10 najlepszych środków zaradczych na zmęczenie – ranking

Podsumowanie: Zmęczenie jest dość powszechnym zjawiskiem, ale czasami może przerodzić się w problem, który bardzo utrudnia życie. Jeśli i Tobie dokucza częste uczucie senności, sprawdź porównanie wysokiej jakości produktów na zmęczenie, które dla Ciebie przygotowałam.

 • Na 1. miejscu uplasował się Energik od Grinday, czyli suplement diety zawierający wyłącznie naturalne składniki, które skutecznie redukują oznaki zmęczenia.
 • Na 2. miejscu umieściłam Solastic Energia z Natury, czyli suplement zapewniający dużą dawkę energii ze składników roślinnych, który stanowi dobrą alternatywę dla porannej kawy.
 • Na 3. miejscu znalazł się suplement diety Maca od marki NOW, który zawiera koncentrat z rzeżuchy peruwiańskiej o wysokim stężeniu w każdej dawce.

Jakie cenne informacje czekają na Ciebie w dalszej części artykułu?

Dowiesz się, co powoduje zmęczenie, jakie są jego objawy, a także rodzaje.[1] Poruszę również kwestię tego, jakie inne dolegliwości może sygnalizować długotrwałe zmęczenie. A na koniec skupię się oczywiście na tym, jak skutecznie pozbyć się zmęczenia.

TOP  1. miejsce

Grinday Energik

Orientacyjna cena: 110 zł

Dlaczego 1. miejsce?

Ponieważ jest to całkowicie naturalny suplement diety zwalczający oznaki zmęczenia i dodający energii na cały dzień.

2. miejsce

Solstic Energia z Natury

Orientacyjna cena: 125 zł

Dlaczego 2. miejsce?

Ponieważ jest to naturalny suplement diety z wyciągiem z guarany, zielonej herbaty i yerba mate zapewniający dużą dawkę energii i dobre samopoczucie.

3. miejsce

NOW Maca

Orientacyjna cena: 90 zł

Dlaczego 3. miejsce?

Ponieważ jest to organiczny koncentrat z macy, który ma korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, zwiększając witalność i wydajność organizmu.

Dziesięć najlepszych suplementów diety na zmęczenie

 1. Grinday Energik 110 zł (60 kapsułek)
 2. Solstic Energia z Natury 125 zł (30 saszetek)
 3. NOW Maca 90 zł (90 kapsułek)
 4. Witamina B12 MecobalActive Kenay 25 zł (60 kapsułek)
 5. Napój z magnezem Nature’s Finest 30 zł (150 g)
 6. Ashwagandha Nature’s Sunshine 115 zł (60 kapsułek)
 7. Rhodiola Wild Alchemy 15 zł (60 kapsułek)
 8. Cannaline CBD Tabletki z witaminami z grupy B 95 zł (30 tabletek)
 9. Witamina B12 75 zł (60 ml)
 10. BrainMax Energy Magnesium 120 zł (200 kapsułek)

Wszyscy znamy to bardzo dobrze. Są dni, kiedy napędza nas jakaś siła i mamy mnóstwo energii. Ale są też chwile, kiedy czujemy się wyczerpani, a nasza energia słabnie w błyskawicznym tempie.

Zmęczenie zmniejsza naszą zdolność do wykonywania jakiejkolwiek aktywności, zarówno umysłowej, jak i fizycznej.[1] Chociaż na pierwszy rzut oka nie wydaje się, żeby tak było, winne są procesy chemiczne zachodzące w organizmie. Kiedy wykonujemy intensywną aktywność fizyczną, mięśnie pracują na pełnych obrotach i dochodzi do wypłukiwania mleczanu w wyniku nagromadzenia kwasu mlekowego. Zmęczenie jest oczywiście kwestią bardzo względną i każdy człowiek odczuwa je inaczej. Jednak każdy z nas doświadcza w swoim życiu tego zjawiska. Krótko mówiąc, jest to reakcja organizmu na jakiś wysiłek.[2]

 • Wyczerpanie
 • Kłopoty z zasypianiem
 • Podwyższona temperatura
 • Bóle stawów
 • Drażliwość
 • Kołatanie serca
 • Napięcie mięśni w okolicy pleców
 • Niestrawność
 • Drgawki
 • Rozkojarzenie
 • Kłopoty z pamięcią
 • Brak apetytu

Jeśli obserwujesz u siebie większość tych objawów, to może to oznaczać zmęczenie. Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z lekarzem, który skieruje Cię we właściwym kierunku, doradzi i przede wszystkim pomoże.

Co powoduje zmęczenie?

Zmęczenie może mieć wiele przyczyn – fizycznych, psychicznych czy kombinacji obu.[3] Czasami może to być pierwszy objaw poważniejszej choroby – ale teraz to już zaczynam się zapędzać.

 • Warto pamiętać, że żyjemy w dość stresujących czasach i stawiane są nam wysokie wymagania.
 • Nie ma znaczenia, czy jesteś przedsiębiorcą, czy mamą na urlopie macierzyńskim, ponieważ tempo i presja na wydajność są obecne we wszystkich obszarach naszego życia.
 • Naturalnie więc pojawia się zmęczenie, ale często je ignorujemy i zatrzymuje nas dopiero poważniejszy kryzys – na przykład choroba.
 • Osłabiony organizm zawsze łatwiej ulega infekcjom. Organizmowi wystarczy stosunkowo niewiele – nawet niewielka dawka stresu może prowadzić do osłabienia. Zawsze pamiętaj, że jeśli dajesz, musisz też brać, a wszelki wysiłek musi być równoważony odpoczynkiem. Jeśli zignorujemy początkowe oznaki zmęczenia i dalej będziemy dociskać gaz do dechy, może dojść do przeciążenia organizmu, a w konsekwencji do upośledzenia wielu funkcji organizmu, co może prowadzić do choroby.

Przyczynami początkowych oznak zmęczenia mogą być zaburzenia snu, praca na nocnej zmianie, nadmierna aktywność fizyczna i brak regeneracji, hałas, duże spożycie alkoholu, zaburzenia endokrynologiczne, anemia, zaburzenia oddechowe, infekcje, nowotwory, bolesne miesiączki czy depresja.

Jeśli zmęczenie nie ustąpi w ciągu kilku godzin lub dni, nawet po wyeliminowaniu przyczyny, może to naprawdę oznaczać chorobę. Zawsze dobrym pomysłem jest konsultacja z lekarzem, który może szybko zidentyfikować potencjalne problemy.

Przede wszystkim istnieje coś takiego, jak naturalne zmęczenie, które jest całkowicie normalne dla ludzkiego organizmu i po prostu daje nam sygnał do odpoczynku. Jeśli zauważysz u siebie ten rodzaj zmęczenia, odpocznij. Postaraj się zrelaksować. Doskonałą opcją jest gorąca kąpiel, masaż, dobry sen lub na przykład spokojny spacer.

Inne rodzaje zmęczenia to tlenowe, beztlenowe, fizyczne i psychiczne.

Zmęczenie tlenowe

Ten rodzaj zmęczenia pojawia się bardzo powoli, a wręcz się skrada. Jest spowodowane uszczupleniem zapasów energii w wyniku wysiłku.

Zmęczenie beztlenowe

Jest, jak sama nazwa wskazuje, przeciwieństwem zmęczenia tlenowego. Pojawia się bardzo szybko. Wynika z nadprodukcji kwasu mlekowego w pracujących mięśniach.

Zmęczenie fizyczne

Może objawiać się osłabieniem, sztywnością lub bólem mięśni szkieletowych. Mięśnie są wyczerpane i mają tendencję do skurczów i drżenia.

Zmęczenie psychiczne

Tutaj ponownie w grę wchodzi stres, presja i pogoń za osiągnięciami. Wszystko to ogromnie wyczerpuje nasze ciała, ponieważ stawiamy sobie wysokie cele i nie spoczniemy, dopóki ich nie osiągniemy. Ciało znajduje się wtedy w patowej sytuacji i “jedzie na oparach”. Takie zmęczenie objawia się utratą koncentracji, słabą pamięcią lub sennością.

Jak wpływa na nas zmęczenie?

Zmęczenie może wytrącić nas z codziennego rytmu. Nagle nie możemy wykonywać czynności, do których wykonywania jesteśmy przyzwyczajeni, a ciało potrzebuje regeneracji. Jeśli nie posłuchamy początkowych sygnałów, możemy słono za to zapłacić i naprawdę na jakiś czas wyłączyć się z normalnego życia. Choć zmęczenie brzmi jak błahostka, prawda jest zupełnie odwrotna.

 • Zmęczenie zwykle rozwija się stopniowo, objawy narastają, aż nagle czara goryczy się przelewa, a Ty ledwo jesteś w stanie podnieść się z łóżka. Czy nam się to podoba, czy nie, zmęczenie ma szkodliwy wpływ na nasz codzienny biorytm. Zakłóca nasz harmonogram, uniemożliwia nam aktywność fizyczną i nie pozwala nam w pełni cieszyć się życiem.
 • Czasami wystarczy zmienić kilka nawyków, a zmęczenie po prostu zniknie. Pij odpowiednie ilości wody, dużo śpij i odpoczywaj, nie pracuj w nocy, przebywaj na świeżym powietrzu i znajdź czas na robienie rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność.

Lista artykułów w temacie: Rozwiązywanie problemów

Zmęczenie jako objaw choroby

Jak pisałam powyżej, choć zmęczenie może oznaczać nic innego jak przeciążenie organizmu, czasami sygnalizuje ono początek choroby. Przewlekłe lub długotrwałe zmęczenie[4] może wskazywać na niedobór magnezu w organizmie,[5] problemy z tarczycą, alergie, nietolerancje pokarmowe,[6] choroby zakaźne, takie jak angina lub grypa, depresja,[7] anemia,[8] bezdech senny[9] lub stwardnienie rozsiane.[10]

Jeśli odczuwasz uporczywe zmęczenie, skontaktuj się z lekarzem w celu wykonania badania krwi, na podstawie którego specjaliści mogą określić, czego brakuje Twojemu organizmowi i na tej podstawie rozpocząć odpowiednie leczenie.

Jakie są sposoby na pozbycie się zmęczenia?

Dobra dieta jest podstawą dobrego funkcjonowania organizmu, nie tylko pod względem fizycznym, ale także psychicznym. Postaw na świeże, lokalne i sezonowe składniki, które dostarczą organizmowi potrzebnych składników odżywczych, witamin, minerałów i energii. Jedz dużo warzyw, zbóż i roślin strączkowych, które powinny stanowić podstawę Twojej diety. Uzupełniaj je sezonowymi owocami, wysokiej jakości mięsem, jajkami i nabiałem. Upewnij się, że Twoja dieta jest zbilansowana, unikaj półprzetworzonej żywności, fast foodów i przemysłowo przetworzonych węglowodanów.

Ludzkie ciało uwielbia ruch, jest on dla ciała wręcz naturalny. Zawsze było stworzone do aktywnego trybu życia. Oczywiście nie trzeba od razu rzucać się na głęboką wodę, wręcz przeciwnie. Włącz chodzenie do swojej codziennej rutyny. Chodź na spacery, ogranicz korzystanie z transportu publicznego, nie jeździj wszędzie samochodem, chyba że jest to naprawdę konieczne, nie korzystaj z windy. Zobaczysz, że zwykłe chodzenie może zdziałać cuda dla Twojego ciała!

Zdrowy styl życia to szeroko pojęty sposób życia, który obejmuje wiele sektorów i czynników. Należą do nich dieta, ćwiczenia, higiena psychiczna, odpoczynek, miłość do siebie samego i pozytywne nastawienie do siebie i życia. Krótko mówiąc, jest to holistyczne podejście, które odmieni nasze życie od podstaw. Jeśli przemyślimy nasz styl życia i zaczniemy wprowadzać do niego zasady zdrowego stylu życia, zmniejszymy częstość występowania różnych problemów. Co więcej, jest to poparte nowoczesnymi badaniami naukowymi, które pokazują, że nasz styl życia odgrywa ogromną rolę w naszym zdrowiu.[11]

Sen jest bardzo ważny we wszystkich aspektach naszego życia. Upewnij się, że nie śpisz w zbyt wysokiej temperaturze. Optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić 18-20 stopni Celsjusza. Zawsze dokładnie wietrz pomieszczenie przed pójściem spać, aby zapewnić wystarczającą ilość tlenu w pomieszczeniu, co jest ważne dla dobrego odpoczynku.

Zawsze zasypiaj w spokojnych warunkach, bez zbędnych bodźców dźwiękowych, takich jak telewizja czy wszelkiego rodzaju nagrania dźwiękowe.

Kładź się spać o odpowiedniej porze, nie siedź po nocach.[12] Staraj się zapewnić sobie co najmniej 7 godzin dobrej jakości snu każdej nocy, a Twoje ciało szybko Ci się odwdzięczy.

Na koniec chciałabym wspomnieć o tak zwanej rutynie snu. Co to znaczy? Dosłownie to, co sugeruje nazwa – powtarzalny nawyk. Staraj się kłaść spać, a następnie wstawać o tej samej lub podobnej porze. Twój organizm wyrobi sobie korzystny nawyk, a Ty unikniesz tak częstego zmęczenia.

1. miejsce

Grinday Energik

Suplement o 100% czystym składzie zawierający wyjątkowe składniki takie jak Ashwagandha, Bakopa i Gotu kola.
Orientacyjna cena: 110 zł

Dlaczego suplement diety Energik na energię i witalność od marki Grinday znalazł się na pierwszym miejscu?

Energik to suplement stworzony przez markę Grinday, aby zwalczać oznaki zmęczenia i znużenia. Dodaje energii, wspomaga pamięć, poprawia samopoczucie, a także zwiększa wydolność fizyczną. Zawiera składniki aktywne takie jak ekstrakt z ashwagandhy, ekstrakt z bakopy drobnolistnej, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, czy witaminy z grupy B.

Opinie użytkowników

W sieci opublikowano już całkiem sporo recenzji na temat tego suplementu. Na przykład na allegro.pl przeczytamy, że produkt działa rewelacyjne, pobudzają i dodają energii do działania. Według recenzji produkt zaczyna w pełni działać już po około 2-3 dniach, a zastrzyk energii utrzymuje się do kilku godzin od momentu przyjęcia kapsułki.

Więcej o produkcie

Kapsułki mają całkowicie czysty skład, nie zawierają żadnych zbędnych dodatków i są odpowiednie dla wegan. Producent zaleca przyjmowanie dwóch kapsułek dziennie. Możesz przyjmować jedną rano, a drugą wieczorem, lub połykać dwie kapsułki raz dziennie. Najlepiej robić to podczas posiłków, a na koniec popić wodą. Cena za 60 kapsułek to około 110 zł.

2. miejsce

Solstic Energia z Natury

Suplement zawierający naturalne ekstrakty roślinne z guarany, zielonej herbaty i yerba mate. Dodaje energii i poprawia samopoczucie. Doskonała alternatywa dla kawy.
Orientacyjna cena: 125 zł

Dlaczego suplement diety Solstic Energia z Natury w saszetkach znalazł się na drugim miejscu?

Solstic Energia z Natury to suplement diety opracowany przez markę Nature’s Sunshine, który może zastąpić poranną kawę czy napój energetyczny. Zapewnia zastrzyk energii, wpływa na poprawę samopoczucia, a także wzmacnia organizm, dostarczając mu witamin z grupy B. Zawiera składniki roślinne takie jak wyciąg z liści yerba mate czy zielonej herbaty oraz wyciąg z pestek guarany.

Opinie użytkowników

Sporo osób miało już okazję przetestować ten produkt i podzielić się swoimi doświadczeniami na portalach typu ceneo.pl czy allegro.pl. W zdecydowanej większości opinie na temat Solstic są pozytywne. Użytkownicy chwalą jego szybkie i skuteczne działanie w postaci dużej dawki energii na cały dzień. Do tego podkreślają dobry smak napoju po rozpuszczeniu w wodzie.

Więcej o produkcie

Zawartość jednej saszetki należy wsypać do butelki czy dzbanka wody o pojemności 500 ml i dokładnie wymieszać aż do rozpuszczenia. Tak przygotowany napój wystarczy pić jeden raz dziennie. Jedno opakowanie suplementu zawiera 30 saszetek i kosztuje około 125 zł.

3. miejsce

NOW Maca

Organiczny koncentrat z macy zawierający dużą dawkę substancji aktywnej w jednej kapsułce.
Orientacyjna cena: 90 zł

Dlaczego Suplement diety NOW Maca znalazł się na trzecim miejscu?

Suplement diety Maca od marki NOW to organiczny koncentrat z macy, który wspiera zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Wzmacnia witalność i wydolność organizmu, a także wspomaga płodność.

Opinie użytkowników

Sporo opinii można znaleźć na portalu ceneo.pl. Użytkownicy są zgodni co do tego, że suplement ten działa. Natomiast spektrum wymienianych efektów jest bardzo zróżnicowane. Od poprawy samopoczucia i wzrostu poziomu energii, po wzmocnienie odporności i mięśni, poprawę jakości snu, a nawet odmłodzenie.

Więcej o produkcie

Jedna kapsułka zawiera aż 750 mg surowego korzenia rzeżuchy peruwiańskiej w formie koncentratu 6:1. Zalecana dawka to 1 kapsułka dziennie raz lub dwa razy dziennie. Po uprzedniej konsultacji z lekarzem można stosować inne dawki. Jedno opakowanie zawiera 90 kapsułek. Jego cena to około 90 zł.

4. miejsce

Witamina B12 MecobalActive Kenay

Orientacyjna cena: 25 zł

Dlaczego umieściłam Witaminę B12 MecobalActive od marki Kenay na tej liście?

Witamina B12 MecobalActive to naturalna, aktywna forma witaminy B12, która pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Suplement pomaga przede wszystkim zwalczać zmęczenie i pozbyć się uczucia wyczerpania.

Dodatkowo wpływa także na poprawę naszej odporności i wspiera odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki tym kapsułkom zadbasz także o prawidłową produkcję czerwonych krwinek i zdrowy wygląd skóry.

Suplement jest dostępny w szklanej buteleczce. Jedno opakowanie produktu zawiera 60 kapsułek, przy czym zalecana dawka to 2 kapsułki dziennie, więc opakowanie wystarcza na 30 dni regularnego stosowania. A jaka jest cena tego suplementu? Około 25 zł za opakowanie.

5. miejsce

Napój z magnezem Nature’s Finest

Orientacyjna cena: 30 zł

Dlaczego wybrałam napój z magnezem, guaraną i witaminami od marki Nature’s Finest?

Magnez + Guarana + B-kompleks + Witamina C to suplement w formie proszku stworzony przez markę Nature’s Finest, znaną ze swoich naturalnych, wygodnych do spożycia i łatwych w przygotowaniu suplementów diety.

Ten produkt zawiera magnez w formie cytrynianu, który charakteryzuje się wysoką wchłanialnością, a także guaranę, witaminę C i witaminy z grupy B. Taki skład sprawia, że suplement nie tylko dodaje energii, ale także poprawia koncentrację, poprawia pracę mięśni, wzmacnia odporność i chroni przed stresem oksydacyjnym.

Występuje w formie proszku, z którego przygotujesz pyszny napój o naturalnym smaku mango. W opakowaniu znajduje się miarka, która ułatwia odmierzenie odpowiedniej ilości produktu. Wystarczy wymieszać 5 g proszku z wodą i wypić.

Cena tego suplementu diety to około 30 zł za 150 g.

6. miejsce

Ashwagandha Nature’s Sunshine

Orientacyjna cena: 115 zł

Dlaczego znalazła się tutaj Ashwagandha od marki Nature’s Sunshine?

Ashwagandha od Nature’s Sunshine to suplement, który pobudzi Cię do życia i sprawi, że Twój umysł i ciało będą funkcjonować w harmonii. Zastrzyk energii i pobudzenie sprawiają, że poprawia się Twoja wydolność fizyczna i wytrzymałość. 

Natomiast adaptogenne składniki roślinne zawarte w składzie wspomagają układ nerwowy, ułatwiając radzenie sobie ze stresem. W ten sposób poprawi się nie tylko Twoja kondycja fizyczna, ale i psychiczna.

W każdej kapsułce zamknięty jest ekstrakt z ashwagandhy, różeńca górskiego, owoców pieprzu czarnego i liści bakopy drobnolistnej. W jednym opakowaniu znajduje się 60 kapsułek, które wystarczą na 60 dni stosowania. A cena? Około 115 zł za opakowanie.

7. miejsce

Rhodiola Wild Alchemy

Orientacyjna cena: 15 zł

Dlaczego zdecydowałam się umieścić na liście suplement Rhodiola od Wild Alchemy?

Rhodiola rosea, znana też pod nazwą różeniec górski, to roślina, która od wieków używana jest jako środek na zwalczanie zmęczenia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jest to spowodowane tym, że korzeń różeńca to wręcz skarbnica składników aktywnych niosących wiele korzyści zdrowotnych.

Udowodniono, że rhodiola podnosi poziom energii, redukuje zmęczenie mięśni i zapobiega ich uszkodzeniu, chroni przed stresem oksydacyjnym, stanami zapalnymi i problemami z sercem, poprawia koncentrację i pamięć, a także wykazuje działanie przeciwutleniające.

Suplement jest dostępny w kapsułkach, które są odpowiednie dla wegan. Należy przyjmować jedną kapsułkę dziennie do posiłku, najlepiej śniadania, a następnie popić szklanką wody. Cena za 60 kapsułek to około 15 zł.

8. miejsce

Cannaline CBD Tabletki z witaminami z grupy B

Orientacyjna cena: 95 zł

Co skłoniło mnie do wybrania tabletek Cannaline CBD?

Cannaline to nieco inna propozycja niż pozostałe. Są to tabletki zawierające nie tylko witaminy B1, B3, B6, B12 czy biotynę, ale także zalecaną dzienną dawkę CBD. Dzięki temu tabletki uzupełniają niedobory, redukują uczucie zmęczenia, poprawiają koncentrację, a jednocześnie uspokajają i pomagają radzić sobie ze stresem.

Takie działanie sprawia, że oprócz zwalczania objawów przemęczenia tabletki te dbają także o to, aby zachować spokój i energię na dłużej. Pozwalają poprawić jakość snu i regeneracji.

Każda tabletka ma pyszny, truskawkowy smak i zawiera aż 60 mg CBD. Dzięki temu wystarczy jedna tabletka dziennie, aby cieszyć się efektami. Koszt opakowania zawierającego 30 tabletek to około 95 zł.

9. miejsce

Liposomalna Witamina B12

Orientacyjna cena: 75 zł

Dlaczego wybrałam witaminę B12 od Ekolife Natura?

Organizm potrzebuje tej witaminy do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i nerwowego.

Skutecznie pomaga zmniejszyć zmęczenie, wyczerpanie, przyczynia się do prawidłowego metabolizmu energetycznego i normalnej aktywności umysłowej.

Ponadto witamina B12 od Ekolife Natura występuje w doskonale przyswajalnej formie liposomalnej, a 60 ml (porcja wystarczająca na około dwa miesiące przy zalecanej dawce 2 ml dziennie) kosztuje około 75 zł.

10. miejsce

BrainMax Energy Magnesium

Orientacyjna cena: 120 zł

A co przekonało mnie do Energy Magnesium od BrainMax?

Ponieważ ten suplement diety o nazwie Energy Magnesium od BrainMax zawiera 100% czystego magnezu w postaci jabłczanu magnezu. Jest to energetyzująca forma magnezu, która łączy w sobie działanie kwasu jabłkowego i magnezu. W jednej kapsułce znajduje się 1000 mg jabłczanu magnezu, który w przeciwieństwie do innych form magnezu, takich jak cytrynian czy mleczan, nie ma działania przeczyszczającego. Jest znacznie lepiej przyswajalny, a dzięki zawartości kwasu jabłkowego skutecznie wspiera produkcję energii komórkowej. Ponadto produkt jest całkowicie czysty i poza jabłczanem magnezu nie zawiera żadnych dodatkowych substancji, estrów, wypełniaczy czy stabilizatorów. Dzięki kapsułce z celulozy roślinnej jest również odpowiedni dla wegan.

Zaleca się przyjmowanie 1-2 kapsułek rano lub w południe, lub o dowolnej porze o poranku, gdy potrzebujesz zastrzyku energii.

200 tabletek kosztuje około 120 zł.

Wreszcie

Niezależnie od tego, czy to do siebie dopuszczamy, czy nie, zmęczenie zawsze będzie nam w jakimś stopniu towarzyszyć. Najważniejsze jest, aby nie pozwolić mu zajść za daleko i wystarczająco się zrelaksować, zregenerować organizm i nadać priorytet zdrowemu stylowi życia. Inną opcją jest wypróbowanie suplementów diety, które zostały specjalnie opracowane w celu zwalczania zmęczenia i senności.

Z mojego porównania wynika, że świetnym wyborem może być suplement diety o nazwie Energik od marki Grinday, który zwalcza oznaki zmęczenia i łagodzi negatywne działanie stresu, a jednocześnie ma całkowicie naturalny skład. Jeśli natomiast starasz się ograniczyć ilości wypijanej kawy, możesz spróbować suplementu diety Solastic Energia z Natury. Jest to suplement w saszetkach do sporządzania pysznego napoju na bazie guarany, yerba mate i zielonej herbaty, który skutecznie pobudzi Cię każdego ranka. Na koniec polecam też suplement diety Maca od marki NOW, który zawiera koncentrat z rzeżuchy peruwiańskiej o wysokim stężeniu w każdej dawce.

A jeśli poziom Twojego zmęczenia kiedykolwiek stanie się naprawdę nie do zniesienia, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, aby pomógł Ci zwalczyć długotrwałe zmęczenie.

Przydatne linki ✓wiarygodne:

[1] Wikipedia (PL): Zmęczenie

[2] Healthline (ENG): Causes of Fatigue and How to Manage It

[3] PubMed Central (ENG): Energy Conservation Techniques to Decrease Fatigue

[4] PubMed Central (ENG): Naps and drugs to combat fatigue and sleepiness

Autor artykułu:

Autor artykułu:

Więcej o autorach lub stronie znajdziesz w dziale o nas. Chcesz wiedzieć jak dobieramy produkty?

Gdzie teraz?

Selekcja produktów i tworzenie rankingów to dla nas ważny proces, który wykonujemy dobrze. Produkty przechodzą kilka kontroli, dokładne badania, aw każdym porównaniu biorą udział co najmniej 2 osoby. Dlatego zawsze możesz być pewien niezależności i jakości porównania. Chcesz więcej? Przeczytaj szczegółowy opis tego, jak dobieramy produkty ».