Jaka jest najskuteczniejsza dieta redukcyjna? Jakie diety są najskuteczniejsze w odchudzaniu? Którą dietę można najszybciej wypróbować, a której nie warto stosować?
Dieta Mix & Slim
Dieta oparta na łatwych do przygotowania posiłkach, koktajlach i kaszach odchudzających w wielu smakach do wyboru. Szybkie i zdrowe odchudzanie bez gotowania.
Dieta Low Carb
Dieta niskowęglowodanowa polega na znaczącym ograniczeniu ilości przyjmowanych węglowodanów. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zbilansowana dieta pudełkowa, ale można także przygotowywać posiłki w domu.
Burak Dieta Classic Slim
Klasyczna dieta pudełkowa o wysokiej różnorodności posiłków i szerokim zakresie kaloryczności do wyboru. Idealna zarówno do odchudzania, podtrzymywania wagi, jak i jej zwiększania.
Dziesięć najlepszych diet
Kiedy ktoś w Polsce mówi „jestem na diecie”, często wyobrażamy sobie, że odmawia sobie wielu potraw, aby szybko schudnąć i zmusza się do jedzenia posiłków, których nie lubi. Znaczenie słowa „dieta” jest jednak zupełnie inne. Angielskie słowo „diet” oznacza „żywność”. Dieta to zatem sposób odżywiania, czyli nasz jadłospis. Dlatego też, gdy ktoś mówi Ci, że jest na diecie, oznacza to tak naprawdę, że przestrzega określonego sposobu odżywiania. Nie musi to oznaczać, że stara się schudnąć za wszelką cenę.
Tak więc słowo „dieta” wcale nie oznacza głodówki ani zmuszania się do wprowadzania strasznych zmian, które w rezultacie przyniosłyby coś znacznie gorszego. Dieta to po prostu sposób odżywiania się.
Jest to zatem bardzo szerokie pojęcie. Pochodzenia słowa możemy szukać w Grecji – pochodzi ono od słowa diaita, które w tłumaczeniu, podobnie jak w języku angielskim, oznacza pożywienie. Sami na pewno czujecie, że dieta nie powinna oznaczać jakichś drastycznych środków, ale rodzaj odżywiania czy jadłospisu.
Jak już wspomnieliśmy, przez dietę rozumie się dostosowanie diety i przestrzeganie określonego sposobu odżywiania, który sami ustalamy, aby osiągnąć różne cele, na przykład wspomnianą już utratę zbędnych kilogramów.
Lista artykułów w temacie: Odchudzanie
- Wegetariańska dieta keto – jak ją stosować?
- Najlepsze diety odchudzające i plany dietetyczne – ranking
- Najlepsze diety keto – porównanie i ranking
- Najlepsza dieta keto na miesiąc (4 tygodnie) – ranking
- Najlepsza dieta keto dla mężczyzn – opinie
- Jakie są produkty bez węglowodanów – dieta bez węglowodanów
- Dieta niskowęglowodanowa dla początkujących – MEGA przewodnik
- Dieta keto dla początkujących – kompleksowy przewodnik
- 10 najlepszych środków na odchudzanie – porównanie i ranking
- 10 najlepszych koktajli białkowych na odchudzanie [RANKING]
- 10 najlepszych diet pudełkowych Zielona Góra – ranking
- 10 najlepszych diet pudełkowych Wrocław – ranking + porównanie
- 10 najlepszych diet pudełkowych w Warszawie & ranking + porównanie
- 10 najlepszych diet pudełkowych w Krakowie & ranking + porównanie
- 10 najlepszych diet pudełkowych w Bydgoszczy – ranking
- 10 najlepszych diet pudełkowych Toruń – ranking
- 10 najlepszych diet pudełkowych Szczecin – ranking
- 10 najlepszych diet pudełkowych Rzeszów – ranking
- 10 najlepszych diet pudełkowych Radom – ranking
- 10 najlepszych diet pudełkowych Poznań – ranking
- 10 najlepszych diet pudełkowych Łódź – ranking
- 10 najlepszych diet pudełkowych Lublin – ranking
- 10 najlepszych diet pudełkowych Kielce – ranking
- 10 najlepszych diet pudełkowych Katowice – ranking
- 10 najlepszych diet pudełkowych Gdynia – ranking
- 10 najlepszych diet pudełkowych Gdańsk – ranking
- 10 najlepszych diet pudełkowych Białystok – ranking
Znaczenie słowa dieta
Wydawać by się mogło, że dieta jest synonimem odchudzania. Jednak nie do końca tak jest, powodów przejścia na „dietę” może być wiele. Jak już wspomnieliśmy, dieta jest synonimem „sposobu odżywiania”, czyli nie chodzi tylko o wagę.
- Najczęstszym powodem przejścia na dietę jest redukcja masy ciała. Wiele diet koncentruje się na odchudzaniu i właśnie pod tym znaczeniem najczęściej znane są diety.
- Innym rodzajem mogą być diety na przyrost mięśni, wzmocnienie i zwiększenie wydajności podczas uprawiania sportów.
- Kolejnym celem diety może być coś konkretnego, na przykład poprawa kondycji włosów, paznokci lub skóry.
- Ponadto diety mogą mieć na celu ogólną poprawę odporności, jakości snu i innych.
- Kolejnym powodem stosowania diety może być choroba. Diety te są wtedy zazwyczaj przepisywane przez lekarzy i nie jest wskazane, aby rozpoczynać je na własną rękę bez diagnozy specjalisty, zwłaszcza jeśli nie jest się osobą zdrową.
- Wreszcie istnieją diety zdrowotne, wynikające z różnego rodzaju alergii, takich jak celiakia – nietolerancja glutenu, cukrzyca, w której trzeba uważać na węglowodany i tak dalej.
- Z dietami wiąże się także detoksykacja organizmu, która w zasadzie również jest dietą, tylko że trwającą znacznie krócej. Powodem stosowania tych diet jest często oczyszczenie, na przykład oczyszczenie jelit, organizmu i tak dalej.
1. miejsce
Dieta Mix & Slim
Dieta Mix & Slim to łatwe i szybkie w przygotowaniu posiłki odchudzające. Formuła każdego posiłku została opracowana tak, aby tłuszcz ulegał samoistnemu spalaniu w organizmie, bez konieczności stosowania głodówek czy rygorystycznych planów treningowych.
Każdy produkt można dowolnie doprawić. Koktajle i kasze odchudzające dostępne są w aż 8 różnych smakach, które można dowolnie ze sobą łączyć, aby stworzyć swój ulubiony posiłek. Są one obfite w wysokiej jakości białko, błonnik, witaminy oraz minerały. Dzięki temu zapewniają długotrwałe uczucie sytości, a także wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Dodatkowo zawierają minimalne ilości węglowodanów, tłuszczów i cukrów, tym samym jeszcze bardziej ułatwiając odchudzanie. Jest to dieta oparta o naturalne składniki, skoncentrowana na odchudzaniu przy jednoczesnym dostarczaniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych.
2. miejsce
Dieta Pudełkowa Niskowęglowodanowa
Dieta niskowęglowodanowa to dieta oparta na znacznym ograniczeniu spożywania węglowodanów w posiłkach. Aby móc mówić o stosowaniu tej diety, należy utrzymywać zawartość tego makroskładnika w pożywieniu na takim poziomie, aby dostarczać maksymalnie 26% energii dziennie z tego właśnie składnika. W innych dietach wskaźnik ten wynosi około 45-65%, a więc dieta ta znacznie różni się od innych wariantów.
W tym przypadku należy zminimalizować spożywanie makaronu, kaszy, pieczywa, ryżu czy owoców, a zastąpić je produktami bogatymi w białka, takimi jak mięso, ryby, jajka czy owoce morza. Można także sięgać po orzechy, nasiona, czy tłuste ryby i mięso. Jeśli decydujemy się na tego rodzaju dietę, warto zasięgnąć porady specjalisty lub sięgnąć po gotową dietę pudełkową, aby uniknąć niedoborów błonnika pokarmowego lub nadmiernego spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych.
Należy także pamiętać, że nie jest to dieta dla każdego. Dla przykładu nie będzie to najrozsądniejsze rozwiązanie dla osób aktywnych fizycznie, których celem jest budowanie tkanki mięśniowej. Uzupełnienie glikogenu w mięśniach wymaga bowiem odpowiedniej podaży węglowodanów.
3. miejsce
Burak Dieta Classic Slim
Standardowa dieta oferowana przez Burak Dietę to zbilansowane posiłki, zarówno kuchni polskiej, jak i międzynarodowej, które dostarczą organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych.
Classic Slim to 5 posiłków dziennie, dostarczających około 20-25% białka, 30-35% tłuszczy oraz 45-50% węglowodanów. Dzięki temu, że można wybrać dowolną kaloryczność w zakresie od 1200 do 3000 kcal, tę dietę pudełkową można swobodnie dostosowywać do własnych potrzeb i celów żywieniowych. Można ją więc stosować zarówno w celu utraty wagi, jak i w przypadku chęci utrzymania obecnej wagi, a nawet w celu przybrania na wadze.
Główną zaletą tej klasycznej wersji diety pudełkowej jest jej ogromna różnorodność. Nie wyklucza ona żadnych konkretnych produktów lub typów produktów, dzięki czemu możesz cieszyć się brakiem powtarzalności, unikalnością smaków i różnorodnością dań.
4. miejsce
Dieta Pudełkowa Paleo
Dieta paleo to sposób odżywiania naśladujący ten z czasów paleolitu. Oznacza to przede wszystkim wyeliminowanie z jadłospisu wszelkich produktów przetworzonych, czyli fast foodów, słodyczy, czy sztucznych dodatków.
Ponadto jest to dieta odpowiednia dla osób uczulonych na gluten lub po prostu pragnących odstawić te białka roślinne, ponieważ nie znajdziemy w niej zbóż takich jak pszenica, żyto czy jęczmień. Nie natkniemy się w niej także na rośliny strączkowe ani na produkty mleczne. Osoby zmagające się z nietolerancją laktozy lub alergią na białko mleka krowiego mogą więc śmiało zdecydować się na ten sposób odżywiania.
W zamian za to dieta paleo jest obfita w warzywa i owoce, ryby, mięso, a także jajka, orzechy czy oleje nierafinowane. Dzięki takiej formule dieta ta nie zawiera dużych ilości węglowodanów, a jednocześnie dostarcza wszelkich innych niezbędnych składników, w tym kwasów tłuszczowych omega-3.
Oznacza to więc, że dieta paleo może nie tylko pomóc zrzucić zbędne kilogramy lub utrzymać sylwetkę, ale także poprawia pamięć i koncentrację oraz reguluje poziom cholesterolu.
5. miejsce
Dieta Keto
Dieta keto to dieta, w której odstawiamy węglowodany i zastępujemy je tłuszczami i białkami. Dieta keto cieszy się ostatnio dużą popularnością, zarówno ze względu na wysoką skuteczność i szybką utratę wagi, jak i ze względu na korzyści zdrowotne, jakie może przynieść naszemu organizmowi.
Jest to sposób odżywiania, w którym węglowodany ogranicza się niemal do minimum. Dozwolone jest tylko około 5% węglowodanów dziennie (5% dziennego spożycia). Jednak im mniej, tym lepiej. Robi się to po to, aby osiągnąć ketozę – efekt szybkiej utraty wagi. Ketoza to stan, w który Twoje ciało wpada, gdy nie dostarczasz mu węglowodanów. Chodzi o to, że Twoje ciało w pewien sposób „przełącza się” i zaczyna pobierać energię z tłuszczu, w przeciwieństwie do zwykłej diety, w przypadku której energia pobierana jest z węglowodanów. Na tej podstawie oczywiście pobierana jest również energia z tkanki tłuszczowej, dlatego dieta keto jest tak skuteczna. Organizm wytraca tłuszcz bardzo szybko, dlatego dzięki tej diecie można schudnąć naprawdę sporo w stosunkowo krótkim czasie.
Przy diecie keto można jeść mięso w każdej postaci, jajka, nabiał, niektóre warzywa, owoce o niskiej zawartości cukru, tłuszcze, orzechy i nasiona, przyprawy, niektóre czekolady (o wysokiej zawartości kakao, bez cukru). Natomiast należy unikać zbóż, cukrów, słodyczy i innych przetworzonych przekąsek, niektórych warzyw lub owoców o wysokiej zawartości cukru, a nawet alkoholu. Jeśli zastanawiasz się, co dokładnie jeść, a czego nie jeść, sprawdź pełną listę pokarmów → dozwolonych i zabronionych na diecie keto.
6. miejsce
Post Przerywany
Tempo utraty wagi: zależy od stylu, może być bardzo szybkie, ale też powolne, a nawet zerowe.
Intermittent Fasting to inaczej post przerywany. Często bardzo skuteczny sposób odżywiania, w którym na przemian stosuje się „okresy głodu” i „okresy jedzenia”. Dieta nie jest oferowana przez żadne sklepy internetowe, wystarczy przestrzegać jej zasad i przygotowywać posiłki w domu.
Ten sposób odżywiania jest bardzo specyficzny, ale dla wielu osób okazuje się również bardzo skuteczny. Jest to sposób, w którym na przemian przestrzegasz fazy, w której nic nie jesz i fazy, w której jesz. W praktyce wygląda to tak, że przez 16 godzin dziennie nie jesz nic, a przez pozostałe 8 godzin możesz jeść cokolwiek, na co przyjdzie Ci ochota. Nie ograniczasz więc jedzenia, a jedynie ograniczasz i kontrolujesz czas, w którym jesz. Można więc uznać, że jest to raczej reżim żywieniowy niż dieta.
Najpopularniejsze sposoby stosowania postu przerywanego to:
- Metoda 16/8: polega na pominięciu śniadania i ograniczeniu dziennego okienka żywieniowego do 8 godzin, a następnie poszczeniu przez pozostałe 16 godzin dnia.
- Metoda jedz-przerwij-jedz: zakłada 24-godzinny post raz lub dwa razy w tygodniu w nienastępujących po sobie dniach – czyli jesz tyle, ile chcesz, a dwa dni w tygodniu nie jesz nic.
- Dieta 5:2: Ograniczasz spożycie do 500-600 kalorii przez dwa nienastępujące po sobie dni tygodnia. Przez pozostałe pięć dni nie ograniczasz spożycia. Jest to podobny sposób do poprzedniej metody.
- Dieta Wojownika: Jesz niewielką ilość surowych owoców i warzyw w ciągu dnia i jeden ogromny posiłek w nocy.
Post przerywany jest powszechnie stosowany w odchudzaniu, ponieważ uczy stosunkowo łatwo ograniczać kalorie. Może również sprawić, że ogólnie będziesz spożywać mniejsze ilości kalorii jeśli nie będziesz się niepotrzebnie przejadać podczas „okresu jedzenia”, co mogłoby prowadzić do odwrotnych rezultatów. Post przerywany jest ogólnie bardzo skuteczny w odchudzaniu. Wykazano, że powoduje utratę wagi o 3-8% w ciągu 3-24 tygodni, czyli całkiem sporo w porównaniu z większością innych diet. Oprócz tego, że powoduje mniejszą utratę masy mięśniowej niż standardowe ograniczenie kalorii, może także poprawić Twój metabolizm w bardzo krótkim czasie. Post przerywany może również łagodzić objawy stanów zapalnych, a także obniżać poziom cholesterolu, trójglicerydów i cukru we krwi. Jednak ma on również swoje wady. Chociaż post przerywany jest bezpieczny dla zdrowych osób, może nie być odpowiedni dla wszystkich. Niektóre badania wskazują również, że post nie jest tak samo odpowiedni dla kobiet, jak dla mężczyzn. Ponadto niektóre osoby powinny unikać postu, na przykład osoby podatne na spadek poziomu cukru we krwi, kobiety w ciąży, matki karmiące piersią, nastolatki, dzieci oraz osoby niedożywione, z niedowagą lub niedoborem składników odżywczych.
7. miejsce
Dieta Dukana
Dieta Dukana to dość rygorystyczny sposób odżywiania stworzony z myślą o odchudzaniu. Jest to dieta wysokobiałkowa, niskowęglowodanowa. Dieta podzielona jest na cztery fazy – dwie fazy odchudzania i dwie fazy podtrzymania. To, jak długo zajmie Ci każda faza, zależy od tego, ile kilogramów chcesz stracić. Każda faza ma swoją własną formułę diety. Nazwa diety pochodzi od nazwiska jej twórcy – żywieniowca i dietetyka Pierre'a Dukana.
Jak działa dieta Dukana? Fazy odchudzania opierają się przede wszystkim na spożywaniu nieograniczonej ilości białka oraz obowiązkowych podczas diety otrębów owsianych. Pozostałe fazy obejmują dodanie warzyw nieskrobiowych, a następnie wybranych węglowodanów i tłuszczów. W trakcie trwania diety stopniowo wracasz do normalnego sposobu odżywiania. Czyli zaczynasz bardzo restrykcyjnie i stopniowo „rozluźniasz” zasady, powracając do klasycznej diety.
Dieta Dukana nie została jeszcze dokładnie przebadana naukowo. Jest to bardzo restrykcyjna dieta, a jej niewątpliwą zaletą jest szybka utrata wagi. Poza tym jednak nie zauważono żadnych innych pozytywnych skutków diety dla organizmu. Dieta ta nie powinna być stosowana przez dłuższy czas.
8. miejsce
Dieta Atkinsa
Dieta Atkinsa jest specjalną dietą niskowęglowodanową stosowaną w celu utraty wagi. Jej zwolennicy twierdzą, że można schudnąć, jedząc tyle białka i tłuszczu, ile się chce, pod warunkiem że całkowicie unika się węglowodanów. W praktyce wygląda to więc tak, że możesz jeść tyle jedzenia, ile chcesz, tylko nie możesz przyjmować węglowodanów – nieźle, prawda? Jednym z powodów, dla których diety niskowęglowodanowe są tak skuteczne w odchudzaniu (pomijając ketozę), jest to, że zmniejszają apetyt. To powoduje, że będziesz jeść mniej kalorii bez myślenia o tym.
Dieta Atkinsa jest podzielona na cztery fazy. Zaczyna się od fazy indukcyjnej, podczas której jesz mniej niż 20 gramów węglowodanów dziennie przez dwa tygodnie. Pozostałe fazy obejmują powolne przywracanie zdrowych węglowodanów do diety, gdy zaczynasz zbliżać się do swojej wymarzonej wagi. Dieta Atkinsa została gruntownie przebadana i okazało się, że faktycznie prowadzi do szybszej utraty wagi niż diety niskotłuszczowe. Inne badania wykazują również, że diety niskowęglowodanowe są bardzo pomocne w utracie wagi. Są one szczególnie skuteczne w redukcji tłuszczu z brzucha – najbardziej niebezpiecznego tłuszczu, który gromadzi się w jamie brzusznej.
Dieta niesie ze sobą wiele innych korzyści, jednak w przypadku diety Atkinsa można pomyśleć „o, teraz mogę jeść tyle, ile chcę” – dlatego dieta ta może być spekulatywna. Rzeczywiście, odstawiając węglowodany, można bardzo szybko schudnąć. Ale jeśli będziesz się objadać, to nawet bez spożywania węglowodanów, utrata kilogramów jest mało prawdopodobna. Dlatego nawet przy diecie Atkinsa należy uważać na ilość spożywanych pokarmów.
9. miejsce
Dieta Niskotłuszczowa
Diety niskotłuszczowe to raczej trend ostatnich lat. Tłuszcz jest jednym z trzech makroskładników (wraz z węglowodanami i białkami), ale w przeciwieństwie do pozostałych dwóch, zawiera 9 kilokalorii na 1 gram tłuszczu. Zarówno węglowodany, jak i białka zawierają tylko 4 kilokalorie na 1 gram, więc jest to spora różnica. Prawdopodobnie stąd wzięło się twierdzenie, że od tłuszczu się tyje, co z jednej strony jest prawdą, ale z drugiej strony bzdurą. Na diecie niskotłuszczowej odstawia się tłuszcze do tego stopnia, że powinny one stanowić jedynie 10% dziennego spożycia kalorii. W czasie diety należy więc przyjmować dużo węglowodanów i białka. Jednak taka dieta niskotłuszczowa nie jest tak skuteczna jak poprzednie diety. Okazała się ona bardzo skuteczna wśród osób otyłych, które potrzebowały naprawdę sporo schudnąć. Jednak w przypadku normalnego odchudzania prawdopodobnie lepiej jest wybrać inny sposób odżywiania. Niektóre badania sugerują jednak, że diety niskotłuszczowe mogą poprawić kilka czynników ryzyka chorób serca, w tym wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i objawy stanu zapalnego. Z drugiej strony ograniczenie tłuszczu może powodować długoterminowe problemy, ponieważ tłuszcz odgrywa wiele ważnych ról w organizmie. Należą do nich pomoc w budowaniu błon komórkowych i hormonów, a także zdolność organizmu do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Podsumowując, dieta niskotłuszczowa istnieje i możesz rozważyć jej stosowanie, ale prawdopodobnie nie będzie tak skuteczna jak, powiedzmy, dieta niskowęglowodanowa.
10. miejsce
Dieta Wegańska
Dieta wegańska to bardziej ogólny styl życia niż dieta odchudzająca, ale może pomóc ci zrzucić parę kilogramów. Dieta wegańska zabrania spożywania wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego ze względów etycznych, środowiskowych i zdrowotnych. Weganizm wiąże się również ze sprzeciwem wobec wykorzystywania i okrutnego traktowania zwierząt. Weganizm jest bardziej rygorystyczną formą wegetarianizmu, dlatego często zaleca się rozpoczęcie od wegetarianizmu i stopniowe przechodzenie na weganizm. Oprócz zakazu spożywania mięsa, weganizm wyklucza również nabiał, jajka i wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak żelatyna, miód, serwatka, kazeina, a nawet niektóre formy witaminy D3. Dieta wegańska wydaje się być również bardzo skuteczna we wspomaganiu utraty wagi, ponieważ stosując ją, prawdopodobnie spożywasz mało tłuszczu i dużo błonnika.
Dieta roślinna wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca, cukrzycy typu 2 i nie tylko. Ograniczenie spożywania przetworzonego mięsa może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i śmierci z powodu chorób serca lub raka. Minusem jest to, że ponieważ dieta wegańska całkowicie wyklucza pokarmy zwierzęce, weganie mogą mieć problemy z uzyskaniem niektórych składników odżywczych, w tym witaminy B12, witaminy D, jodu, żelaza, wapnia, cynku, kwasów tłuszczowych omega-3 i innych.
Wreszcie
Odchudzanie i diety to trendy tego tysiąclecia, a rozeznanie się w nich może sprawiać pewne trudności. Jeśli chcesz szybko schudnąć, możesz spróbować diety keto, która jest jedną z najbardziej skutecznych diet, a to głównie ze względu na stan zwany ketozą, w który twoje ciało przechodzi po odstawieniu węglowodanów. Jeśli dieta keto Ci nie odpowiada, spróbuj jej bardziej łaskawej siostry, czyli diety niskowęglowodanowej, lub zwróć się do profesjonalistów o opracowanie indywidualnej diety. Możesz również spróbować postu przerywanego lub innych diet wymienionych na liście powyżej.
Jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety.
Przydatne linki ✓wiarygodne:
[1] Wikipedia (PL): Dieta
[2] Healthline (ENG): The 8 Best Diet Plans — Sustainability, Weight Loss, and More
[3] PubMed Central (ENG): Lifestyle and diet
[4] PubMed Central (ENG): Optimal Diet Strategies for Weight Loss and Weight Loss Maintenance
[5] PubMed Central (ENG): Effects of Popular Diets without Specific Calorie Targets on Weight Loss Outcomes: Systematic Review of Findings from Clinical Trials