10 najlepszych okularów blokujących niebieskie światło – ranking

Czym są okulary blokujące niebieskie światło? Jakie korzyści mogą przynieść nam takie okulary? Czy mogą to być zarówno okulary korekcyjne, jak i zerówki? I które z nich są najlepsze?

TOP  1. miejsce

Okulary Meller Blue Light

Orientacyjna cena: 190-210 zł
Stopień blokowania światła: 35%

Doskonałe okulary, które łagodzą bóle głowy, ułatwiają zasypianie i wiele innych. Blokują mniejszą ilość światła, nadają się do pracy przy komputerze, grania w gry itp.

2. miejsce

Okulary BrainMax

Orientacyjna cena: 80-100 zł
Stopień blokowania światła: 100%

Okulary blokujące 100% światła należy nosić na 1,5 – 2 godziny przed snem. Noszenie ich przed snem może poprawić jakość snu i zwiększyć poranną energię.

3. miejsce

Okulary Gunnar

Orientacyjna cena: 200-300 zł
Stopień blokowania światła: 35%

Wysokiej jakości okulary blokujące około 35% światła, nadają się do noszenia przez cały dzień lub do wieczornego odpoczynku od niebieskiego światła.

Dziesięć najlepszych okularów blokujących niebieskie światło

Co to jest niebieskie światło?

Stanowiące przedmiot wielu dyskusji światło niebieskie. A czym ono tak właściwie jest? Jest to jeden z trzech składników tzw. klasycznego „światła białego”, zwanego również „światłem dziennym”. Długość fali niebieskiej części widma odpowiada częstotliwości 606-668 THz. Ten składnik światła hamuje produkcję melatoniny (hormonu snu) przez organizm. W idealnej sytuacji wszystko powinno działać tak, aby po zmroku w ciągu kilkudziesięciu minut w organizmie zgromadziło się tyle melatoniny, żeby naszemu organizmowi zachciało się spać. Jednak niebieskie światło poniekąd psuje ten plan.

Typowymi źródłami niebieskiego światła są wyświetlacze telefonów, monitory, telewizory lub lampy LED. W większości przypadków patrzymy na te ekrany z niewielkiej odległości, na przykład podczas pracy przy komputerze. A jeśli dzieje się to tuż po zmroku, wstrzymujemy rozpoczęcie produkcji melatoniny. Jeśli po położeniu się do łóżka patrzymy jeszcze na telefon, a przed zaśnięciem odkładamy go na szafkę nocną, nie oznacza to, że zasypiamy spokojnie i w naturalnych warunkach. W takiej sytuacji produkcja melatoniny rozpoczyna się dopiero około godziny po tym, jak oczy przestają być wystawione na działanie światła niebieskiego. Ciało i mózg zasypiają, ale bardzo często jest to spowodowane głównie wyczerpaniem fizycznym. Następujące po takim zaśnięciu fazy snu, które można analizować za pomocą smartwatcha, wyglądają inaczej niż w przypadku zaśnięcia po przeczytaniu książki. Efektem jest oczywiście zmęczenie, stres i rozdrażnienie.

Czym są okulary blokujące światło niebieskie (okulary do komputera)

Jest to sposób ochrony przed światłem niebieskim. Posiadają specjalny filtr ograniczający przedostawanie się promieni niebieskich do oka. Mogą występować w postaci okularów korekcyjnych, jak i zerówek.

Okulary te eliminują odblaski z ekranu komputera na różnych poziomach. Ekran staje się jaśniejszy i ostrzejszy, co może przyczynić się do zmniejszenia bólu głowy i zmęczenia.

Okulary do komputera zazwyczaj korygują również astygmatyzm (do pewnego stopnia), który jest rodzajem wady refrakcji powodującej niewyraźne widzenie.

Lista zalet korzystania z okularów do komputera jest następująca:

  • Mogą zapobiegać bólom głowy spowodowanym częstym patrzeniem na komputer.
  • Poprawiają kontrast kolorów.
  • Obiekty na ekranie wydają się większe.
  • Zapobiegają suchości i zmęczeniu oczu.
  • Zapobiegają syndromowi widzenia komputerowego.

Jaki procent blokowania światła niebieskiego jest najlepszy?

Należy wspomnieć, że niebieskie światło samo w sobie nie stanowi zagrożenia. Problemem jest jego nadmiar. Gdybyśmy na przykład chcieli blokować to światło w stu procentach i przez cały dzień, nie byłoby to dla nas dobre, wręcz przeciwnie. Przestalibyśmy całkowicie widzieć kolor niebieski, a to nie jest dobre z wielu powodów. Dlatego sprzedawane są okulary o różnym stopniu blokowania światła. Na przykład okulary Meller Blue Light, które blokują 30-36% światła niebieskiego, okulary Gunnar blokujące do 100% światła, Ray-Ban Everglasses blokujące 20% światła i wiele innych.

W związku z tym można stwierdzić, że blokowanie około 30-40% światła jest prawdopodobnie idealnym ukojeniem w przypadku całodziennego noszenia, podczas gdy okulary ze 100% blokadą są zalecane przed snem (więcej o tych dwóch typach przeczytasz poniżej), ale oczywiście jest to kwestia indywidualna.

Okulary z niższym stopniem blokowania światła (35-40%)

Okulary chroniące przed niebieskim światłem, które blokują około 30-40% światła są idealne do noszenia przez cały dzień, na przykład podczas pracy przy komputerze, oglądania telewizji, patrzenia w telefon i wielu podobnych czynności. Dzięki temu nasze oczy są narażone na mniejsze natężenie światła niebieskiego, co w dłuższej perspektywie skutkuje tym, że rzadziej dokuczają nam np. bóle głowy.

Jeśli pracujesz przy komputerze, grasz dużo w gry wideo lub jesteś aktywna na portalach społecznościowych i w związku z tym często zerkasz na swój telefon komórkowy, te okulary prawdopodobnie bardzo Ci się przydadzą.

Okulary z wyższym stopniem blokowania światła (około 100%)

W przeciwieństwie do okularów blokujących około 35% światła, okulary ze 100% blokadą mają zupełnie inne zastosowanie. Okulary te zdecydowanie nie nadają się do całodziennego noszenia, ponieważ mają mocno zabarwione soczewki, co po prostu nie jest ani wygodne, ani w żaden sposób zdrowe, a poza tym nie widać w nich tak naprawdę koloru niebieskiego.

Okulary ze 100% blokadą najlepiej zakładać wieczorem, na około 2 godziny przed snem, aby nie narażać się na „dzienne” niebieskie światło i dzięki temu łatwiej zasypiać, a zdejmować dopiero po położeniu się do łóżka. Okulary blokujące 35-40% światła oczywiście też mają ten efekt usypiający, ale jest on słabszy niż w przypadku okularów blokujących 100% światła.

Jak i dlaczego światło niebieskie może nam szkodzić?

Aby niepotrzebnie nie mieszać niebieskiego światła z błotem, należy wyjaśnić, dlaczego tak naprawdę jest ono dla nas szkodliwe. Spójrzmy wstecz. Nasi przodkowie zdecydowaną większość dnia spędzali na świeżym powietrzu. Czy to na polach, czy z rodziną. Gdy wracali do domu, oświetlali wnętrza ogniem i bardzo wcześnie kładli się spać.

Dziś jednak jest zupełnie inaczej. W ciągu dnia siedzimy w biurach przy sztucznym świetle. Jeśli czas na to pozwala, po południu wychodzimy na spacer, a potem wracamy do naszych domów, gdzie czekają na nas różne ekrany, wyświetlacze i światła. Pracujemy po nocach, przeglądamy media społecznościowe, oglądamy telewizję i tak dalej. Bardzo często zasypiamy niemal z telefonem w ręku.

Tworzy to niekończący się cykl, w którym jesteśmy otoczeni prawie takim samym światłem w ciągu dnia i wieczorem, co negatywnie wpływa na nasz rytm okołodobowy (dosłownie go „rozwala”) i może mieć duży wpływ na nasze zdrowie.

Nadmierne „używanie” niebieskiego światła po prostu nie jest fizjologiczne dla ludzi i muszą oni wręcz z nim walczyć.

Jeśli nie stosuje się żadnej ochrony, to rzeczywiście uderza w siatkówkę w 100%. Rozwiązaniem może być ograniczenie czasu spędzanego przy komputerze, przed telewizorem i z telefonem komórkowym w ręku. Postaraj się przestać korzystać ze wszystkich urządzeń emitujących niebieskie światło najlepiej na 2-3 godziny przed snem.

Jak wspomniano powyżej, niebieskie światło może wpływać na nas nawet przez godzinę po odłożeniu telefonu. Jeśli wystawiasz się na działanie niebieskiego światła wieczorem, trudniej będzie Ci zasnąć, a jakość Twojego snu będzie gorsza. Spróbuj wprowadzić do swojego życia wieczorne rytuały bez urządzeń elektronicznych, co przygotuje Cię do spokojnego i, co ważniejsze, jakościowego snu. Może to być medytacja, łagodne wieczorne zajęcia jogi, czytanie książki, spacer lub rozmowa z rodziną.

Z niebieskim światłem jest tak, że jest korzystne w rozsądnych ilościach, ale w nadmiernych ilościach wszystko jest szkodliwe. Dlatego podczas pracy kieruj się zasadą 20-20-20. Co należy przez to rozumieć? Po 20 minutach spędzonych przy komputerze, przez 20 sekund patrz na punkt oddalony o około 6 metrów. Następnie, przed pójściem spać, unikaj patrzenia na urządzenia elektroniczne przez co najmniej 2 godziny lub sięgnij po specjalne okulary, które blokują 100% niebieskiego światła.

Niebieskie światło może prowadzić do tzw. cyfrowego zmęczenia oczu, a w konsekwencji do suchości oczu. Jak się to objawia? Pieczeniem i podrażnieniem oczu oraz trudnościami w skupieniu uwagi.

Uszkodzenie komórek siatkówki może być kolejną konsekwencją długotrwałej ekspozycji na światło niebieskie.

Jak minimalizować efekty działania niebieskiego światła?

To proste pytanie z bardziej złożoną odpowiedzią. Dzisiejszy świat jest pełen różnych ekranów, które dosłownie prześladują nas na każdym kroku. Istnieją jednak pewne zalecenia, które można włączyć do codziennego życia, a przynajmniej niektóre z nich. Spróbuj:

  • W ciągu dnia spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu lub przynajmniej często przebywać przy oknie.
  • Na 90 minut przed pójściem spać, lub na 9,5 godziny przed wstaniem z łóżka, powinniśmy nosić czerwone okulary lub wykorzystać czerwony filtr, który całkowicie blokuje niebieskie i zielone składowe naszych urządzeń.
  • W domu świeć tak, jak świeci słońce, czyli 16 godzin światła w lecie i 8 godzin światła w zimie. A dokładniej świeć jasnym białym światłem do godziny 19, następnie ciepłym białym światłem (może to być światło o temperaturze 2700 kelwinów i CRI wyższym niż 95), a na 1,5 godziny przed snem zapal świecę lub świeć światłem o temperaturze 1200-1800 kelwinów. Takim światłem możemy świecić aż do momentu, gdy zachce nam się spać.

Rodzaje okularów (korekcyjne i zerówki)

Najważniejszym wymogiem, jaki muszą spełniać okulary do komputera, jest dostosowanie ich dokładnie do odległości potrzebnej do pracy z ekranem lub wyświetlaczem. Odległość ta może się znacznie różnić w zależności od osoby.

Okulary do komputera mogą występować zarówno w postaci okularów korekcyjnych, jak i zerówek. Ważne są następujące kryteria:

W przypadku tych okularów maksymalna odległość wyraźnego widzenia wynosi dwa metry. Ten typ soczewek do komputera jest idealny dla osób, które pracują głównie przy komputerze lub dużo czytają.

Maksymalna odległość wyraźnego widzenia dla tych okularów wynosi cztery metry. Soczewka ta zapewnia bardzo komfortowe widzenie od odległości odpowiedniej do czytania do odległości pokojowej, czyli wspomnianych czterech metrów. Są przeznaczone dla osób, które pracują na przemian z klientami i przy komputerze.

Soczewki typu „book” koncentrują się bardziej na odległości odpowiedniej do czytania, z maksymalną odległością jednego metra. Są one generalnie przeznaczone do stałej i dostosowanej do konkretnego użytkownika odległości do czytania.

Są „szyte na miarę” dla potrzeb każdej osoby. Optymalna maksymalna odległość widzenia w pomieszczeniu jest określana z dokładnością do jednego centymetra dla każdego użytkownika.

Jak wybrać okulary?

Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, którego znajdziesz w każdym salonie optycznym, lub możesz napisać do obsługi klienta wybranego sklepu internetowego. Z chęcią udzielą Ci porady i wyjaśnią nurtujące kwestie.

Ważne jest, aby optyk dokładnie wiedział, gdzie i do jakich zadań będziesz używać swoich nowych okularów do komputera. Jak wspomnieliśmy powyżej, istnieje kilka rodzajów i parametrów okularów do komputera. Nie można pominąć refrakcji, regulacji i późniejszego centrowania soczewek w oprawie okularowej. Możesz również wybierać spośród różnych wzorów, kolorów i marek.

1. miejsce

Meller Blue Light okulary blokujące 35% światła

Orientacyjna cena: 190-210 zł

Okulary barcelońskiej marki Meller blue light pomagają tłumić niebieskie światło, jednocześnie zmniejszając jasność, aby zapewnić bardziej komfortowe widzenie i wyraźniejszy kontrast.

Marka oferuje okulary zerówki, do których można wstawić soczewki korekcyjne oraz dostarcza szeroką gamę kolorów i kształtów oprawek. Stanowią one połączenie nowoczesnego designu i egzotycznego wyglądu. Inspiracją dla nazwy i logo firmy był największy kameleon w Afryce – Meller. Kolory okularów mają przypominać kolory kameleonów i najpiękniejsze miejsca na kontynencie afrykańskim.

Podaje się, że okulary te powinny pochłaniać około 30-36% światła niebieskiego. Pomagają one zmniejszyć zmęczenie, bóle głowy i pieczenie oczu, zapewniając jednocześnie ochronę oczu, a także optymalny komfort widzenia. Okulary można nosić o dowolnej porze w ciągu dnia lub wieczorem przed pójściem spać. Szczególnie nadają się do noszenia podczas pracy przy komputerze, patrzenia na telefon komórkowy lub podczas grania w gry wideo.

2. miejsce

Brainmax okulary blokujące 100% światła

Orientacyjna cena: 80-100 zł

Jedną z marek, która ma w swojej ofercie okulary blokujące 100% światła niebieskiego jest Brainmax. Marka ta oferuje wiele typów okularów i wiele rodzajów oprawek.

Okulary blokujące 100% światła niebieskiego dobrze jest nosić na około 2 godziny przed snem, z zamiarem założenia ich i zdjęcia dopiero po położeniu się do łóżka. Dzięki temu Twój mózg przyzwyczaja się do braku niebieskiego światła dziennego, co może znacznie ułatwić zasypianie.

Noszenie tych okularów w ciągu dnia nie jest tak naprawdę wskazane. Po pierwsze, niebieskie światło nie przeszkadza w niczym w ciągu dnia, wręcz przeciwnie, a po drugie, okulary są mocno zabarwione i sprawiają, że cały świat wydaje się żółty, co może przeszkadzać w wielu rzeczach. Na koniec warto dodać, że tak naprawdę nie widać w nich żadnego niebieskiego światła, co również może być dość mylące.

3. miejsce

GUNNAR okulary blokujące 35% światła

Orientacyjna cena: 200-300 zł

Trzecia propozycja to okulary marki Gunnar, które przepuszczają około 35% światła, podobnie jak Meller Blue Light.

Wybór oprawek jest dość zróżnicowany. Okulary dla graczy różnią się od zwykłych wyłącznie budową. Różnią się szerokością zauszników (ze względu na słuchawki) oraz mają większą powierzchnię szkieł. Okulary posiadają z obu stron filtry antyrefleksyjne eliminujące odblaski oraz powłokę anti-fog.

Okulary świetnie nadają się do codziennego noszenia czy to do pracy, czy po prostu gdy siedzimy przed monitorem lub z telefonem komórkowym w ręku dla rozrywki, czy podczas grania w gry wideo.

Blokowanie niebieskiego światła pomaga zmniejszyć bóle głowy, pieczenie oczu i zmęczenie. Okulary mają tylko lekko żółtawe soczewki, dzięki czemu nie zniekształcają kolorów i można w nich normalnie pracować.

4. miejsce

Okulary blokujące światło niebieskie SmartBuy Collection

Orientacyjna cena: 190 zł

Okulary marki SmartBuy Collection można zaliczyć do tych ze średniej półki cenowej. Ich ceny nie należą do najniższych, ale nie są też przesadnie wysokie. Możemy natomiast wybierać z naprawdę szerokiej gamy wzorów, kolorów i kształtów ramek. Każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie, niezależnie od płci, preferencji, stylu czy upodobań kolorystycznych. 

Okulary te mają soczewki z jasnożółtą powłoką ochronną, której zadaniem jest odbijanie sztucznych odblasków i ochrona oczu przed nadmierną ekspozycją na światło niebieskie. Z pewnością będzie to dobry wybór dla osób pracujących dużo przy komputerze lub na smartfonie. Dzięki tym okularom oczy będą mniej zmęczone po całym dniu pracy.

5. miejsce

Okulary blokujące światło niebieskie Polaroid

Orientacyjna cena: 210 zł

Marka Polaroid ma nieco mniejszy wybór modeli, kształtów oprawek i kolorów okularów blokujących światło niebieskie od swojego poprzednika na naszej liście. Są za to wykonane z lekkich, ultra wytrzymałych materiałów, a dostępne modele są utrzymane w raczej uniwersalnym stylu. Stanowią nie tylko środek ochrony, ale także elegancki dodatek do Twoich stylizacji. 

Umożliwiają wygodną i bezpieczną dla oczu pracę czy relaks przed wszelkiego rodzaju ekranami, wyświetlaczami i innymi urządzeniami elektronicznymi emitującymi światło niebieskie. Dzięki nim zapomnisz o suchych, zmęczonych oczach każdego dnia. Możesz też wybrać odpowiednią dla siebie moc okularów. Okulary tej marki również można określić jako produkt ze średniej półki cenowej.

6. miejsce

Okulary blokujące światło niebieskie Cosee

Orientacyjna cena: 170 zł

Okulary chroniące oczy przed nadmierną ekspozycją na światło niebieskie oferowane przez markę Cosee to wysokiej jakości produkty w adekwatnej do jakości cenie. Wyróżniają się tym, że można je zamówić z dodatkowymi soczewkami korekcyjnymi, aby zapewnić jeszcze wyższy komfort użytkowania. Dodatkowo można uzyskać aż 2 lata gwarancji przy zakupie produktów tej marki.

Dostępne modele charakteryzują się klasycznym stylem połączonym z nutką nowoczesności. Do wyboru mamy wiele ciekawych kolorów oprawek. Będą nie tylko praktycznym, ale także modnym dodatkiem do noszenia na co dzień. Przydadzą się nie tylko w pracy, ale także w domu, jeśli często spoglądamy na telefon lub oglądamy telewizję.

7. miejsce

Brainmax okulary blokujące 40% światła

Orientacyjna cena: 60-80 zł

Podobnie jak w przypadku jednych z poprzednich okularów wymienionych na liście – są to okulary marki Brainmax, ale blokują one tylko 40% światła niebieskiego. Dzięki temu soczewki nie są tak mocno zabarwione i możemy je nosić w ciągu dnia i wieczorem, podczas pracy przy komputerze, grania w gry wideo, oglądania telewizji i tak dalej.

Okulary blokujące niebieskie światło przynoszą ulgę oczom, pomagają na bóle głowy, zmęczenie i wiele innych.

8. miejsce

Infield okulary blokujące 50-100% światła

Orientacyjna cena: 100 zł

Kolejną dobrą marką okularów blokujących światło niebieskie jest Infield. Możesz wybrać okulary blokujące 50% niebieskiego światła lub okulary blokujące 100% niebieskiego światła.

Okulary blokujące 50% niebieskiego światła są czymś w rodzaju środka pomiędzy okularami o wysokim i niskim stopniu blokowania światła, dlatego zaleca się noszenie ich po południu, aby wspomóc późniejszą produkcję melatoniny.

Okulary blokujące 100% niebieskiego światła powinny być noszone wieczorem, tuż przed snem, aby oczy i umysł przyzwyczaiły się do braku niebieskiego światła w ciągu dnia, tym samym ułatwiając zasypianie.

9. miejsce

Arozzi okulary blokujące 50% światła

Orientacyjna cena: 290 zł

Arozzi to szwedzka firma założona w 2013 roku. Ich produkty wyróżniają się wyszukaną estetyką i gwarantowaną jakością. Arozzi słynie z wysokiej klasy produktów, które obejmują wygodne fotele dla graczy. Szkło bursztynowe gwarantuje ulgę dla oczu, zapobiegając zmęczeniu i bólom głowy. Okulary posiadają bursztynowe soczewki, a ich przepuszczalność wynosi aż 50%. Można wybierać spośród kilku wzorów i rodzajów. Okulary są jednymi z bardziej przystępnych wersji okularów do komputera.

10. miejsce

Ray-Ban Everglasses okulary blokujące 20% światła

Orientacyjna cena: 400-500 zł

Są to okulary zerówki z możliwością wstawienia soczewek korekcyjnych, a przepuszczalność światła niebieskiego wynosi około 20%. Są to okulary designerskie, można je nosić de facto na co dzień, a przy tym doskonale chronią oczy.

Jest to kultowa marka, która obecnie jest znana naprawdę na całym świecie. Okulary te zaistniały w świadomości ludzi również dzięki temu, że nosiły i noszą je takie światowe gwiazdy jak Tom Cruise czy Madonna. Ta amerykańska marka oferuje ogromną różnorodność wzorów, jak i rodzajów okularów. Od klasycznych Ray-Ban Wayfarer z czarnymi oprawkami po nieskończone spektrum kolorów i kombinacji. Do wyboru są okulary korekcyjne Ray-Ban z pełnymi oprawkami, okulary półramkowe oraz tzw. patentki, czyli okulary bezramkowe.

Okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne Ray-Ban wykonane są z wytrzymałego metalu klasy premium, mocnego i trwałego tworzywa sztucznego lub włókna węglowego.

Firma Ray-Ban została założona w 1937 roku w USA przez firmę Bausch&Lomb. Od 1999 roku właścicielem marki Ray-Ban jest włoska firma Luxottica.

Wreszcie

Warto pamiętać, że niebieskie światło samo w sobie nie jest szkodliwe, ale szkodzi nam jego nadmiar. Stosuj się do powyższych wskazówek, a zobaczysz, że Twój sen się poprawi, a Twoja energia wzrośnie.

Przydatne linki ✓wiarygodne:

[1] Wikipedia (PL): Wzrok

[2] Wikipedia (PL): Temperatura barwowa

[3] Wikipedia (PL): Barwa niebieska

[4] Healthline (ENG): What’s Blue Light, and How Does It Affect Our Eyes?

[5] Healthline (ENG): Blue Light and Sleep: What's the Connection?

Autor artykułu:

Autor artykułu:

Więcej o autorach lub stronie znajdziesz w dziale o nas. Chcesz wiedzieć jak dobieramy produkty?

Gdzie teraz?

Selekcja produktów i tworzenie rankingów to dla nas ważny proces, który wykonujemy dobrze. Produkty przechodzą kilka kontroli, dokładne badania, aw każdym porównaniu biorą udział co najmniej 2 osoby. Dlatego zawsze możesz być pewien niezależności i jakości porównania. Chcesz więcej? Przeczytaj szczegółowy opis tego, jak dobieramy produkty ».