10 najlepszych wybielających past do zębów – ranking

Podsumowanie: Marzysz o bielszych zębach, ale nie masz jeszcze ochoty na profesjonalne wybielanie w gabinecie? Wypróbuj wybielającą pastę do zębów, która może zapewnić satysfakcjonujące rezultaty w zaciszu własnego domu.

 • Pierwsze miejsce zajęła wybielająca pasta do zębów Opalescence Whitening, która jest delikatna dla szkliwa i może być dobrym wyborem dla osób z nadwrażliwością zębów.
 • Drugie miejsce zajęła pasta wybielająca Marvis Whitening Mint, która ma średni współczynnik ścieralności i świeży miętowy smak.
 • Na trzecim miejscu znalazła się pasta Biorepair Pro White, która wybiela zęby, a jednocześnie odbudowuje szkliwo.

W artykule dowiesz się także:

Wszystko o wybielaniu zębów (jak to działa i jakie masz opcje).[1] Jaki jest sekret wybielających past do zębów[2] i jak wybrać tę właściwą?

TOP  1. miejsce

Opalescence Whitening

Orientacyjna cena: 40 zł

Dlaczego 1. miejsce?

Ponieważ jest to delikatna dla zębów pasta, która nie podrażnia i nie zdziera szkliwa, a zamiast tego je wzmacnia. Skutecznie usuwa przebarwienia i kamień nazębny.

2. miejsce

Marvis Whitening Mint

Orientacyjna cena: 30 zł

Dlaczego 2. miejsce?

Ponieważ jest to skuteczna pasta wybielająca o świeżym miętowym smaku, która jednocześnie oczyszcza, wybiela i chroni zęby.

3. miejsce

Biorepair Pro White

Orientacyjna cena: 20 zł

Dlaczego 3. miejsce?

Ponieważ jest to pasta, która nie tylko wybiela, ale jednocześnie odbudowuje szkliwo, a także chroni zęby przed próchnicą i kamieniem nazębnym.

Dziesięć najlepszych wybielających past do zębów

Co dokładnie oznacza wybielanie zębów?

Wybielanie zębów[1] jest obecnie bardzo powszechnie używanym terminem. Nic w tym dziwnego. Każdy chciałby mieć zęby nie tylko zdrowe, ale i piękne. A to idzie ze sobą w parze. Pożółkłe lub mocno przebarwione zęby to problem wielu z nas. Podobnie jak każdy ma inny kolor skóry i włosów, ludzie mają również różne odcienie tkanki zęba. Niektórzy ludzie mają naturalnie bardziej żółte zęby, podczas gdy u innych przebarwienia pojawiają się z wiekiem. Oczywiście ważną rolę odgrywają też inne czynniki zewnętrzne, takie jak palenie papierosów, picie kawy i herbaty czy czerwonego wina.

 • Nieprzyjemnego pigmentu na zębach można się pozbyć. Na rynku dostępnych jest wiele produktów i metod wybielania. Niektóre z nich są sprawdzone i bezpieczne, na inne lepiej uważać. Od past wybielających,[2] proszków czy żeli po różne metody wybielania w gabinecie stomatologicznym pod kontrolą lekarza lub higienistki stomatologicznej. Wszystkie te produkty mają na celu rozbicie zakotwiczonych w zębach pigmentów na mniejsze cząsteczki, które nie będą już wizualnie zabarwiać zębów, i oczyszczenie z nich jamy ustnej. W rezultacie zęby będą piękne i białe.
 • Odnalezienie się w szerokim wachlarzu produktów do wybielania zębów jest dość trudne. Producenci przeganiali się nawzajem pod kątem działania preparatów wybielających, przez co ich stosowanie czasami dosłownie można było „stracić zęby”. Dlatego od 2013 roku obowiązuje rozporządzenie Unii Europejskiej, zgodnie z którym żaden produkt wybielający nie może zawierać więcej niż 6% nadtlenku wodoru[3] (który jest głównym składnikiem wszystkich produktów). Jednak to bezpieczne stężenie ma bardziej ograniczone działanie, więc jeśli reklama obiecuje cudowne wybielenie za pomocą domowego środka, prawdopodobnie jesteś wodzony za nos. Wybieraj produkty wybielające ostrożnie, czytaj recenzje i nie kupuj pierwszego produktu, który zobaczysz.

Czym są wybielające pasty do zębów i czy naprawdę pomagają wybielić zęby?

Wybielające pasty do zębów są prawdopodobnie najpopularniejszym domowym środkiem wybielającym. Pasty te są łatwo dostępne, a ich stosowanie nie zajmuje dodatkowego czasu. Jednak nawet w tym przypadku ważne jest, aby zastanowić się, którą pastę kupić, ponieważ każda pasta jest inna. I uwaga, nawet jeśli niektóre z nich naprawdę działają, co z pewnością jest możliwe, należy pamiętać o tym, że po zaprzestaniu ich stosowania przebarwienia zębów mogą powrócić.

 • Istnieje wiele produktów, które obiecują cuda w zakresie wybielania. Na jakiej zasadzie działają te produkty? Pasty wybielające zawierają składniki, które pomagają wywołać efekt wybielania. Mogą to być na przykład różne mikrocząsteczki, takie jak węgiel aktywny, soda oczyszczona, niskie stężenia nadtlenku lub enzymy.
 • Niestety jednak pasty nie są wszechmocne; wybielają jedynie zewnętrzne, powierzchowne plamy. Nie czynią cudów. Jeśli masz bardziej rozległe przebarwienia, zdecydowanie lepiej jest udać się do dentysty i uzyskać poradę na temat metod wybielania w gabinecie.

Jak długo trzeba czekać na rezultaty?

Jeśli używasz wybielających past do zębów codziennie, na efekty możesz liczyć po mniej więcej dwóch tygodniach – ale bardzo ważne jest, aby przeczytać zalecenia bezpośrednio od producenta lub skonsultować się z dentystą, ponieważ nie każda wybielająca pasta do zębów nadaje się do codziennego stosowania. Dentyści zalecają, aby wybielające pasty do zębów były regularnie stosowane naprzemiennie z klasycznymi pastami do zębów.

 • Wybielające pasty do zębów na ogół służą raczej do utrzymania efektu po wybielaniu w gabinecie.
 • Według jednego z badań z 2021 r. wybielające pasty do zębów mogą dawać zauważalny efekt wybielania po krótkim okresie stosowania, ale bez długotrwałego efektu.[4] Ale nawet to jest lepsze niż nic, prawda?

Jak wybrać wybielającą pastę do zębów?

Ponieważ istnieje naprawdę wiele past do zębów o działaniu wybielającym, bardzo ważne jest, aby wybrać właściwą. Jeśli nie jesteś pewna, po którą z nich sięgnąć, bo na przykład nie masz wcześniejszego doświadczenia, zdecydowanie nie spiesz się z wyborem. Najlepiej skonsultować się z dentystą lub higienistką stomatologiczną. Niektóre pasty do zębów mogą mieć bardzo agresywne działanie, a tym samym uszkadzać zęby.

 • Wybielająca pasta do zębów powinna być zatem bardzo delikatna dla zębów i szkliwa oraz nie ścierać zębów. Ogólnie rzecz biorąc, należy wybierać te, które mają niższy wskaźnik RDA, czyli Radio Dentin Abrasion (współczynnik ścieralności pasty).[5]
 • Możesz sięgnąć po naturalne pasty zawierające np. olej kokosowy, który jest naturalnym składnikiem wybielającym. Ponadto posiada on właściwości antybakteryjne, a technika oil pulling (płukanie jamy ustnej olejem) pomaga zredukować ilość bakterii i płytki nazębnej gromadzącej się na zębach.[6]

Jakie są możliwości wybielania zębów?

Powyżej omówiliśmy pasty do zębów i zasadę ich działania. Teraz przyjrzyjmy się proszkom wybielającym.

Podczas gdy pasty do zębów, jak już wiemy, mogą zawierać pewną ilość substancji wybielających, proszki jedynie rysują powierzchnię zębów, a ich stosowanie może być wręcz niebezpieczne i w większości nie jest zalecane przez ekspertów.

Zwykle polegają one na zakupie jakiegoś uniwersalnego nośnika, który nakłada się na zęby, a do środka nakłada się żel, który można bez problemu kupić w drogerii lub sklepie dentystycznym. Odmiany obejmują różne paski samoprzylepne, długopisy wybielające i inne metody, które można zastosować samodzielnie. Produkty te zawierają już substancje wybielające, ale również tylko do maksymalnego dozwolonego stężenia wynoszącego 6%. Problem polega na tym, że produkty te muszą wytrzymać długie przechowywanie bez kontroli temperatury, więc ich rzeczywiste stężenie jest znacznie niższe. Można więc wybielić zęby za pomocą tych produktów, ale należy liczyć się z dłuższym czasem działania (jedno lub dwa opakowania zdecydowanie nie wystarczą) i bardzo ograniczonym efektem.

Na pierwszy rzut oka wydaje się to nieco sprzeczne, ale to możliwe. W gabinecie stomatologicznym lekarz lub higienistka stomatologiczna wykona indywidualne, dopasowane nakładki, które idealnie przylegają do zębów, zapewniając maksymalny efekt. Otrzymasz również zestaw żeli wybielających, które są świeże i przechowywane przez cały czas w lodówce w niskiej temperaturze, dzięki czemu aktywny składnik nie ulega rozkładowi. Wybielanie w ten sposób trwa dłużej, ale jeśli będziesz cierpliwa, na pewno wybielisz zęby. Cena wynosi zwykle około 1200 zł.

Takie wybielanie odbywa się już całkowicie w gabinecie stomatologicznym, a jego główną zaletą jest szybkość – odbywa się podczas jednej wizyty. Na zęby nakładany jest skoncentrowany żel, który jest następnie aktywowany przy użyciu specjalnej lampy, a konkretnie za pomocą światła o określonej długości fali. W ten sposób nadtlenek ulega rozkładowi, a powstałe rodniki intensywnie wybielają zęby. Oprócz zalety, jaką jest szybki efekt, ten sposób ma także wady, a mianowicie wyższą cenę oraz konieczność powtórzenia procesu wybielania po pewnym czasie.

Ta najnowocześniejsza metoda łączy w sobie zalety wybielania domowego i gabinetowego, gwarantując klientom trwałe wybielenie zębów. W rzeczywistości jest to połączenie dwóch poprzednich metod – zęby są najpierw przygotowywane do wybielania serią domowych aplikacji żelu wybielającego, a gdy są odpowiednio przygotowane, stosuje się wybielanie aktywowane w gabinecie. Podczas gdy „domowa kuracja” eliminuje przebarwienia na powierzchni zębów i otwiera drogę do głębszego wybielania, wybielanie gabinetowe wnika głęboko w zęby i rozbija pigmenty, które w przeciwnym razie byłyby niedostępne. Rezultatem są lśniące, białe zęby, o kilka odcieni jaśniejsze niż w przypadku innych technik wybielania. Cena tej metody wybielania jest nieco wyższa.

Czego unikać podczas wybielania zębów?

Jest jedna zasada, której zawsze należy przestrzegać przy wybielaniu zębów – wybielaj wyłącznie zdrowe zęby. Lepiej profilaktycznie umówić się do dentysty w celu naprawienia wszelkich ubytków, a dopiero później rozpocząć wybielanie. Jeśli zaczniesz wybielać niezdrowe zęby, możesz je jeszcze bardziej uszkodzić i będzie to bardzo bolesne.

A jakie są inne przeciwwskazania?

 • Ciąża i karmienie piersią
 • Zapalenie przyzębia
 • Nadwrażliwość zębów

Jakie są zagrożenia związane z wybielaniem zębów?

Nowoczesne techniki wybielania zwykle eliminują ryzyko, ale może wystąpić tymczasowa zwiększona wrażliwość zębów czy „mrowienie” lub podrażnienie dziąseł z powodu nadtlenku zawartego w produktach.

1. miejsce

Opalescence Whitening

Wybielająca pasta do zębów o niskim współczynniku ścieralności. Nie podrażnia, delikatnie wybiela i zapewnia świeży oddech.

Orientacyjna cena: 40 zł

Dlaczego wybielająca pasta do zębów Opalescence Whitening znalazła się na pierwszym miejscu?

Opalescence Whitening to pasta wybielająca o niskim współczynniku ścieralności, dzięki czemu nie uszkadza zębów, nie podrażnia i nadaje się do codziennego stosowania. Pomaga pozbyć się kamienia nazębnego i nieestetycznych przebarwień, jednocześnie wzmacniając szkliwo.

Opinie użytkowników

W internecie można znaleźć ogrom opinii na temat tej pasty. Tysiące użytkowników chwali ją przede wszystkim za to, że jest łagodna dla zębów, nie podrażnia, nie zdziera szkliwa, a jednocześnie skutecznie wybiela zęby. Opinie znalazłam między innymi na stronach allegro.pl oraz notino.pl.

Więcej o produkcie

Do szczotkowania zębów wystarczy niewielka ilość pasty. W przypadku dzieci poniżej 2. roku życia należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania. W przypadku dzieci do 6. roku życia wystarczy pilnować, by dzieci po umyciu zębów nie połykały pasty i płukały usta. Cena za 100 ml to około 40 zł.

2. miejsce

Marvis Whitening Mint

Pasta wybielająca o średnim współczynniku ścieralności i świeżym miętowym smaku. Usuwa płytkę nazębną, a jednocześnie dba o szkliwo i pozostawia zęby naturalnie białe.
Orientacyjna cena: 30 zł

Dlaczego pasta Marvis Whitening Mint zajęła w naszym zestawieniu drugie miejsce?

Marvis Whitening Mint to wybielająca pasta o średnim współczynniku ścieralności, która skutecznie oczyszcza zęby, usuwa płytkę nazębną oraz pomaga utrzymać naturalną biel zębów. Nie niszczy szkliwa, a dodatkowo pomaga zapobiegać powstawaniu próchnicy.

Opinie użytkowników

Już na stronie sklepu notino.pl, gdzie dostępna jest ta pasta, możemy przeczytać sporo opinii zadowolonych klientów. Jest lubiana przede wszystkim za widoczny efekt wybielania, ale także za przyjemny smak, delikatne dla zębów działanie, przystępną cenę, a nawet za przepiękną tubkę. Wielu klientów podkreśla, że chętnie kupi kolejne opakowanie.

Więcej o produkcie

Pasta zawiera wodorotlenek glinu, krzemionkę, fluor, ksylitol oraz glicerynę. Producent zaleca szczotkowanie zębów po każdym posiłku i dokładne płukanie ust po zakończeniu szczotkowania. Cena za 85 ml pasty to około 30 zł.

3. miejsce

Biorepair Pro White

Pasta o działaniu wybielającym z dodatkowym efektem odbudowy szkliwa. Zawiera jony cynku i bioaktywne mikrocząsteczki MicroRepair.

Orientacyjna cena: 20 zł

Dlaczego pasta wybielająca Biorepair Pro White zajęła trzecie miejsce?

Biorepair Pro White to pasta, której zadaniem jest nie tylko wybielanie zębów, ale także odbudowa szkliwa. Pasta usuwa płytkę nazębną, chroni przed próchnicą i kamieniem nazębnym, a także redukuje przebarwienia zębów. 

Opinie użytkowników

Pasta Biorepair Pro White cieszy się pozytywnymi recenzjami na stronach takich jak allegro.pl, ceneo.pl czy notino.pl. Według użytkowników pasta dobrze się pieni, jest przyjemna w smaku, a przede wszystkim skuteczna. Kilku użytkowników wspomniało także, że pasta pomaga zwalczać nadwrażliwość zębów.

Więcej o produkcie

W składzie znajdziemy jony cynku, które zapobiegają powstawaniu próchnicy i kamienia nazębnego, a także bioaktywne mikrocząsteczki, które wspomagają regenerację szkliwa i zębiny. Producent zaleca szczotkowanie szczoteczką z miękkim włosiem. Cena tej pasty to około 20 zł.

4. miejsce

Pasta Do Zębów Z Kolagenem Colway International

Orientacyjna cena: 40 zł

Dlaczego uwzględniłam na liście pastę do zębów z kolagenem od marki Colway International?

Pasta do zębów stworzona przez markę Colway International to kompozycja naturalnych składników, które dbają o zdrową jamę ustną. Na tle innych past wyróżnia się tym, że zawiera dodatek kolagenu morskiego, który wspomaga regenerację dziąseł.

W składzie znajdziemy substancje takie jak krzemionka, wyciąg z rumianku i aloesu, ekstrakt z zielonej herbaty, czerwone algi, czy wysoką ilość wapnia, który stanowi podstawowy budulec naszych zębów. Taka kompozycja wspomaga utrzymanie czystych, naturalnie białych zębów oraz zdrowych dziąseł.

Według producenta wystarczy niewielka ilość produktu przy każdym szczotkowaniu, aby uzyskać oczekiwany efekt. Po każdym myciu zębów należy dokładnie wypłukać usta. Cena za jedną tubkę to około 40 zł.

5. miejsce

MediBlanc Whitening

Orientacyjna cena: 60 zł

Dlaczego znalazła się tutaj pasta o działaniu wybielającym MediBlanc Whitening?

MediBlanc Whitening to pasta, która wyróżnia się wysoką zawartością naturalnych składników. Delikatnie oczyszcza i wybiela bez uszkadzania szkliwa. Pomaga zredukować wrażliwość zębów, a także wzmacnia ich strukturę. Dba także o kondycję dziąseł.

Pasta zawiera substancje aktywne takie jak hydroksyapatyt, diglukonian chlorheksydyny, alantoina, mentol, czy olejek miętowy. Dzięki takiej formule MediBlanc Whitening oprócz wybielania zębów działa także antybakteryjnie, wspomaga regenerację dziąseł, wzmacnia odporność zębów oraz zapewnia świeży oddech na długi czas.

Pastę należy stosować co najmniej dwa razy dziennie do mycia zębów. Po umyciu należy wypłukać usta wodą, aby pozbyć się z jamy ustnej usuniętej podczas szczotkowania płytki nazębnej.

Cena za tubkę o pojemności 100 ml to około 60 zł.

6. miejsce

Blanx Black

Orientacyjna cena: 30 zł

Dlaczego zdecydowałam się na pastę do zębów z aktywnym węglem Blanx Black?

Pasta Blanx Black zawiera aktywny węgiel drzewny pozyskiwany z kokosa, który znany jest ze swoich zdolności do usuwania przebarwień, a tym samym wybielania zębów. Ponadto jego mikrocząsteczki wpływają na zahamowanie rozwoju bakterii. 

Oprócz węgla aktywnego pasta zawiera także krzemionkę, fluorek sodu oraz porosty arktyczne, które dodatkowo wzmacniają efekt wybielania i dokładnego oczyszczania zębów. Produkt składa się z naturalnych substancji, dzięki czemu nadaje się do codziennego stosowania.

Pasta jest dostępna w tubkach o pojemności 75 ml. Jedną tubkę można zakupić za około 30 zł.

7. miejsce

Annabis DENTACANN naturalna konopna pasta do zębów

Orientacyjna cena: 30 zł

Dlaczego zawarłam w tym zestawieniu konopną pastę wybielającą od marki Annabis?

DENTACANN to całkowicie naturalna pasta do zębów z ekstraktem z nasion konopi oraz węglem drzewnym pozyskiwanym z bambusa. Dzięki takiemu składowi pasta nie tylko oczyszcza zęby z zabrudzeń, ale także eliminuje przebarwienia powstałe przez picie herbaty, kawy czy czerwonego wina.

Oprócz wymienionych już składników DENTACANN zawiera także olej kokosowy, skrobię kukurydzianą, olejek goździkowy, olejek z mięty pieprzowej czy jedwab owsiany. Taki skład sprawia, że po umyciu zęby są idealnie gładkie, pozbawione przebarwień i płytki nazębnej, a także wzmocnione. Pasta ma także działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Cena za jedną tubkę to około 30 zł.

8. miejsce

Pasta Wybielająca Ben & Anna White

Orientacyjna cena: 30 zł

Dlaczego umieściłam tutaj również pastę do zębów Ben & Anna White?

Wybielająca pasta do zębów niemieckiej marki Ben & Anna White zawiera fluor, a także szczyci się w 100% naturalną i wegańską formułą. Pasta chroni i wzmacnia wrażliwe szkliwo zębów. Dużym plusem jest to, że jest zapakowana w bardzo ładne i, co najważniejsze, nadające się do recyklingu szklane opakowanie.

Pasta zawiera wyciąg z rumianku, który koi dziąsła, łagodzi podrażnienia i zatrzymuje krwawienie. Zawiera również ekstrakt z aloesu, ekstrakt z rokitnika, miętowy olejek eteryczny i inne.

Pasta nie jest testowana na zwierzętach, nie zawiera ftalanów, nadtlenków, parabenów, mikroplastików ani SLS i może pochwalić się certyfikatami VEGAN, NATRUE, ICADA.

Jaka jest cena tej pasty? Około 30 zł.

9. miejsce

Wybielająca Pasta Do Zębów Lavera

Orientacyjna cena: 25 zł

Dlaczego wybrałam wybielającą pastę do zębów od marki Lavera?

Wybielająca pasta do zębów znanej niemieckiej marki Lavera nie tylko wybiela zęby, ale także delikatnie je pielęgnuje – wzmacnia szkliwo, usuwa płytkę nazębną i aktywnie chroni dziąsła przed stanami zapalnymi. Dzięki dodatkowi mięty również bardzo dobrze smakuje.

Lavera to tradycyjna marka, która istnieje na rynku od prawie 35 lat. Wszystkie produkty są organicznej jakości i posiadają europejski certyfikat NaTrue.

Ta pasta nie jest odpowiednia dla dzieci poniżej 7. roku życia.

A ile to kosztuje? Około 25 zł.

10. miejsce

Pasta Do Zębów Z Propolisem Caltha

Orientacyjna cena: 35 zł

Dlaczego wybrałam pastę do zębów z propolisem czeskiej marki Caltha?

Czeska pasta do zębów z propolisem CALTHA zawiera leczniczy ekstrakt z propolisu, pomarańczy i cytryny, które odświeżają oddech i zapewniają bardzo przyjemne uczucie czystości w jamie ustnej. Propolis jest bardzo korzystny, ponieważ hamuje rozwój bakterii, które tworzą płytkę nazębną, a tym samym nieestetyczne przebarwienia zębów. Pasta do zębów zawiera również aktywną krzemionkę i sodę, które mają lekkie działanie ścierne, a tym samym subtelnie i delikatnie wybielają zęby.

Zachowaj jednak ostrożność, ponieważ propolis może wywoływać reakcje alergiczne.

A ile kosztuje taka pasta? Około 35 zł.

Wreszcie

Białe zęby są niejako wizytówką naszej osobowości. Zanim jednak przystąpisz do procesu wybielania, najlepiej skonsultuj się z higienistką stomatologiczną lub dentystą, którzy mogą polecić najbardziej odpowiednie produkty.

Wybielające pasty do zębów to zdecydowanie dobry sposób na wybielenie zębów. Na podstawie mojego porównania szczególnie polecam wybielającą pastę do zębów Opalescence Whitening, która jest skuteczna, ale jednocześnie delikatna i odpowiednia dla osób z nadwrażliwością zębów. Warto również wypróbować pastę Marvis Whitening Mint, czyli wybielającą pastę o średnim współczynniku ścieralności i świeżym miętowym smaku. Kolejnym dobrym wyborem będzie pasta Biorepair Pro White, która nie tylko wybiela, ale jednocześnie odbudowuje szkliwo.

Przydatne linki ✓wiarygodne:

[1] Wikipedia (PL): Pasta do zębów

[2] Healthline (ENG): The 5 Best Whitening Toothpastes

[3] PubMed Central (ENG): Whitening toothpaste containing activated charcoal, blue covarine, hydrogen peroxide or microbeads: which one is the most effective?

[4] PubMed Central (ENG): Whitening toothpastes: a review of the literature

Autor artykułu:

Autor artykułu:

Więcej o autorach lub stronie znajdziesz w dziale o nas. Chcesz wiedzieć jak dobieramy produkty?

Gdzie teraz?

Selekcja produktów i tworzenie rankingów to dla nas ważny proces, który wykonujemy dobrze. Produkty przechodzą kilka kontroli, dokładne badania, aw każdym porównaniu biorą udział co najmniej 2 osoby. Dlatego zawsze możesz być pewien niezależności i jakości porównania. Chcesz więcej? Przeczytaj szczegółowy opis tego, jak dobieramy produkty ».