10 najlepszych suplementów na stawy – opinie

Zaskakująco duży odsetek naszej populacji ma problemy ze stawami. Jaki jest najlepszy suplement diety na stawy? Który ma najlepszy skład, smak, czy działanie?
TOP  1. miejsce

ColamiD + MSM

Orientacyjna cena: 275 zł

Zestaw dwóch suplementów na stawy o wyjątkowym składzie kompleksowo wspierający kości i stawy.

2. miejsce

Flex All Complete

Orientacyjna cena: 65 zł

Suplement diety oparty na sproszkowanym kolagenie hydrolizowanym wspomagający kości, stawy, chrząstki, ścięgna i więzadła.

3. miejsce

NutriWorks Joint Worx

Orientacyjna cena: 160 zł

Skuteczny suplement diety na stawy z dziewięcioma substancjami odżywiającymi chrząstki i więzadła.

Dziesięć najlepszych suplementów na stawy

Wiele osób zmaga się z chronicznym bólem stawów w kolanach, dłoniach, łokciach, ramionach i wielu innych miejscach. Jest to bardzo powszechny problem, który ma wiele możliwych przyczyn, ale zazwyczaj jest wynikiem urazu, wysiłku lub choroby.

Środki przeciwbólowe, takie jak acetaminofen lub niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, są zwykle pierwszym wyborem w przypadku chęci złagodzenia bólu stawów. Ale istnieją również dziesiątki suplementów diety, których producenci obiecują pomoc w leczeniu bólu stawów. Przyjrzyjmy się tym, które naszym zdaniem są najlepsze.

Jeśli masz jakiekolwiek długotrwałe problemy ze stawami, koniecznie zgłoś się do lekarza. Nie opieraj się na informacjach i poradach zawartych na tej stronie, aby postawić sobie diagnozę. Podane tu informacje mogą dać Ci wyobrażenie o tym, co może być przyczyną Twojego bólu, lub dać Ci pomysł na to, jakie suplementy diety możesz wypróbować.

Jak wybrać suplement diety na stawy

Wybór suplementu na ból stawów może być przytłaczający, biorąc pod uwagę liczbę dostępnych produktów. Wiele z tych produktów zawiera mnóstwo składników i trudno jest wtedy wybrać ten, który jest rzeczywiście najlepszy. Pamiętaj też, że długa lista składników nie zawsze oznacza lepszy produkt. 

Zdecydowanie wybieraj sprawdzone produkty, które są przetestowane i dopuszczone do użytku. Warto również wybierać suplementy, które zostały już przetestowane przez kogoś innego, dzięki czemu możesz mieć pewność, że przyniosą pozytywne efekty. Wreszcie – może być nawet wskazane, aby wypróbować więcej niż jeden suplement, zanim zdecydujesz się na jeden. Może się okazać, że jeden będzie odpowiadać Ci bardziej niż inny, nawet jeśli oba będą dobrej jakości.

Przed wyborem suplementu można i dobrze jest skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą na temat innych przyjmowanych leków, aby mogli sprawdzić, czy nie zachodzą między nimi ewentualne interakcje. Niektóre suplementy na stawy mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, takimi jak leki rozrzedzające krew.

Lista artykułów w temacie: Rozwiązywanie problemów

8 substancji, które pomagają na ból stawów

Kolagen jest najbardziej obfitym białkiem w organizmie i stanowi około jednej trzeciej całego składu białek. Jest jednym z głównych budulców kości, skóry, mięśni, ścięgien i więzadeł. Kolagen znajduje się również w wielu innych częściach ciała, w tym w naczyniach krwionośnych, rogówce i zębach. Możesz go sobie wyobrazić jako „klej”, który trzyma wszystkie te części razem. Słowo kolagen pochodzi od greckiego słowa „kólla”, które oznacza właśnie klej. Kolagen pomaga utrzymać integralność chrząstki, która jest gumową tkanką chroniącą Twoje stawy. Z wiekiem ilość kolagenu w organizmie maleje, zwiększając ryzyko wystąpienia schorzeń stawów, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Badania wykazały, że przyjmowanie suplementów kolagenowych może pomóc złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów i ogólnie zmniejszyć ból stawów.

Glukozamina jest naturalnym składnikiem chrząstki, substancji, która zapobiega tarciu kości o siebie. Ocieranie się o siebie kości może powodować wiele problemów, w tym głównie ból i stany zapalne. Glukozamina może również pomóc w zapobieganiu rozpadowi chrząstki, który czasami występuje w zapaleniu stawów.

Wiele suplementów diety skierowanych na ból stawów zawiera glukozaminę. Jest to również jeden z najczęściej badanych suplementów na chorobę zwyrodnieniową stawów.

W suplementach diety występują dwa rodzaje glukozaminy: chlorowodorek glukozaminy i siarczan glukozaminy.

Według niektórych badań siarczan glukozaminy jest bardzo pomocny, podczas gdy chlorowodorek glukozaminy ma raczej słabsze działanie.

Przy długotrwałym stosowaniu, siarczan glukozaminy może również pomóc w spowolnieniu postępu choroby zwyrodnieniowej stawów. Badania sugerują, że spowalnia on zwężanie się przestrzeni stawowej (oznaka pogorszenia stanu zdrowia), gdy jest przyjmowany przez długi okres czasu.

Podobnie jak glukozamina, chondroityna jest składnikiem budulcowym chrząstki, a także może przeciwdziałać rozpadowi chrząstki w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawów.

Wiele badań wykazało, że chondroityna może zmniejszyć ból i sztywność stawów. Siarczan chondroityny może również spowolnić postęp choroby zwyrodnieniowej stawów przy długotrwałym stosowaniu. Podobnie jak w przypadku glukozaminy, badania sugerują, że spowalnia on zwężanie się przestrzeni stawowych, gdy jest przyjmowany przez długi okres czasu. Suplementy diety bardzo często łączą właśnie chondroitynę z glukozaminą. Jednak nadal nie jest jasne, czy najskuteczniejszym wyborem jest przyjmowanie tych suplementów razem, czy osobno.

Metylosulfonylometan (MSM) jest kolejnym częstym składnikiem suplementów, które mają pomagać w bólu stawów. Jest to siarka w swojej organicznej formie. Bierze udział w tworzeniu tkanek łącznych, takich jak więzadła, chrząstki czy kości i dlatego jest niezbędny dla zdrowych stawów i ścięgien. Można go również znaleźć we włosach, paznokciach i skórze.

S-adenozylo-L-metionina (SAMe) to suplement powszechnie stosowany w leczeniu objawów depresji i choroby zwyrodnieniowej stawów. Twoja wątroba naturalnie produkuje SAMe z aminokwasu zwanego metioniną. Ma wiele funkcji, w tym wsparcie, produkcję i regenerację chrząstki. Dlatego gdy jest stosowane jako suplement, SAMe może pomóc złagodzić ból stawów.

Kurkuma jest jednym z najpopularniejszych suplementów w leczeniu bólu, w tym bólu stawów spowodowanego chorobą zwyrodnieniową stawów. Jej działanie przeciwbólowe przypisuje się związkowi chemicznemu zawartemu w kurkumie o nazwie kurkumina. Uważa się, że kurkumina ma działanie przeciwzapalne.

Chociaż badania nad kurkumą w kontekście bólu stawów są dosyć ograniczone, analizy wykazały, że może ona łagodzić ból stawów i może być porównywalna do ibuprofenu.

Olej z ryb zawiera witaminę D oraz kwasy tłuszczowe omega-3: kwas dokozaheksaenowy i kwas eikozapentaenowy, które mają właściwości przeciwzapalne.

Analiza badań klinicznych pokazuje, że przyjmowanie oleju z ryb łagodzi objawy takie jak ból stawów u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Nie wydaje się jednak, aby łagodził on objawy chronicznego zapalenia stawów.

Cynk to metal, który w naszym organizmie występuje w bardzo małych ilościach. Po żelazie jest drugim najbardziej obfitym pierwiastkiem śladowym w organizmie. Niedobór cynku może prowadzić do utraty kolagenu z naczyń krwionośnych i stawów, a także do utraty masy mięśniowej. Dzieje się tak dlatego, że jest niezbędny do syntezy kolagenu i białka.

1. miejsce

Zestaw na stawy ColamiD + MSM Colway

Orientacyjna cena: 275 zł

Zestaw suplementów na stawy oferowany przez markę Colway składa się z dwóch produktów. Pierwszy to ColamiD, który opiera się głównie na sproszkowanym kompleksie rybnym z trzech ryb dorszowatych, dzięki czemu dostarcza znaczących ilości witaminy D i K. Drugi to MSM Metylosulfonylometan, czyli organiczny związek siarki w tabletkach.

Witamina K umożliwia prawidłowe krzepnięcie krwi i wpływa na utrzymanie zdrowych kości. Witamina D natomiast umożliwia odpowiednie wchłanianie oraz wykorzystywanie wapnia w organizmie. Tym samym pozwala utrzymać jego prawidłowy poziom w organizmie. MSM natomiast występuje naturalnie w strukturze białkowej i mazi stawowej, więc jego suplementacja ma korzystny wpływ na funkcjonowanie stawów.

ColamiD: sproszkowany kompleks rybny, wapń, witamina D, witamina K.

MSM Metylosulfonylometan: MSM.

2. miejsce

AllNutrition Flex All Complete

Orientacyjna cena: 65 zł

Flex All Complete to suplement diety w proszku od marki AllNutrition. Jego formuła opiera się przede wszystkim na hydrolizowanym kolagenie, który pomaga zachować zdrowe kości i stawy. Zawiera jednak także wiele innych składników aktywnych, które zapewniają kompleksowe działanie produktu.

Pomaga on w regeneracji w przypadku problemów wynikających z urazów, zapewnia ochronę nie tylko kości i stawów, ale także chrząstek, ścięgien i więzadeł, oraz redukuje sztywność stawów. 

Na jedną porcję suplementu należy odmierzyć 20 g produktu i rozpuścić w 300 ml wody. W przypadku stosowania profilaktycznego wystarczy przyjmować jedną porcję dziennie. W przypadku bólu stawów lub innych urazów można zwiększyć dawkę do dwóch porcji dziennie.

Hydrolizowany kolagen wołowy, L-prolina, siarczan glukozaminy, MSM, witamina C, magnez, witamina B6.

3. miejsce

NutriWorks Joint Worx

Orientacyjna cena: 160 zł

Joint Worx to kompleksowy suplement na stawy marki NutriWorks. Zawiera 9 składników aktywnych przeznaczonych dla wszystkich osób pragnących mieć sprawne i ruchome stawy – kolagen, glukozaminę, siarczan chondroityny, miedź, witaminę C, mangan, molibden, piperynę z czarnego pieprzu oraz ekstrakt z kurkumy. Nie zawiera sztucznych słodzików, tylko kwas jabłkowy i aromat cytrynowy.

Opakowanie zawiera 200 gramów proszku. Zalecane dawkowanie to jedna miarka dziennie – proszek należy wymieszać z wodą i wypić. 

NutriWorks to młoda marka, która stawia na jakość. Produkuje przede wszystkim suplementy diety dla sportowców.

Kolagen wołowy, siarczan glukozaminy (skorupiaki), siarczan chondroityny (kurczak), kurkuma, kwas jabłkowy, kwas L-askorbinowy, aromat cytrynowy, ekstrakt z czarnego pieprzu, glukonian manganu, glukonian miedzi, molibdenian potasu.

4. miejsce

Flexit Drink

Orientacyjna cena: 50 zł

Kolejnym z serii suplementów na stawy jest Flexit Drink. Jest to jeden z lepszych produktów na rynku, zawiera dużo aktywnych składników i jest odpowiedni dla osób, które cierpią na bóle stawów lub chcą profilaktycznie chronić swoje stawy ze względu na obciążenia związane z uprawianiem sportu lub nadwagą. Podobnie jak wszystkie produkty na tej liście. Produkt ma bardzo złożony skład i jest dostępny w formie proszku o kilku smakach. Proszek należy wymieszać z wodą i wypić. Dostępne do wyboru smaki to brzoskwinia, truskawka, pomarańcza i grejpfrut.

Hydrolizat żelatyny, maltodekstryna, glukonian wapnia, glukonian magnezu, aromat, L-prolina, siarczan glukozaminy (sól potasowa), regulator kwasowości – kwas cytrynowy, MSM (metylosulfonylometan), siarczan chondroityny, witamina C (kwas L-askorbinowy), regulator kwasowości – kwas jabłkowy, barwnik beta-karoten, substancje przeciwzbrylające fosforan wapnia i dwutlenek krzemu, substancje słodzące acesulfam K i sukraloza, kwas hialuronowy (sól sodowa), barwnik karmin, witamina B6 (chlorowodorek pirydoksyny), witamina D3 (cholekalcyferol). Produkt zawiera alergeny w postaci skorupiaków. Może zawierać śladowe ilości białka sojowego i mleka.

5. miejsce

Zerex Arthrex

Orientacyjna cena: 65 zł

Arthrex to suplement diety na stawy i chrząstki stworzony przez Zerex – markę, która specjalizuje się w tworzeniu suplementów wspomagających mężczyzn we wszelkich problemach zdrowotnych oraz zapewniających wsparcie profilaktyczne. 

Składniki suplementu są dobrane tak, aby wspierać ruchomość i elastyczność stawów poprzez stymulację produkcji odpowiednich ilości kolagenu w organizmie. Uzupełnia także substancje naturalnie występujące w chrząstce stawowej. Dodatkowo Zerex Arthrex wspomaga wchłanianie fosforu i wapnia, które dbają o dobre zdrowie kości.

Zalecane dawkowanie to 3 kapsułki dziennie. Na efekty trzeba jednak trochę poczekać, gdyż tylko regularne stosowanie pozwoli cieszyć się zdrowymi stawami.

W każdej kapsułce znajdziemy siarczan glukozaminy, siarkę organiczną, siarczan chondroityny, witaminę C (kwas L-askorbinowy) i witaminę D3 (cholekalcyferol). Substancje pomocnicze obejmują hydroksypropylometylocelulozę i substancję przeciwzbrylającą – stearynian magnezu kwasów tłuszczowych.

6. miejsce

Yango Flexan

Orientacyjna cena: 130 zł

Kapsułki Flexan stworzone przez markę Yango to suplement, który kompleksowo wspomaga stawy, kości i tkankę chrzęstną. Nie tylko poprawia ruchomość stawów i wspomaga ich regenerację, ale także pomaga redukować ból i sztywnienie. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne.

Zawiera aż naturalnych 9 składników aktywnych, które kompleksowo odżywiają, wzmacniają, odbudowują i chronią stawy na długi czas. Składniki te są wysoko skoncentrowane. Wystarczą 2 kapsułki dziennie, aby cieszyć się efektami. Należy przyjmować je podczas posiłków lub po jedzeniu i popijać dużą ilością wody.

Suplement zawiera ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego, C3 Complex®, glukozaminę, siarkę organiczną MSM, kwas hialuronowy, chondroitynę, witaminę D3, witaminę C oraz bioperine®.

7. miejsce

Ekamedica Kolagen Activ Flex

Orientacyjna cena: 65 zł

Suplement diety Kolagen Activ Flex od Ekamedica wyróżnia się tym, że występuje w formie proszku o smaku wiśniowym zamkniętego w saszetkach. Dzięki temu bardzo łatwo go stosować i można go ze sobą zabrać wszędzie.

Jak wiele tego typu preparatów bazuje przede wszystkim na kolagenie. Przywraca on sprawność i ruchomość stawów, wspiera regenerację chrząstek, a także poprawia elastyczność ścięgien i wiązadeł. Jest polecany zarówno dla osób aktywnych fizycznie, jak i dla osób dochodzących do siebie po urazach.

Każda saszetka składa się z hydrolizatu kolagenu TENDOFORTE®, sproszkowanego soku z wiśni, ekstraktu z wiśni Montmorency, naturalnego aromatu wiśniowego i innych naturalnych aromatów, a także ekstraktów z dzikiej róży i liści jeżyny chińskiej oraz apigeniny z grejpfruta.

8. miejsce

MyVita MSM Proszek

Orientacyjna cena: 25 zł

MSM od MyVita to kolejny suplement diety w formie proszku. Jest to jednak czysty związek siarki organicznej w sproszkowanej formie, bez żadnych innych dodatków. Może być pomocny w zwalczaniu objawów zapalenia stawów, a także w regeneracji i rehabilitacji stawów po urazach. Wspomaga również syntezę kolagenu w organizmie.

Dzięki temu, że jest to czysty proszek, łatwo się wchłania, jest bardzo wydajny i przystępny cenowo. Wystarczy bowiem zaledwie 1 g (lub jedna łyżeczka) produktu dziennie. A ponieważ w jednym opakowaniu znajduje się aż 100 g proszku, takie opakowanie wystarcza aż na 100 dni stosowania. Cena za 100 g to jedynie około 25 zł.

Metylosulfonylometan (MSM).

9. miejsce

Formeds F-MSM Stawy

Orientacyjna cena: 40 zł

Suplement na stawy Formeds F-MSM to bardzo podobny produkt do MyVita MSM. Marka Formeds również postawiła na czystą postać siarki organicznej, beż żadnych dodatków czy wypełniaczy. Zamieściłam go jednak trochę niżej na liście, ponieważ zawiera nieco niższą dawkę MSM w dziennej dawce. MyVita dostarcza 1000 mg MSM w jednej dawce, podczas gdy Formeds dostarcza 800 mg MSM.

Jedna porcja to 0,8 g proszku, który należy rozpuścić w 200 ml dowolnie wybranego napoju. W jednym opakowaniu znajdziemy 90 porcji. Koszt takiego opakowania to około 40 zł. Suplement Formeds F-MSM jest więc również nieco droższy niż produkt MyVita, ale wciąż jest przystępny cenowo.

Metylosulfonylometan (MSM).

10. miejsce

Apotex Colafit

Orientacyjna cena: 175 zł

Ostatni w naszym zestawieniu najlepszych suplementów na stawy jest Apotex Colafit. To niemal czysty kolagen w postaci bardzo specyficznie wyglądających miękkich kostek kolagenowych. Ma świetne recenzje i samych zadowolonych klientów. Dozuje się go w ilości jednej kostki dziennie, najlepiej rano.

Czysty, krystaliczny kolagen typu I, czystość 99,9%, w ilości 8 mg w jednej kostce.

9 pokarmów, które wspierają zdrowie stawów

Na koniec mamy dla Ciebie listę dziewięciu przydatnych pokarmów, które możesz dodać do swojej diety, aby wspierać swoje stawy. Nie są to produkty zastępujące suplementy stawy lub leki, ale przynajmniej trochę Cię wesprzeć.

Ta żółta, ostra przyprawa zawiera związek o nazwie kurkumina, który ma silne właściwości przeciwzapalne. Kurkumina została zbadana pod kątem jej potencjału zdrowotnego, a badania sugerują, że może łagodzić objawy związane z zapaleniem stawów. Możesz dodać kurkumę do wszystkiego, od jajecznicy przez kawę latte po pieczone warzywa.

Ponieważ wywar powstaje w wyniku gotowania kości, jest bogaty w kolagen i białko. Wiele osób używa go jako bazy do zup lub sosów, a niektórzy nawet piją go w formie gorącej herbaty. Dlatego wywar jest zdecydowanie świetną alternatywą dla domowych środków na stawy.

Te fioletowe klejnoty zawierają potas i magnez, a także witaminę K. „Badania pokazują, że jedzenie pięciu do sześciu suszonych śliwek dziennie może pomóc w zapobieganiu utracie masy kostnej” – mówi dietetyk i żywieniowiec Amy Gorin. Chociaż suszone śliwki nie muszą znajdować się w Twojej codziennej diecie, spróbuj włączyć je jako przekąskę lub dodać do niektórych potraw.

Tofu jest pełne białka i wartości odżywczych. Nic więc dziwnego, że jest polecane jako domowy „suplement na stawy”. Badania sugerują nawet, że spożywanie soi może zmniejszyć ból stawów. Tofu jest łatwe do przyrządzenia i chłonie smak każdego sosu lub marynaty, do której je dodasz.

Te ciemne, słodkie jagody są naładowane dwiema korzystnymi substancjami – polifenolami i witaminą C. Po pierwsze, badania sugerują, że polifenole zawarte w borówkach mogą zmniejszyć ból stawów w chorobie zwyrodnieniowej stawów. A jedna porcja (garść lub filiżanka) borówek zapewnia do 16 procent dziennego spożycia witaminy C, która jest potrzebna do produkcji kolagenu.

Witamina C jest zwykle kojarzona z cytrusami, ale jedna średnia papryka zawiera nawet więcej niż jedną dzienną porcję tej witaminy. Oprócz stymulacji produkcji kolagenu witamina C jest również antyoksydantem zwalczającym stany zapalne. Te dwa aspekty sprawiają, że ten wegetariański składnik jest świetny dla stawów.

Słodkie ziemniaki są naładowane magnezem i potasem – dwiema ważnymi dla zdrowia kości substancjami. Magnez aktywuje witaminę D, która może wpływać na zdrowie kości. Ponadto potas pomaga neutralizować kwasy w organizmie, które powodują utratę wapnia z kości.

Grzyby są jednym z niewielu źródeł witaminy D w pożywieniu. Ponadto badania sugerują, że jedzenie grzybów jako substytutu mięsa może być dobrym sposobem na zmniejszenie kalorii w diecie.

Chociaż może to nie być twój ulubiony produkt, sardynki są pełne zwalczających stany zapalne kwasów tłuszczowych omega-3, budującego kości wapnia i witaminy D. Spróbuj ich na kanapce lub dodaj je do sałatki. Jeśli naprawdę nie lubisz sardynek, łosoś również jest dobrą alternatywą.

Wreszcie

Zdrowe stawy są bardzo istotne dla szczęśliwego życia, dlatego warto o nie dbać. Jeśli czujesz, że Twoim stawom czegoś brakuje, możesz spróbować suplementów na stawy z odpowiednimi składnikami aktywnymi.

W przypadku większych problemów zalecamy wizytę u lekarza.

Przydatne linki ✓wiarygodne:

[1] Wikipedia (PL): Staw (anatomia)

[2] Healthline (ENG): Understanding Cartilage, Joints, and the Aging Process

[3] PubMed Central (ENG): The effects of collagen peptide supplementation on body composition, collagen synthesis, and recovery from joint injury and exercise: a systematic review

[4] Centers for Disease Control and Prevention – CDC (ENG): Arthritis Related Statistics 

Autor artykułu:

Autor artykułu:

Więcej o autorach lub stronie znajdziesz w dziale o nas. Chcesz wiedzieć jak dobieramy produkty?

Gdzie teraz?

Selekcja produktów i tworzenie rankingów to dla nas ważny proces, który wykonujemy dobrze. Produkty przechodzą kilka kontroli, dokładne badania, aw każdym porównaniu biorą udział co najmniej 2 osoby. Dlatego zawsze możesz być pewien niezależności i jakości porównania. Chcesz więcej? Przeczytaj szczegółowy opis tego, jak dobieramy produkty ».