycy itp.
 • Uważa się, że tylko jedna trzecia zalecanej dziennej dawki jest wchłaniana w warunkach fizjologicznych, więc logicznie rzecz biorąc, nie może być tak, że im wyższa dawka, tym wyższa przyswajalność.
 • Dlatego dzienne spożycie magnezu powinno być w idealnym przypadku uzależnione od stanu zdrowia, ale także od stylu życia.

Niedobór magnezu

Niedobór magnezu może objawiać się między innymi bezsennością, skurczami mięśni, drażliwością, zwiększoną podatnością na sytuacje stresowe i niską odpornością na stres, osłabieniem, problemami z przyrostem masy mięśniowej czy problemami ze spalaniem tkanki tłuszczowej.

Niedobór magnezu jest określany jako hipomagnezemia i występuje w dwóch różnych postaciach:

 • Ostra hipomagnezemia – mogą wystąpić np. skurcze, gwałtowne ruchy gałek ocznych lub zaburzony rytm serca.
 • Przewlekły niedobór magnezu – jest to często poważny stan, taki jak zespół przewlekłego zmęczenia, niedokrwistość, depresja, osteoporoza.

Badania naukowe dowodzą, że nawet 50% osób w Europie i USA spożywa mniej magnezu, niż wynosi zalecana dzienna dawka. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, np. niska zawartość tego minerału w uprawach, spożywanie żywności o niższej zawartości magnezu, spożywanie przetworzonej żywności, wysokie spożycie alkoholu, zwiększony stres fizyczny i psychiczny, nadużywanie leków i intensywny tryb życia.

Czy warto suplementować magnez?

Jeśli uważasz, że masz jego niedobór, to zdecydowanie tak. Jeśli nie jesteś pewien, spróbuj najpierw udać się do swojego lekarza rodzinnego na badanie krwi, które może wskazać, czy brakuje Ci tego minerału.

 • Wiele osób pod presją dzisiejszych czasów często nieświadomie cierpi na objawy niedoboru magnezu. Należą do nich stany lękowe, nadmierna podatność na sytuacje stresowe, zmęczenie, bezsenność i dyskomfort psychiczny.
 • Z tego powodu suplementacja magnezu jest często niezbędna.

Kiedy należy przyjmować magnez?

W przypadku wystąpienia objawów, które pokrywają się z niedoborem magnezu w organizmie lub jeśli zaleci to lekarz. Ogólnie rzecz biorąc, o odpowiednią podaż magnezu powinny dbać w szczególności następujące grupy osób:

 • Kobiety w ciąży i karmiące piersią.
 • Osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną.
 • Osoby, które intensywnie uprawiają sport.
 • Osoby, które dużo się pocą.
 • Osoby w wieku powyżej 50. roku życia.
 • Pacjenci z chorobami serca i diabetycy.
 • Osoby, które regularnie i intensywnie spożywają alkohol.
 • Osoby przyjmujące niektóre leki, takie jak diuretyki lub antybiotyki.

Czy można przedawkować magnez?

Jak już kilkakrotnie wspomniano, magnez jest bardzo korzystnym pierwiastkiem dla organizmu. Jednak pomimo jego zalet, duży nadmiar tego minerału może być szkodliwy.

 • Nerki regulują wyższe spożycie magnezu, ale duże ilości magnezu mogą powodować biegunkę, wymioty, zawał serca lub nudności.
 • Duża ilość jest definiowana jako spożycie ponad 5000 mg magnezu dziennie. Dlatego zawsze należy przestrzegać zalecanych dawek.

1. miejsce

Neuro-Mag® Magnesium L-Threonate

Magnez w skutecznej formie L-treonianu wspomaga pamięć i funkcje poznawcze mózgu. Produkt jest suplementem diety w kapsułkach.
Orientacyjna cena: 190 zł

Dlaczego Neuro-Mag® Magnesium L-Threonate jest na pierwszym miejscu?

Ponieważ zawiera wysoce przyswajalną formę L-treonianu magnezu. Udowodniono naukowo, że ta forma magnezu jest wchłaniana przez krwiobieg znacznie lepiej niż inne. Następnie z krwiobiegu przemieszcza się prosto do mózgu, dzięki czemu szybciej odczuwasz jego działanie. Minerał ten wspiera ponad 600 procesów biochemicznych w naszym organizmie oraz przyczynia się do zachowania młodzieńczych i zdrowych funkcji poznawczych, w tym dobrej pamięci, koncentracji, ekspresji, orientacji przestrzennej oraz szybkiego przetwarzania nowych bodźców i informacji. Ponadto ta forma magnezu wspiera zdrowe kości i zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Opinie użytkowników 

Produkt Neuro-Mag® Magnesium L-Threonate ma w sieci przeważnie pozytywne oceny. Ludzie chwalą przede wszystkim to, że naprawdę działa – często wspominają lepszej jakości snu, uspokojeniu nerwów czy pozbyciu się bólu. Na portalu allegro.pl jedna z recenzji wspomina również, że przy regularnym stosowaniu suplement ten pomaga nawet na migreny.

Więcej o produkcie

Ten suplement diety należy przyjmować trzy razy dziennie po jednej kapsułce, chyba że lekarz zaleci inaczej. Opakowanie zawierające 90 kapsułek kosztuje około 190 zł.

2. miejsce

Magnez + Guarana + B-Kompleks + Witamina C Nature’s Finest

Suplement diety w formie proszku do sporządzania pysznego napoju o smaku mango. Zawiera magnez w formie cytrynianu o wysokiej biodostępności.
Orientacyjna cena: 30 zł

Dlaczego suplement Magnez + Guarana + B-Kompleks + Witamina C od marki Nature’s Finest znalazł się na drugim miejscu?

Suplement diety z magnezem oferowany przez markę Nature’s Finest został dodatkowo wzbogacony o guaranę oraz witaminy z grupy B i witaminę C. Magnez występuje tutaj w formie cytrynianu, co gwarantuje jego odpowiednią biodostępność.

Opinie użytkowników

Dostępne w internecie oceny tego produktu są w większości pozytywne. Użytkownicy są zadowoleni ze skuteczności suplementu. Na portalu allegro.pl możemy na przykład przeczytać, że cena jest bardzo przystępna jak na ilość produktu zawartą w opakowaniu.

Więcej o produkcie

Suplement ten występuje w formie proszku, z którego przyrządzimy pyszny napój o smaku mango. Wystarczy wsypać jedną miarkę produktu, czyli około 5 g, do szklanki wody, dokładnie wymieszać i wypić. Jedno opakowanie wystarczy na przygotowanie 30 napojów. A zapłacimy za nie około 30 zł.

3. miejsce

Performance Magnesium od BrainMax

Suplement diety w kapsułkach dostarczający magnez w formie chelatowanej. Cechuje się wysoką przyswajalnością i dobrym wykorzystaniem takiej formy magnezu przez organizm.
Orientacyjna cena: 115 zł

Dlaczego suplement diety Performance Magnesium od marki BrainMax znalazł się na trzecim miejscu?

Jest to chelatowana forma magnezu o wysokiej przyswajalności i stopniu wykorzystania w organizmie człowieka, nawet do 80%. Produkt nie działa przeczyszczająco, nawet w bardzo wysokich dawkach.

Opinie użytkowników

BrainMax to czeska marka, która tworzy wysokiej jakości suplementy diety wspierające ludzki organizm na wielu płaszczyznach. Ich suplement diety Performance Magnesium również cieszy się dobrymi opiniami użytkowników. Jedna z recenzentek stwierdza, że jest to najlepszy magnez, jaki kiedykolwiek przyjmowała. Opinie można przeczytać między innymi na stronie sklepu internetowego brainmarket.pl.

Więcej o produkcie

Kapsułki nie zawierają substancji balastowych, a w jednej dawce znajdziemy 200 mg pierwiastkowego magnezu. Cena za 100 kapsułek wynosi ok. 115 zł.

4. miejsce

BrainMax Potas + Magnez

Orientacyjna cena: 85 zł
Forma magnezu: Jabłczan

Dlaczego w porównaniu uwzględniłam BrainMax Potas + Magnez?

BrainMax Potas + Magnez zawiera 100 mg potasu w postaci cytrynianu i 60 mg magnezu w postaci jabłczanu. Oba te minerały odgrywają istotną rolę w zdrowiu komórek i tkanek oraz przynoszą wiele korzyści zdrowotnych.

Należy przyjmować od 1 do 2 tabletek rano lub w południe, albo po ciężkim treningu lub spożyciu alkoholu.

200 tabletek kosztuje mniej niż 90 zł.

5. miejsce

Viridian Magnez, B6 i szafran

Orientacyjna cena: 140 zł
Forma magnezu: bisglicynian, tlenek

Dlaczego wybrałam magnez (z witaminą B6 i szafranem) od Viridian?

Unikalne połączenie magnezu z witaminą B6 i szafranem ma na celu nie tylko promowanie dobrego samopoczucia psychicznego i wydajności, ale także zmniejszenie objawów depresji oraz poprawa zdolności do odpoczynku i jakości snu. Magnez występuje tu w trzech formach: jako tlenek magnezu, sól magnezowa kwasu cytrynowego, a także bisglicynian magnezu, który jest doskonale i szybko wchłaniany. Razem stanowią one 53% zalecanego dziennego spożycia magnezu w jednej kapsułce.

Produkt ten jest również odpowiedni dla wegan, ponieważ nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego. Jego skład jest w 100% czysty i spełnia surowe kryteria kategorii produktów koszernych. Zaleca się przyjmowanie jednej kapsułki dziennie podczas posiłku.

Za opakowanie 60 kapsułek zapłacisz około 140 zł.

6. miejsce

Viridian Potassium Magnesium Citrate

Orientacyjna cena: 80 zł
Forma magnezu: Cytrynian

Dlaczego dodałam tutaj Potassium Magnesium Citrate od Viridian?

Jest to cytrynian potasu i sole magnezowe kwasu cytrynowego, biologicznie aktywne formy potasu i magnezu. Działanie obu tych substancji jest świetne dla każdego, kto narażony jest na duży wysiłek fizyczny lub stres psychiczny.

Możesz kupić 150 g tego proszku za około 80 zł.

7. miejsce

Viridian Magnesium Taurate

Orientacyjna cena: 105 zł
Forma magnezu: Taurynian

Z jakiego powodu wybrałam również Taurynian Magnezu od Viridian?

Taurynian magnezu to chelatowana forma magnezu połączona z cząsteczką L-tauryny. Te dwie substancje są wysoce przyswajalne dla organizmu. Produkt jest wolny od składników modyfikowanych genetycznie lub napromieniowanych oraz nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego.

90 kapsułek kosztuje nieco ponad 100 zł.

8. miejsce

Jarrow MagMind

Orientacyjna cena: 165 zł
Forma magnezu: L-treonian

Dlaczego wybrałam MagMind firmy Jarrow?

Produkt ten przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, prawidłowego metabolizmu energetycznego, a także do zmniejszenia poziomu zmęczenia i wyczerpania.

Jest to magnez w postaci bisglicynianu wzbogacony o witaminę B6.

Można kupić 90 kapsułek za około 165 zł.

9. miejsce

BrainMax Energy Magnesium

Orientacyjna cena: 125 zł
Forma magnezu: Jabłczan

Dlaczego wybrałam Energy Magnesium od BrainMax?

Jabłczan magnezu jest stosunkowo mało znaną formą wysoce przyswajalnej soli magnezu, która jest odpowiednia do stosowania rano i przed południem. Jabłczan magnezu to połączenie kwasu jabłkowego i magnezu, a to właśnie dzięki kwasowi jabłkowemu ta forma magnezu wspiera produkcję energii komórkowej.

W porównaniu do cytrynianu jabłczan zawiera około 4% więcej pierwiastkowego magnezu i nie działa przeczyszczająco w większych dawkach.

200 kapsułek kosztuje około 125 zł.

10. miejsce

NOW Magnesium Citrate

Orientacyjna cena: 60 zł
Forma magnezu: Cytrynian

Dlaczego umieściłam cytrynian magnezu marki NOW na tej liście?

Ponieważ cytrynian magnezu zawarty w tym produkcie jest bardziej odpowiednią formą magnezu niż powszechnie dostępna forma tlenku. Zawartość magnezu w jednej dawce wynosi 400 mg.

100 tabletek jest dostępnych za około 60 zł.

Wreszcie

Jeśli czujesz, że masz niedobór magnezu, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, który doradzi Ci, jaki rodzaj magnezu wybrać i jak go przyjmować. Skup się również na swojej diecie i staraj się stosować zróżnicowaną i zbilansowaną dietę.

Spośród porównanych produktów najlepiej wypada Neuro-Mag® Magnesium L-Threonate w kapsułkach, który cechuje się wysoką przyswajalnością. Warto również wypróbować magnez z guaraną, witaminą C i witaminami z grupy B od Nature’s Finest, czyli suplementu diety w proszku o pysznym smaku mango. Warto też sięgnąć po suplement Performance Magnesium od marki BrainMax, który zawiera chelatowaną formę magnezu.

Przydatne linki ✓wiarygodne:

[1] Wikipedia (PL): Magnez

[2] Healthline (ENG): 12 Evidence-Based Health Benefits of Magnesium

[3] PubMed Central (ENG): Magnesium in Prevention and Therapy

[4] PubMed Central (ENG): Magnesium: its proven and potential clinical significance

Autor artykułu:

Autor artykułu:

Więcej o autorach lub stronie znajdziesz w dziale o nas. Chcesz wiedzieć jak dobieramy produkty?

Gdzie teraz?

Selekcja produktów i tworzenie rankingów to dla nas ważny proces, który wykonujemy dobrze. Produkty przechodzą kilka kontroli, dokładne badania, aw każdym porównaniu biorą udział co najmniej 2 osoby. Dlatego zawsze możesz być pewien niezależności i jakości porównania. Chcesz więcej? Przeczytaj szczegółowy opis tego, jak dobieramy produkty ».