10 porad dla najlepszej melatoniny na rynku – ranking i opinie

Podsumowanie: Masz problemy ze snem, a potem czujesz się zmęczona w ciągu dnia? Być może winny jest niski poziom melatoniny, który spada wraz z wiekiem. Dobra wiadomość jest taka, że można go uzupełnić suplementami diety, których porównanie przygotowałam dla Ciebie w tym artykule. A które suplementy z melatoniną uważam za najlepsze?

 • Na 1. miejscu umieściłam suplement OK!Insomnia. Jest to proszek cytrynowy do rozpuszczania w wodzie, który oprócz melatoniny zawiera witaminy i ekstrakty roślinne wspomagające prawidłowy odpoczynek organizmu.
 • Na 2. miejscu znalazł się suplement Dream Up od Grinday, czyli wegański suplement o czystym i bogatym składzie.
 • Na 3. miejscu uplasował się suplement OstroVit Melatonin. Są to tabletki z odpowiednią dawką melatoniny, które skutecznie ułatwiają zasypianie, a jednocześnie są bardzo tanie. 

Czego jeszcze można dowiedzieć się z artykułu?

Czym jest melatonina,[1] jak działa i w czym jeszcze może nam pomóc oprócz poprawy jakości snu?[2][3][4] Dodatkowo zdradzę sprawdzone wskazówki dotyczące poprawy jakości snu, które warto włączyć do swojej codziennej rutyny.

TOP  1. miejsce

OK!Insomnia

Orientacyjna cena: 125 zł

Dlaczego 1. miejsce?

Ponieważ jest to suplement diety z melatoniną, witaminami i ekstraktami roślinnymi, które wspomagają pracę układu nerwowego, ułatwiają relaks i wyciszenie, przyspieszają zasypianie i poprawiają jakość snu.

2. miejsce

Grinday Dream Up

Orientacyjna cena: 110 zł

Dlaczego 2. miejsce?

Ponieważ jest to kompleksowy suplement z melatoniną, wzbogacony o składniki roślinne takie jak kozłek lekarski czy melisa lekarska, a także magnez i witaminę B6.

3. miejsce

OstroVit Melatonina

Orientacyjna cena: 10 zł

Dlaczego 3. miejsce?

Ponieważ suplement ten znacznie ułatwia zasypianie, poprawia jakość snu, a dodatkowo jest bardzo korzystny cenowo.

Dziesięć najlepszych suplementów z melatoniną

 1. OK!Insomnia Nature’s Finest 125 zł (300 g)
 2. Grinday Dream Up 110 zł (60 kapsułek)
 3. OstroVit Melatonina 10 zł (180 tabletek)
 4. OstroVit Melatonin Spray 20 zł (30 ml)
 5. Allnutrition Melatonin Forte Drops 30 zł (30 ml)
 6. Aura Herbals Melatonin control + melisa 25 zł (30 ml)
 7. Trec Nutrition Melatonin 15 zł (90 kapsułek)
 8. Allnutrition Melatonin 20 zł (120 kapsułek)
 9. Brainmax natural melatonin 65zł (120 kapsułek)
 10. Bears With Benefits Super snooze sleep 120 zł (60 szt.)

Czym jest melatonina?

Melatonina jest również nazywana hormonem snu lub środkiem usypiającym. Melatonina jest bardzo ważna dla naszego organizmu, a zwłaszcza dla naszego biorytmu. Poziom tego hormonu zmienia się w zależności od naszej rutyny i cyklu dnia, a także wieku. Podaje się, że jest on najwyższy w nocy, kiedy przeważnie śpimy, czyli między 2:00 a 4:00 rano.

Lista artykułów w temacie: Rozwiązywanie problemów

Jaka jest jej główna funkcja?

Hormon ten „powstaje” w szyszynce, czyli gruczole znajdującym się w tylnej części mózgu.[1] Stamtąd jest uwalniany do krwiobiegu i sygnalizuje organizmowi, że zbliża się ciemność, czyli noc i tryb, w którym ciało powinno odpoczywać. Gdy organizm wejdzie w tak zwany stan wegetatywny, poziom melatoniny stopniowo spada, a rano całkowicie przestaje być wydzielana.

 • Jest jednak jedna zła wiadomość. Organizm sam wytwarza melatoninę, ale wraz z wiekiem jej produkcja spada, często gwałtownie. Jest to jeden z powodów, dla których seniorzy mają problemy ze snem, a wręcz często cierpią na bezsenność. Jeśli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości snu, może to powodować wiele powiązanych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia równowagi hormonalnej, otyłość lub spowolniony metabolizm.
 • Melatonina jest zatem bardzo ważna dla naszego rytmu dobowego, utrzymuje ciało chłodne, spokojne i wolne od niepotrzebnego stresu. Co więcej, działa również jako silny przeciwutleniacz, dzięki czemu eliminuje wolne rodniki, które uszkadzają substancje ludzkiego organizmu.

W czym może pomóc melatonina?

Jak pisałam powyżej, kontroluje i niejako reguluje rytm okołodobowy, chroniąc organizm przed toksynami. Coraz częściej okazuje się jednak, że może wpływać również na:

 1. Badania naukowe dowodzą, że melatonina może hamować rozwój nowotworów.
 2. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie innych hormonów, a tym samym całego układu hormonalnego.
 3. Odnawia i wzmacnia ludzkie komórki. Może zwiększać poziom ludzkiego hormonu wzrostu.[2][3]
 4. Może łagodzić objawy depresji sezonowej.[4]
 5. Może wspomagać zdrowie oczu.[5]
 6. Może pomóc w leczeniu choroby refluksowej przełyku.[6]

Dlaczego warto suplementować melatoninę?

Suplementacja melatoniną jest najczęściej stosowana przez bardzo zapracowane osoby, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Mogą to być osoby, które dużo podróżują, a zatem ich wzorce snu stale się zmieniają i przesuwają. Powoduje to wyczerpanie, złe samopoczucie i inne problemy związane z przemęczeniem organizmu.

 • Ponadto suplementacja melatoniną jest odpowiednia na przykład dla matek, które mają niergularne godziny snu ze względu na nocne karmienie piersią, budzenie się dziecka i właśnie nieregularne godziny snu dziecka. A na koniec także dla seniorów, u których poziom melatoniny spada ze względu na podeszły wiek. Mogą oni cierpieć na bezsenność, problemy z zasypianiem i wczesne budzenie się.
 • W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, który doradzi lub pokieruje, jak i co suplementować.

Jak przyjmować/dawkować melatoninę?

Dostępne badania potwierdzają, że suplementacja melatoniną nie jest uzależniająca ani w żaden inny sposób niebezpieczna.[7] Oczywiście zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta lub skonsultować się z lekarzem. Zwykle zaleca się przyjmowanie od pół do jednej tabletki około 30 minut przed snem, popijając dużą ilością wody.

Jakie są powszechne problemy ze snem?

Problemy ze snem nie są niestety niczym nadzwyczajnym, a wręcz przeciwnie – dotykają całkiem sporo osób, a średnia wieku tych osób jest coraz niższa. Ważne jest, by słuchać swojego organizmu i nie pobudzać go nadmiernie, by później nie dawał nam znać, że nie tędy droga i że odpoczynek jest po prostu konieczny.

Mówi się, że człowiek powinien spać co najmniej 7 godzin. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale w większości przypadków powinno tak być. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i niektórzy ludzie potrzebują 6 lub 5 godzin, aby się zregenerować, podczas gdy inni potrzebują 8 lub 9. Więc ponownie, po prostu słuchaj swojego ciała.

Bezsenność może wynikać z innej choroby, jako dodatkowe, niepożądane zjawisko, ale winny może być również zły styl życia i niewłaściwe nawyki związane ze snem. 

Podaje się, że nawet 15% populacji cierpi na bezsenność.

Właściwie przeciwieństwo bezsenności. Ten dyskomfort objawia się nadmierną sennością w ciągu dnia, w wyniku czego osoba śpi więcej niż 12 godzin dziennie. Mogłoby się wydawać, że przesypianie tylu godzin w ciągu doby to spełnienie marzeń. I tak jest, ale to spełnienie tych najgorszych marzeń. Możesz czuć się naprawdę zmęczona i w końcu całkowicie zrezygnować z życia towarzyskiego z przyjaciółmi lub rodziną, ponieważ senność po prostu cię przytłacza.

Jeśli ten problem Cię dotyczy, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jak postępować, aby nie ograniczał Cię w codziennym życiu.

Jest to jedno z najpoważniejszych zaburzeń snu. Występuje, gdy osoba przestaje oddychać na dziesięć sekund lub dłużej w trakcie snu. Oprócz zatrzymania oddechu, inne objawy obejmują bardzo głośne chrapanie, niespokojny sen, bóle głowy, mikrosen w ciągu dnia i zmęczenie w ciągu dnia.

Duże ryzyko związane z bezdechem sennym polega na tym, że mikrosen może zaatakować Cię de facto w dowolnym miejscu i czasie. Za kierownicą, w tramwaju, w pracy lub pod prysznicem. To naprawdę niebezpieczne, ponieważ w niektórych przypadkach zagrażasz nie tylko sobie, ale także osobom wokół ciebie. W przypadku bezdechu sennego należy udać się do lekarza, który omówi z Tobą opcje leczenia i zaleci leki, które mogą przynajmniej złagodzić ten stan.

Jeśli nie możesz zasnąć w nocy, może to być spowodowane wieloma problemami. Na przykład nadmiernym zmęczeniem, gdy organizm nie jest w stanie „przełączyć się” na tryb snu, zbyt dużą ilością pracy przy komputerze lub telefonie bezpośrednio przed snem, objadaniem się wieczorem itp.

Przed pójściem spać spróbuj nie patrzeć na monitor przez co najmniej godzinę, nie jeść, a może nawet pomedytować w ciszy lub wyjść na świeże powietrze.

Problemy z zaśnięciem mogą być naprawdę irytujące. Często czujesz się naprawdę zmęczona, ale nie możesz zasnąć. Twoje ciało chciałoby spać, ale głowa nie chce współpracować. Jednak nie ma powodu do paniki, ponieważ można nad tym całkiem skutecznie popracować.

Wskazówki dotyczące poprawy jakości snu

Kto z nas nie chciałby dobrze spać, prawda? Spójrzmy na małe dzieci. Śpią one nawet 12 godzin na dobę. Nie mają problemu z zasypianiem i od pewnego wieku przesypiają spokojnie całą noc. Budzą się rano i są pełne energii. Może to wynikać z tego, że rodzice wprowadzają w życie dziecka pewną rutynę, która powtarza się każdego dnia, a to wprowadza ciało w korzystny tryb. Spróbuj wprowadzić pewną rutynę także do swojego życia, a zobaczysz, że przynajmniej poprawi to Twój nastrój.

Istnieje kilka wskazówek, jak poprawić jakość snu.

 1. Staraj się codziennie kłaść się spać i wstawać o tej samej porze.
 2. Wykonuj ćwiczenia oddechowe lub jogę
 3. Dużo spaceruj
 4. Bierz gorący prysznic przed pójściem spać.
 5. Unikaj jedzenia wieczorem
 6. Nie pij kawy wieczorem.
 7. Nie śpij w ciągu dnia.
 8. Zadbaj o dobrą wentylację w sypialni i nie przegrzewaj pomieszczenia.

Niebieskie światło a sen

Prawdę mówiąc, nie jest to najlepsza kombinacja, jak z pewnością słyszałaś lub doświadczyłaś na własnej skórze. Prawie wszystkie urządzenia elektroniczne emitują niebieskie światło. Jest to fala o długości od 400 do 520 nm, która może powodować obniżenie poziomu melatoniny we krwi i problemy z zasypianiem.

1. miejsce

OK!Insomnia Nature’s Finest

Orientacyjna cena: 125 zł

Dlaczego umieściłam suplement OK!Insomnia stworzony przez Nature’s Finest na pierwszym miejscu?

OK!Insomnia to nie tylko melatonina, ale także maltodekstryna, witamina C, witaminy z grupy B, chmiel, błonnik bambusowy czy ekstrakt z kozłka. Dzięki temu pozwala nie tylko szybciej zasnąć, ale także zadbać o zdrowie psychiczne, wspomagając prawidłową pracę układu nerwowego i eliminując niepokój. Z tym produktem naprawdę zadbasz o zdrową regenerację.

Opinie użytkowników

Na stronie producenta możemy przeczytać opinie klientów, którzy wypróbowali już suplementu OK!Insomnia na własnej skórze. Twierdzą oni, że suplement pomaga w zasypianiu, ale także przesypianiu całych nocy, a także pozwala budzić się pełnym energii. Dodatkowo pomaga pozbyć się nerwowości.

Więcej o produkcie

Jak większość suplementów tej marki, OK!Insomnia to suplement w proszku, z którego sporządzisz napój o orzeźwiającym smaku cytryny. Wystarczy 5 g proszku i szklanka wody. Tak przygotowany napój należy wypić na około 30 minut przed snem. Cena za 300 g to około 125 zł.

2. miejsce

Grinday Dream Up

Orientacyjna cena: 110 zł

Dlaczego umieściłam suplement Dream Up od marki Grinday na drugim miejscu?

Suplement na dobry sen Dream Up od marki Grinday to produkt o bogatym składzie, który kompleksowo wspiera regenerację organizmu. Pomaga bowiem nie tylko przyspieszyć zasypianie, ale także zmniejsza uczucie zmęczenia, wspomaga układ nerwowy, utrzymuje odpowiednią jakość snu, a także pomaga się wyciszyć. Działanie to zawdzięcza następującym składnikom aktywnym:

 • melatonina,
 • magnez,
 • witamina B6
 • kozłek lekarski,
 • melisa lekarska,
 • męczennica cielista,
 • oraz chmiel.

Opinie użytkowników

Już rozważając zakup tego suplementu, możemy zasugerować się opiniami użytkowników, którzy dokonali zakupu na stronie producenta przed nami. Produkt ten ma same 5-gwiazdkowe oceny, a użytkownicy podkreślają, że suplement świetnie wspiera w zwalczaniu problemów z zasypianiem, zwłaszcza po nocnych zmianach, a także zapobiega częstemu budzeniu się w nocy.

Więcej o produkcie

Suplement dostępny jest w wegańskich kapsułkach o czystym składzie, bez sztucznych barwników czy wypełniaczy. Zalecane dawkowanie to 2 kapsułki dziennie. Należy je przyjmować pół godziny przed snem i popijać szklanką wody. Jedno opakowanie mieści 60 kapsułek i kosztuje około 110 zł.

3. miejsce

OstroVit Melatonina

Orientacyjna cena: 10 zł

Dlaczego umieściłam melatoninę od marki OstroVit na trzecim miejscu?

Ponieważ jest to suplement diety dostarczający optymalnej dawki melatoniny, aby ułatwić zasypianie, poprawić jakość snu i łagodzić symptomy jet lagu. OstroVit Melatonina wykazuje także działanie przeciwutleniające. Jest to produkt polecany przede wszystkim dla osób zmagających się z kłopotami z zasypianiem, osób pracujących w systemie zmianowym i tych często zmieniających strefy czasowe.

Opinie użytkowników 

Suplement ten ewidentnie pomógł już wielu osobom w walce z problemami ze snem. Na przykład na portalu allegro.pl pojawiło się już ponad 3 tysiące ocen i prawie trzysta recenzji. Zdecydowana większość to recenzje pozytywne. Użytkownicy piszą, że tabletki są skuteczne, tanie, a do tego jest ich bardzo dużo w opakowaniu.

Więcej o produkcie

Suplement nie powinien być podawany dzieciom. Nie jest też zalecany kobietom w ciąży i karmiącym. Pozostałe osoby powinny przyjmować jedną tabletkę dziennie. Najlepsze efekty można osiągnąć, stosując na pół godziny przed snem. Opakowanie zawierające 180 tabletek kosztuje zaledwie około 10 zł.

4. miejsce

OstroVit Melatonin Spray

Orientacyjna cena: 20 zł

Dlaczego umieściłam tutaj suplement Melatonin Spray od OstroVit?

Suplement OstroVit Melatonin Spray to optymalna dawka melatoniny w każdej dawce. Zastosowanie formy sprayu sprawia, że substancje aktywne dużo szybciej dostają się do krwiobiegu, a tym samym oczekiwane efekty nadchodzą szybciej.

Po zastosowaniu tego produktu możesz więc liczyć na szybkie zasypianie, a także głęboki i wysokiej jakości sen. Pomaga on także wypracować sobie powtarzalny rytm dobowy, gdyż dzięki szybkiemu działaniu dużo łatwiej będzie Ci kłaść się spać codziennie o tej samej porze.

Przed użyciem należy potrząsnąć buteleczką, a następnie zaaplikować produkt pod język. Wystarczy stosować jedną aplikację dziennie, najlepiej na około pół godziny przed pójściem spać. Cena za 30 ml to około 20 zł.

5. miejsce

Allnutrition Melatonin Forte Drops

Orientacyjna cena: 30 zł

Dlaczego uwzględniłam w zestawieniu krople nasenne Melatonin Forte Drops od marki Allnutrition?

Melatonin Forte Drops to suplement diety w kropelkach, który ułatwia zasypianie, redukuje stres i napięcie, wpływa korzystnie na jakość snu, a także pomaga łagodzić objawy związane z nagłą zmianą strefy czasowej. Dodatkowo wspomaga także prawidłowy metabolizm i równowagę emocjonalną.

Takie działanie suplement zawdzięcza nie tylko melatoninie, ale także ekstraktowi z kwiatów szafranu i olejowi z krokosza barwierskiego. Krople powinny być stosowane wyłącznie przez osoby zdrowe i dorosłe.

Rekomendowana dawka to 2 krople dziennie, przyjmowane pod język. Po aplikacji należy odczekać 60 sekund przed połknięciem produktu. Najlepiej przyjmować niedługo przed snem. Jedna buteleczka ma pojemność 30 ml i kosztuje około 30 zł.

6. miejsce

Aura Herbals Melatonin control + melisa

Orientacyjna cena: 25 zł

Dlaczego zamieściłam na liście suplement Melatonina control + melisa od Aura Herbals?

Jak wynika już z nagłówka, suplement stworzony przez markę Aura Herbals zawiera nie tylko melatoninę, ale także melisę lekarską, która pomaga łagodzić niepokój i stres, a tym samym ułatwia zasypianie. 

Suplement ten występuje w wygodnej w aplikacji formie sprayu. Wystarczy dokładnie wstrząsnąć buteleczką, a następnie zaaplikować bezpośrednio do gardła, co umożliwia długi atomizer.

Produkt nie powinien być stosowany przez osoby przewlekle chore bez uprzedniej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Zalecana dzienna dawka to 1-2 aplikacje dziennie. Cena za 30 ml produktu to około 25 zł.

7. miejsce

Trec Nutrition Melatonin

Orientacyjna cena: 15 zł

Z jakiego powodu umieściłam tutaj suplement z melatoniną oferowany przez Trec Nutrition?

Trec Nutrition Melatonin to suplement diety polecany dla osób starszych, przechodzących andropauzę lub menopauzę, osób o obniżonej odporności, podróżników i innych osób często zmieniających strefy czasowe, a także osobom, które intensywnie ćwiczą lub doświadczają dużego stresu.

Suplement ten pomaga nie tylko szybciej zasypiać, ale także sprawia, że sen jest twardszy i głębszy, a Ty nie budzisz się w nocy tak często. Dlatego jest idealnym produktem dla wszystkich tych, którzy zmagają się z nieregularnym snem.

Producent zaleca przyjmowanie 1 kapsułki dziennie przed snem. Jedno opakowanie zawiera 90 kapsułek i kosztuje około 15 zł.

8. miejsce

Allnutrition Melatonin

Orientacyjna cena: 20 zł

Dlaczego wybrałam suplement diety Melatonin od marki Allnutrition?

Suplement ten to połączenie melatoniny z wyciągiem z pędów szafranu, który dba o odpowiednią regenerację organizmu, zapewniając mu wysokiej jakości sen i skracając czas, jaki spędzamy na zasypianiu.

Dzięki temu nie tylko będziesz się dobrze wysypiać, ale także zmniejszysz swój poziom stresu oraz zadbasz o równowagę emocjonalną i prawidłowy metabolizm. Produkt okaże się pomocny także w przypadku zmagania się z jet lagiem.

Suplement jest dostępny w formie kapsułek, które należy przyjmować przed pójściem spać, popijając szklanką wody. Zalecana dzienna dawka to 1 kapsułka, a w opakowaniu znajdziemy aż 120 kapsułek. Cena tego produktu to zaledwie około 20 zł.

9. miejsce

Brainmax natural melatonin

Orientacyjna cena: 65 zł

Czym przekonała mnie melatonina od Brainmax?

Opakowanie ofeowane przez markę Brainmax zawiera 120 ziołowych kapsułek z melatoniną. Oprócz tego hormonu, który popawia jakość snu i ułatwia zasypianie, znajdziemy w nich również sok z wiśni dla lepszego smaku i podwyższenia poziomu hormonu.

Ten produkt jest dobry na przykład dla osób, które dużo podróżują, ponieważ pomaga zmniejszyć subiektywne odczucie tak zwanego „jetlagu”. Oprócz tego, że jest „hormonem snu”, melatonina jest również bardzo silnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że chroni nas przed wolnymi rodnikami ze środowiska zewnętrznego.

A jak dawkować? Producent zaleca przyjmowanie 2 kapsułek na około 30 minut przed snem. 

120 wegańskich kapsułek kosztuje około 65 zł.

10. miejsce

Bears With Benefits Super snooze sleep

Orientacyjna cena:  120 zł

Dlaczego zdecydowałam się na suplement diety w żelkach Super snooze sleep od Bears With Benefits?

Super snooze sleep to melatonina wzbogacona o witaminę B6 i ekstrakt z męczennicy, a to wszystko zamknięte zostało w przystępnej formie żelek. Dodatek witaminy B6 zapewnia korzystny wpływ na równowagę hormonalną, podczas gdy męczennica eliminuje napięcie i uspokaja.

Taki skład suplementu pozwala znacząco skrócić wieczorny etap przewracania się z boku na bok przed zaśnięciem, a kiedy już zaśniesz, będziesz mogła cieszyć się długim i spokojnym snem. Żelki te wspomogą Cię także w sytuacji, gdy dopadnie Cię jet lag.

Żelki nie zawierają dodatku cukru i są odpowiednie dla wegan. Nie powinny być jednak stosowane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Pozostałe osoby mogą przyjmować 1 żelek dziennie na pół godziny przed pójściem spać. Opakowanie zawierające 60 sztuk kosztuje około 120 zł.

Wreszcie

Melatonina to hormon, który nasz organizm produkuje głównie w nocy i który przyczynia się do dobrej jakości snu. Jeśli jej produkcja jest z jakiegokolwiek powodu ograniczona, pojawiają się problemy ze snem, które następnie wpływają na naszą energię w ciągu dnia. I właśnie dlatego melatonina jest dostępna w postaci suplementów diety, aby pomóc w zasypianiu, a także w innych problemach zdrowotnych, o których wspomniałam w powyższym artykule.

Jeśli problemy ze snem dokuczają również Tobie, nie wahaj się skonsultować suplementacji melatoniną ze swoim lekarzem. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów melatoniny, ale polecam w szczególności suplement diety OK!Insomnia od Nature’s Finest, czyli cytrynowy napój ułatwiający wyciszenie i zasypianie oraz podnoszący jakość snu. Polecam także suplement Dream Up od Grinday, który także został wzbogacony o dodatkowe składniki, aby bardziej kompleksowo wspomóc regenerację. Na koniec wymienię także melatoninę od marki OstroVit, czyli tabletki z melatoniną o skutecznym działaniu i bardzo niskiej cenie.

Przydatne linki ✓wiarygodne:

[1] Wikipedia (PL): Melatonina

[2] Healthline (ENG): Melatonin: Benefits, Uses, Side Effects and Dosage

[3] PubMed Central (ENG): Melatonin, the Hormone of Darkness: From Sleep Promotion to Ebola Treatment

[4] PubMed Central (ENG): Melatonin: Physiological effects in humans

Autor artykułu:

Autor artykułu:

Więcej o autorach lub stronie znajdziesz w dziale o nas. Chcesz wiedzieć jak dobieramy produkty?

Gdzie teraz?

Selekcja produktów i tworzenie rankingów to dla nas ważny proces, który wykonujemy dobrze. Produkty przechodzą kilka kontroli, dokładne badania, aw każdym porównaniu biorą udział co najmniej 2 osoby. Dlatego zawsze możesz być pewien niezależności i jakości porównania. Chcesz więcej? Przeczytaj szczegółowy opis tego, jak dobieramy produkty ».