Najlepsze środki na wzdęcia i gazy  – recenzja i ranking

Podsumowanie: Cierpisz na wzdęcia i chciałabyś się ich pozbyć naturalnymi sposobami? Trafiłaś we właściwe miejsce. W tym artykule porównałam dziesięć najlepszych produktów, które pomogą Ci pozbyć się zarówno wzdęć, jak i gazów:

 • Pierwsze miejsce zdobył suplement błonnik pokarmowy Loclo od Nature’s Sunshine wzbogacony o cynamon, rozmaryn i kurkumę, który wspomaga trawienie i pomaga pozbyć się wzdęć.
 • Drugie miejsce zajął  Liver Cleanse Nature’s Finest, czyli suplement diety w proszku wspomagający oczyszczanie wątroby.
 • Trzecie miejsce zajęła naturalna herbata funkcjonalna No Bloat Tea, która dzięki mocy odpowiednio dobranych składników roślinnych eliminuje wzdęcia.

Z artykułu dowiesz się także:

Czym są wzdęcia i co je powoduje? Jakie pokarmy mogą powodować wzdęcia? I jak skutecznie zapobiegać wzdęciom?

TOP  1. miejsce

Błonnik pokarmowy Loclo Nature’s Sunshine

Orientacyjna cena: 90 zł

Dlaczego 1. miejsce?

Błonnik pokarmowy z jabłek w formie proszku z dodatkiem cynamonu, rozmarynu i kurkumy, który pomaga pozbyć się wzdęć i innych dolegliwości związanych z nieprawidłowym trawieniem.

2. miejsce

Liver Cleanse Nature’s Finest

Orientacyjna cena: 85 zł

Dlaczego 2. miejsce?

Naturalny suplement wspierający zdrowie wątroby, poprawiający trawienie i łagodzący wzdęcia.

3. miejsce

No Bloat Tea Nature’s Finest

Orientacyjna cena: 105 zł

Dlaczego 3. miejsce?

Ponieważ jest to naturalna herbata instant z wyciągiem z białej herbaty, która eliminuje wzdęcia i dolegliwości trawienne.

Dziesięć najlepszych środków na wzdęcia

 1. Błonnik pokarmowy Loclo Nature’s Sunshine 90 zł (344 g)
 2. Liver Cleanse Nature’s Finest 85 zł (125 g)
 3. No Bloat Tea Nature’s Finest 105 zł (120 g)
 4. SynbioCol Colway International 300 zł (500 ml)
 5. BrainMax Digestive Magic 85 zł (100 kapsułek)
 6. OK!WaterOut Nature’s Finest 115 zł (150 g)
 7. NOW Super Enzymes 130 zł (180 kapsułek)
 8. Ecce Vita Probiomix 150 zł (30 kapsułek)
 9. Węgiel aktywny NOW Foods 80 zł (200 kapsułek)
 10. Life Extension Bloat relief 150 zł (60 kapsułek)

Czym są wzdęcia?

Wzdęcia, popularnie nazywane również gazami, to po prostu nagromadzenie gazów w jelitach. A ponieważ gazy nie mogą pozostać w organizmie, muszą zostać wydalone na zewnątrz. Wszystko to odbywa się całkowicie naturalnie i w zasadzie codziennie. Jeśli gazy wydostają się przez usta, mamy do czynienia ze zwykłym beknięciem. Jeśli gazy wydostają się przez odbyt, proces ten nazywamy pierdnięciem.[1]

 • A teraz kilka liczb. Trudno w to uwierzyć, ale w ludzkim ciele znajduje się w jednym momencie średnio 200 mililitrów gazu. W ciągu 24 godzin około 500 mililitrów opuszcza organizm przez odbytnicę, mniej więcej dwanaście razy dziennie. Wszystkie te procesy są całkowicie normalne.
 • O wzdęciach mówimy wyłącznie wtedy, gdy gazy w przewodzie pokarmowym gromadzą się w większych ilościach niż normalnie. Powodem tego może być ich nadmierne powstawanie, zaburzenie ich dystrybucji (przemieszczania się) lub wydalania z organizmu.
 • W przypadku wystąpienia tego problemu dochodzi do powiększenia jelita grubego, które w wyniku nagromadzenia gazów zwiększa swoją objętość. Zdarza się, że jelito grube zaczyna naciskać na otaczające narządy, ograniczając w ten sposób ich naturalną funkcję, a my odczuwamy ból..[2]

Lista artykułów w temacie: Rozwiązywanie problemów

Co może powodować wzdęcia?

Wzdęcia dotykają obecnie nawet 30% populacji. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych, od niemowląt po osoby starsze. W większości przypadków jest to krótkotrwały dyskomfort, ale oczywiście może przerodzić się w przewlekłe dolegliwości.

Zły skład diety jest jedną z głównych przyczyn wzdęć. Ciężkostrawne lub całkowicie niestrawne cząsteczki żywności, takie jak oligosacharydy, fruktoza, niektóre warzywa, źle przygotowane rośliny strączkowe itp. dostają się do jelita i sąsiednich obszarów.

 • Rośliny strączkowe, jeśli nie są dobrze przygotowane, mogą siać spustoszenie w organizmie. Ważne jest, aby wiedzieć, że należy je moczyć w ciepłej wodzie przez co najmniej 4 godziny przed gotowaniem, a następnie gotować powoli na małym ogniu w tej samej wodzie. Za każdym razem, gdy woda osiągnie temperaturę wrzenia i zacznie bulgotać, należy dodać trochę zimnej wody, aby przerwać gotowanie. Dobrym pomysłem jest dodanie odrobiny cząbru do roślin strączkowych, który redukuje wzdęcia.
 • Warzywa takie jak kapusta, jarmuż, brokuły, kalafior, cebula, rzodkiewka i kalarepa należą do grupy pokarmów powodujących wzdęcia. Jeśli masz skłonność do wzdęć, spróbuj gotować te warzywa przez kilka minut przed ich spożyciem.
 • Kolejną kategorią są produkty mleczne, które ze względu na zawartość laktozy mogą również powodować nadmierne wzdęcia. Jeśli masz problem ze wzdęciami, spróbuj zamienić klasyczne produkty krowie na produkty owcze, kozie lub roślinne.
 • Do problematycznych pokarmów zaliczamy również węglowodany. Spróbuj zmniejszyć ich spożycie lub unikać tych przetworzonych przemysłowo i zastąp je węglowodanami złożonymi. Znajdują się one na przykład w czerwonej soczewicy, która jest ucztą dla jelit w porównaniu z klasycznymi produktami i nie powoduje wzdęć.

W przypadku napojów gazowanych mamy do czynienia z tzw. aerofagią.[4] Jest to w rzeczywistości tik nerwowy, który występuje podczas połykania powietrza. Napoje gazowane same w sobie zawierają dużą ilość powietrza, więc ich nadmierne spożycie jest niewskazane. Zamiast tego zacznij pić czystą, niegazowaną wodę lub herbaty ziołowe.

Możesz nawet nie wiedzieć, że masz nietolerancję laktozy. Czasami odczuwasz bóle brzucha, ale nie zwracasz na to uwagi. Jeśli tak się dzieje, skontaktuj się z lekarzem, który za pomocą odpowiednich badań stwierdzi, czy masz nietolerancję, czy nie.

Laktoza to cukier mleczny występujący w produktach mlecznych. Składa się z dwóch cząsteczek cukru – glukozy i galaktozy. Enzym laktaza rozkłada te dwa cukry, a następnie wysyła je do krwiobiegu. Jednak w przypadku nietolerancji laktozy może się zdarzyć, że cukier mleczny nie jest wchłaniany do krwi, ale trafia bezpośrednio do przewodu pokarmowego, gdzie powoduje dolegliwości.

Przede wszystkim spróbuj ograniczyć spożycie produktów mlecznych, a jeśli to nie pomoże, skontaktuj się z lekarzem.

W ciąży wzdęcia są niestety całkowicie normalnym zjawiskiem. W początkowej fazie ciąży wszystko dzieje się za sprawą hormonów.[5] Winowajcą jest progesteron, który odpowiada za utrzymanie ciąży. Jednak jego zwiększona produkcja może również powodować wzdęcia.

Kolejnym faktem jest to, że trawienie trwa dłużej. W miarę jak dziecko rośnie, macica wywiera nacisk na wszystkie sąsiednie narządy, a ich aktywność spowalnia, powodując zakwaszenie, a następnie wzdęcia.

Spróbuj to przetrwać, po przyjściu dziecka na świat wszystko ustąpi.

Połykanie powietrza jest najczęstszą przyczyną wzdęć u niemowląt. Nie ma znaczenia, czy są to dzieci karmione piersią, czy mlekiem modyfikowanym. Niezależnie od tego, czy piją z piersi, czy z butelki, połykają nie tylko mleko, ale także duże ilości powietrza, co powoduje u nich dyskomfort. Daj dziecku czas, musi nauczyć się, jak działa świat, a po kilku tygodniach lub miesiącach problemy znikną. Jeśli tak się nie stanie, oczywiście skontaktuj się z pediatrą.

Jednak problem połykania powietrza dotyczy również dorosłych. Nie zwracamy na to uwagi, ale w rzeczywistości dzieje się to cały czas – podczas mówienia, jedzenia i picia. Część połkniętego powietrza z żołądka przedostaje się do jelit wraz z pożywieniem i pojawia się problem. Można temu częściowo zapobiec, nie jedząc w pośpiechu i czyniąc z jedzenia rytuał. Podczas mówienia skoncentruj się na oddychaniu przez nos, mów spokojnie i powoli.

Nasze jelita mogą być zasiedlone przez niechcianych mieszkańców. Są to pasożyty jelitowe, których obecność może zwiększać niezdrową produkcję gazów. Pasożyty zakłócają trawienie podczas przemiany materii. Na ich obecność mogą wskazywać wzdęcia, skurcze jelit, nadmiernie rozdęty i bolesny brzuch. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza, aby wykluczyć poważniejsze choroby, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna[6] lub poważne infekcje jelitowe.

Jak mogą wpływać na nas wzdęcia?

Wzdęcia oznaczają dyskomfort. Nie czujemy się dobrze, nasz brzuch jest nienaturalnie rozdęty, a po każdym posiłku czujemy się ociężali i zmęczeni.

 • Staraj się unikać stresujących sytuacji, a kiedy już się pojawią, oddychaj głęboko i staraj się nie dopuszczać ich do swojego ciała.
 • Ajurweda mówi na przykład, że wszystkie lęki i stresy przedostają się do naszego brzucha, gdzie gromadzą się, a następnie powodują problemy. Pomocne może być wykonanie małej wizualizacji, gdzie zamykasz oczy i wyobrażasz sobie, że wszystkie zmartwienia opuszczają Twoje ciało.
 • Problem ze wzdęciami polega na tym, że diagnoza może być trudna, a do czasu znalezienia przyczyny mogą one naprawdę uprzykrzyć życie. Poświęć trochę czasu na obserwację reakcji swojego ciała na jedzenie, picie lub stres.[7] Być może będziesz w stanie wykluczyć czynniki powodujące nadmierne wzdęcia. Jeśli nie, udaj się do lekarza i przedyskutuj z nim problem.

Dlaczego nadmierne wzdęcia szkodzą naszemu organizmowi?

Ponieważ nie jest to zjawisko fizjologiczne i naturalne. Przeszkadza nam w codziennym życiu i powoduje dyskomfort.

 • Niewiele osób wie, że w jelicie grubym dorosłego człowieka znajduje się od 8 do 15 kilogramów kamieni kałowych, które człowiek nosi w sobie przez całe życie. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ jesteśmy istotami, które potrzebują pożywienia do życia. Jest ono naszą siłą napędową. Jednak bardzo ważne jest, jakie jedzenie spożywamy, ponieważ od tego zależy ilość kamieni w jelitach.
 • Wyobraźmy sobie jelito grube jako rodzaj doniczki dla pięknej rośliny, a jedzenie jako jej odżywczą glebę. Aby roślina dobrze się rozwijała, bardzo ważne jest to, czym ją karmimy.
 • Jeśli spożywamy żywność przetworzoną przemysłowo, nadmierne ilości węglowodanów i glutenu, niestrawne części żywności przyklejają się do ścian jelita, a następnie tworzy się kamień.
 • Uważaj na to, co jesz, spożywaj dużo błonnika,[8] jedz gotowane potrawy, pij letnią wodę i nie obawiaj się stosowania postów przerywanych. Twoje ciało to doceni i Ty również.

Jak pozbyć się wzdęć na dłuższą metę?

Ogranicz spożycie mięsa, czekolady, węglowodanów przemysłowych, mleka krowiego i pieczywa. Mięso powinno się spożywać dwa razy w tygodniu, ale jedzenie go codziennie nie jest zdrowe. Pamiętajmy, że nasi przodkowie rzadko jedli mięso. Jeśli na talerzu pojawiało się mięso, to zawsze od sąsiada lub z własnego gospodarstwa domowego. Zawsze znali jego pochodzenie, a zwierzę było karmione pożywną dietą. Nawet dziś, kupując mięso, wybieraj produkty od lokalnych rolników zamiast mięsa z supermarketów.

 • A co z czekoladą? Może być bardzo korzystna dla organizmu. Jednak musi to być prawdziwa czekolada, a nie jej substytuty. Zastąp klasyczną czekoladę mleczną wysokiej jakości ciemną czekoladą o wysokiej zawartości kakao. Jej zaletą jest to, że nie objadamy się nią jak zwykłą czekoladą, nie szkodzi organizmowi i zadowala kubki smakowe. 
 • Mleko krowie zawiera wysoką ilość cukru mlecznego, laktozy. Spróbuj od czasu do czasu zamienić je na mleko migdałowe, owsiane, ryżowe lub kozie.
 • Chleb stał się podstawą naszej codziennej rutyny. Jemy go na śniadanie, w ramach przekąski, a czasem także na kolację. Spróbuj zamienić biały chleb lub bułki na dobrej jakości pieczywo żytnie czy na zakwasie.
 • Twoje ciało nie potrzebuje przetworzonych cukrów. Wręcz przeciwnie, bardzo go obciążają. Zamiast ciastka z supermarketu sięgnij po jabłko z sadu, suszone śliwki lub domowe przetwory.

Regularny ruch jest niezbędny. Aby ciało funkcjonowało tak, jak powinno, musi być aktywne. Docenią to nie tylko stawy, ale także układ trawienny i psychika. Określ liczbę kroków, które chcesz wykonać w ciągu dnia. Dzisiejsze smartfony  mają różne aplikacje, które mierzą ilość kroków. Na początek ustaw około 6000 kroków, które wykonasz, nim się obejrzysz.

Ten punkt ponownie wywodzi się z tradycji naszych przodków. Kiedyś było to normą, że zimą jadło się mniej niż latem. Żywności było mało, więc zjadało się zapasy takie jak jabłka, ziemniaki czy orzechy. Źródłem witamin była kiszona kapusta, która zapewniała organizmowi regularne dostawy witaminy C, a także dbała o prawidłową pracę jelit. Dziś mamy wszystkiego pod dostatkiem. W styczniu zajadamy się papają czy awokado, a latem spokojnie możemy zjeść polędwicę w sosie. Tym bardziej detoksykacja organizmu i oczyszczanie jelita grubego powinny być na porządku dziennym.

Jak to zrobić? Spróbuj oczyścić organizm za pomocą kefiru i soku jabłkowego

 • Pierwszy dzień – wypij 2,5 litra kefiru w 6 dawkach bez spożywania innych pokarmów.
 • Drugi dzień – wypij 1,5 – 2 litry domowego soku jabłkowego w 6 dawkach – bez spożywania innych pokarmów.
 • Trzeci dzień – jedz wyłącznie sałatki z gotowanych warzyw (buraki, marchew, cebula) w ciągu dnia, dodaj także kiszoną kapustę i olej roślinny. Pij letnią przegotowaną wodę przez cały dzień.

To oczyszczanie jest tylko jednym z wielu sposobów. Spróbuj, a zobaczysz, jak twoje ciało ożywa.

Nie powinniśmy jeść w pośpiechu, chociaż jasne jest, że czasami jest to nieuniknione. Pamiętaj, że jeśli sytuacja na to pozwala, powinniśmy jeść bez rozpraszaczy, takich jak komputer, telewizor czy telefon komórkowy. Usiądź przy stole, dokładnie przeżuwaj jedzenie i delektuj się jego smakiem. Podczas posiłków ogranicz picie do minimum. Najlepiej jest pić przed lub po jedzeniu. Unikaj jedzenia podczas chodzenia lub leżenia na kanapie. Prowadzi to do połykania powietrza i utrudnia trawienie pokarmu.

Które pokarmy mogą powodować wzdęcia?

Podstawową i pierwszą zasadą jest to, że każdy pokarm wpływa na każdego z nas inaczej. Ktoś może być bardzo wzdęty po brokułach, inny prawie wcale. Dlatego, jeśli zauważysz, że jajka powodują u Ciebie wzdęcia i mdłości, nie wmawiaj sobie, że to wszystko bzdury. Możesz cierpieć na niewielką nietolerancję, na przykład Twój organizm może po prostu przetwarzać je nieco gorzej niż inni.

Rośliny strączkowe, takie jak fasola, groch, soczewica czy soja, są znane ze swoich właściwości wzdymających. Dlaczego tak się dzieje? Mówiąc najprościej – nasz organizm nie jest w stanie szybko przetworzyć roślin strączkowych. Wynika to z faktu, że są one złożonym pokarmem pełnym białka i oligosacharydów, których trawienie zajmuje naszemu organizmowi stosunkowo dużo czasu. Dlatego właśnie w przypadku roślin strączkowych obowiązuje zasada, że im dokładniej i dłużej przeżuwasz jedzenie, tym lepiej dla ciebie.

Błonnik jest niestrawnym składnikiem naszego pożywienia. Nasz organizm nie jest w stanie go przetworzyć, więc błonnik po prostu przechodzi przez nasz przewód pokarmowy. Służy głównie do oczyszczania przewodu pokarmowego i jelit, a także sprawia, że czujemy się pełni – pomaga nam to nie przejadać się. Jednak wszystko w nadmiarze szkodzi, a nadmiar błonnika powoduje wzdęcia, gazy i biegunkę lub zaparcia. Dzienna dawka błonnika powinna wynosić około 30 gramów.

Błonnik znajduje się w większości warzyw (brokuły, marchew itp.), płatkach owsianych, owocach itp.

Ten punkt może dotyczyć sportowców. Zbyt duża ilość białka może powodować wzdęcia. Dzieje się tak dlatego, że jego trawienie zajmuje dużo czasu i może ono fermentować w żołądku. Problem pojawia się jednak zazwyczaj, gdy przesadzimy z białkiem w dużych ilościach. Sportowcy powinni spożywać do 2 gramów białka na 1 kg masy ciała dziennie (jeśli ważysz 75 kg, to 150 g). Jeśli spożywalibyśmy około 3, 4 lub nawet 5 gramów na 1 kg masy ciała, to wtedy właśnie białko mogłoby powodować wzdęcia.

Największym źródłem białka są jajka i mięso, podczas gdy białko roślinne najbardziej obficie występuje w roślinach strączkowych.

Co ciekawe, nawet woda może powodować wzdęcia. Jednak to nie tak, że wypijamy szklankę wody i mamy wzdęcia. Jeśli jemy obiad i pijemy przy tym wodę, w rzeczywistości rozcieńczamy nasze kwasy trawienne, a tym samym osłabiamy ich działanie. Dlatego zaleca się, aby nie pić wody przez około pół godziny przed i pół godziny po posiłku. Jeśli mamy rozcieńczone kwasy w żołądku i trawimy dłużej, jedzenie zaczyna fermentować w naszym żołądku.

Innym znaczącym powodem wzdęć są napoje gazowane. Napoje te bezpośrednio uwalniają do żołądka gazy, które następnie muszą się z niego jakoś wydostać. Nie jest to proces fermentacji, jak to zwykle ma miejsce, ale proces uwalniania bąbelków z płynu. Więc następnym razem, gdy pójdziesz do restauracji, zamiast wody gazowanej, wybierz zwykłą wodę.

Nawet łączenie różnych pokarmów może powodować wzdęcia. Na przykład, jeśli zjemy białko i skrobię, może to spowodować wzdęcia. Strawienie każdego pokarmu zajmuje inną ilość czasu. Skrobia jest przetwarzana przez organizm bardzo szybko, a trawienie białka trwa nieco dłużej. A to, co nie zostanie strawione, fermentuje. Jakie są więc zasady łączenia pokarmów?

Nie spożywaj razem białka zwierzęcego i węglowodanów. Staraj się unikać wysokobiałkowego jogurtu w połączeniu z truskawkami. Różne czasy trawienia mogą powodować fermentację i gnicie w przewodzie pokarmowym.

Nie należy łączyć zbyt wielu rodzajów białka. Jeśli połączysz na przykład soję i mięso, oba pokarmy zawierają białko, ale każdy z nich jest trawiony przez inny czas, co może ponownie powodować fermentację w żołądku.

Nie łącz owoców z innymi pokarmami. Staraj się jeść je samodzielnie, a nie mieszać z innymi produktami. Owoce są trawione bardzo szybko. A większość innych produktów nie. Owoce, które zalegają w żołądku, fermentują i powodują wzdęcia.

1. miejsce

Błonnik pokarmowy Loclo Nature’s Sunshine

Orientacyjna cena: 90 zł

Dlaczego umieściłam błonnik pokarmowy Loclo od Nature’s Sunshine na pierwszym miejscu?

Loclo to suplement dostarczający zarówno błonnika rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Oprócz błonnika zawiera także kurkumę, rozmaryn, babkę płesznik, otręby owsiane czy cynamon. Taki skład zapewnia prawidłowe trawienie, dobrą pracę wątroby i skuteczne trawienie tłuszczu, a tym samym pozwala zapomnieć o wzdęciach.

Opinie użytkowników

Na portalu allegro.pl widnieje sporo ocen i recenzji błonnika Loclo. Użytkownicy zgadzają się, że suplement wspiera pracę jelit, eliminuje dolegliwości żołądkowe, a do tego pysznie smakuje. Chwalą także wysoką jakość produktu.

Więcej o produkcie

Loclo to błonnik pokarmowy w formie proszku. Jedna dawka dostarcza aż 4 g błonnika. Stosowanie suplementu jest banalnie proste, bo wymaga jedynie wsypania 9,5 g produktu do szklanki wody, wymieszania i wypicia. Cena za 344 g to około 90 zł.

2. miejsce

Liver Cleanse Nature’s Finest

Orientacyjna cena: 85 zł

Dlaczego suplement Liver Cleanse marki Nature’s Finest otrzymał ode mnie drugie miejsce?

Liver Cleanse to naturalna mieszanka składników aktywnych wspomagających pracę wątroby, wspierających jej oczyszczanie i zapobiegających stłuszczeniu wątroby. Dzięki temu zapomnisz o wzdętym brzuchu i problemach trawiennych. W skład suplementu wchodzą:

 • ostropest plamisty,
 • cytryniec chiński,
 • kurkuma,
 • oraz wyciąg z karczocha.

Opinie użytkowników

Wydaje się, że sporo osób zdążyło już przetestować ten produkt. Liczne oceny i recenzje można znaleźć między innymi na portalu allegro.pl, gdzie suplement ma średnią 4,72/5 gwiazdek przy ponad dwustu ocenach. Większość użytkowników chętnie poleca Liver Cleanse jako skuteczny i dobry w smaku suplement.

Więcej o produkcie

Ten sproszkowany suplement pozwoli Ci przygotować zdrowy pomarańczowy napój. Musisz jedynie wsypać jedną łyżeczkę produktu do szklanki, dokładnie wymieszać i wypić. W opakowaniu znajduje się 125 g proszku, co wystarcza na 25 dni regularnego stosowania. Cena za opakowanie to około 85 zł.

3. miejsce

No Bloat Tea Nature’s Finest

Orientacyjna cena: 105 zł

Dlaczego umieściłam funkcjonalną herbatę No Bloat Tea od Nature’s Finest na trzecim miejscu?

Naturalna herbata funkcjonalna No Bloat Tea została stworzona specjalnie z myślą o osobach zmagających się ze wzdęciami i problemami trawiennymi. Zawiera ekstrakty roślinne z roślin takich jak kurkumina, karczochy czy rumianek. Dostarcza także optymalną dawkę witaminy C. 

Opinie użytkowników

Na stronie producenta można znaleźć zdjęcia i opinie zadowolonych klientów marki, którzy przetestowali na sobie ten produkt. Możemy tu przeczytać, że herbata nie tylko skutecznie eliminuje wzdęcia, ale także zauważalnie poprawia trawienie. Klienci chwalą sobie także fakt, że jest to całkowicie naturalny produkt.

Więcej o produkcie

No Bloat Tea to herbata instant. Wystarczy więc odmierzyć 5 g mieszanki i zalać 150 ml wody. Sama zdecyduj, czy wolisz użyć gorącej wody, czy wypić herbatę na zimno. W jednym opakowaniu mieści się 120 g mieszanki. Można je kupić za około 105 zł.

4. miejsce

SynbioCol Colway International

Orientacyjna cena: 300 zł

Dlaczego uwzględniłam na liście suplement SynbioCol od marki Colway International?

SynbioCol to suplement zawierający żywe kultury bakterii 11. różnych szczepów, które mają korzystny wpływ na naszą mikrobiotę jelitową, a tym samym na metabolizm, odporność, trawienie, a nawet pracę mózgu. Dzięki temu zapobiega także dolegliwościom takim jak wzdęcia, kłopoty z wypróżnianiem, ból brzucha czy właśnie wzdęcia.

Aby stworzyć odpowiednie środowisko dla kultur bakterii, suplement występuje w formie płynu, który dostarcza duże ilości enzymów, witamin, minerałów, antyoksydantów czy aminokwasów.

Produkt jest odpowiedni dla dorosłych i dzieci od 3. roku życia. Zalecane dawkowanie to 15 ml w przypadku dorosłych i 5 ml w przypadku dzieci. Suplement należy przyjmować po wymieszaniu z wodą lub sokiem, przed lub po posiłku. Cena za 500 ml to około 300 zł.

5. miejsce

BrainMax Digestive Magic

Orientacyjna cena: 85 zł

Dlaczego znalazł się tu suplement Digestive Magic od BrainMax?

Digestive Magic to unikalna mieszanka ziół i enzymów trawiennych ułatwiających trawienie i wspomagających pracę jelit, żołądka, a nawet pęcherzyka żółciowego. Dzięki temu lepiej wchłaniamy substancje odżywcze z pożywienia i nie odczuwamy wzdęć i ciężkości po każdym posiłku.

Składniki roślinne zawarte w tych kapsułkach obejmują miętę, imbir i kurkumę. Ponadto produkt zawiera enzymy trawienne takie jak lipaza, betaina, bromelaina, papaina czy amylaza.

Wszystko to zamknięte zostało w wegańskich kapsułkach. Rekomendowana dawka to 1-2 kapsułki dziennie. Należy je przyjmować podczas posiłków. W jednym opakowaniu znajduje się aż 100 kapsułek. Cena tego suplementu wynosi około 85 zł.

6. miejsce

OK!WaterOut Nature’s Finest

Orientacyjna cena: 115 zł

Dlaczego polecam suplement diety OK!WaterOut stworzony przez markę Nature’s Finest?

OK!WaterOut, jak sama nazwa wskazuje, pomaga organizmowi pozbywać się nadmiaru wody. Tym samym wspiera prawidłowe funkcje wydalnicze, dba o pozbywanie się z organizmu toksyn, a w konsekwencji zwiększa poziom energii oraz redukuje wzdęcia i obrzęki. 

Takie działanie suplement zawdzięcza roślinnym składnikom aktywnym, czyli ekstraktom z czarnego bzu i korzenia pokrzywy. Dodatkowo produkt zawiera naturalny aromat, który nadaje mu pyszny, ananasowy smak.

OK!WaterOut występuje w proszku, więc by go spożyć, należy go uprzednio rozpuścić w szklance wody. Na jedną dawkę dzienną przypada 10 g produktu. Jedno opakowanie zawiera 150 g proszku i kosztuje około 115 zł.

7. miejsce

NOW Super Enzymes

Orientacyjna cena: 130 zł

Dlaczego w porównaniu uwzględniłam również NOW Super Enzymes?

Ponieważ jest to suplement diety zawierający złożone enzymy trawienne, które biorą udział w naturalnym procesie trawienia. A czym są enzymy trawienne? Są to substancje, które najprościej mówiąc, umożliwiają prawidłowe trawienie. Ich zadaniem jest rozkładanie złożonych cząsteczek na proste. 

Zwykle, jeśli nie masz żadnych dolegliwości, suplementacja enzymów trawiennych nie jest konieczna. Jeśli jednak masz problemy trawienne, takie jak wspomniane wcześniej wzdęcia, na pewno nie zaszkodzi Ci sięgnięcie po te enzymy.

Now Super Enzymes zawiera na przykład betainę HCI, żółć wołową, enzymy trzustkowe, bromelainę i papainę (substancje zdolne do rozkładania tłuszczów, węglowodanów i białek z pożywienia).

8. miejsce

Ecce Vita Probiomix

Orientacyjna cena: 145 zł

Dlaczego wybrałam Probiomix czeskiej marki Ecce Vita?

Probiotyki to mikroskopijne kultury bakterii, które są bardzo korzystne dla naszego organizmu. Wspomagają trawienie i prawidłowe przetwarzanie żywności, wzmacniają odporność, mają korzystny wpływ na krzepnięcie krwi i mogą wytwarzać bioaktywną witaminę K.

Ten produkt zawiera 10 szczepów aktywnych bakterii probiotycznych, które zawierają do 30 miliardów żywych kultur na dawkę, w tym błonnik roślinny. Produkt przyjmuje się w postaci kapsułek, które łatwo przechodzą przez żołądek do przewodu pokarmowego, gdzie się rozpuszczają.

Ważne jest, aby przechowywać ten suplement w lodówce, aby zapobiec fermentacji lub podobnej reakcji chemicznej.

9. miejsce

Węgiel aktywny NOW Foods

Orientacyjna cena: 80 zł

Dlaczego znalazł się tutaj suplement diety Węgiel Aktywny od marki NOW Foods?

Węgiel aktywny bardzo często stosowany jest na dolegliwości takie jak biegunka, zatrucia, niestrawność czy właśnie wzdęcia. Dzieje się tak dlatego, że pomaga wiązać toksyczne substancje przedostające się do organizmu, a następnie pozbywać się ich.

Suplement marki NOW Foods to węgiel aktywny pozyskiwany z łupin orzecha kokosowego, który jako jedyny zachowuje odpowiednią strukturę komórkową podczas produkcji suplementu. Dzięki temu redukuje wzdęcia i gazy oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego.

Suplement jest dostępny w kapsułkach, które można przyjmować na pusty żołądek lub między posiłkami, chyba że lekarz zaleci inaczej. Zalecane dawkowanie to 1-2 kapsułki dziennie, a każdą dawkę należy popić przynajmniej szklanką wody. Opakowanie zawierające 200 kapsułek kosztuje około 80 zł.

10. miejsce

Life Extension Bloat relief

Orientacyjna cena: 150 zł

Dlaczego wybrałam suplement diety Life Extension Bloat Relief?

Ten produkt nawiązuje do redukcji wzdęć już w swojej nazwie. Łagodzi wzdęcia i inne problemy trawienne, które mogą wystąpić po spożyciu niektórych rodzajów żywności. 

A w jaki sposób właściwie produkt ten łagodzi wzdęcia? Poprzez połączenie ekstraktów z karczocha, imbiru, kopru włoskiego i kurkumy. Liść karczocha i korzeń imbiru pomagają poprawić motorykę jelit, co jest bardzo ważne dla prawidłowego przepływu pokarmu przez przewód pokarmowy i stanowi pierwszy krok do złagodzenia wzdęć. Pozostałe składniki, olej z nasion kopru włoskiego i kurkuma, wspomagają wypróżnianie, a także zwalczają bakterie, które mogą powodować nadmierną produkcję gazów, co negatywnie wpływa na proces trawienia.

O ile lekarz nie zaleci inaczej, zaleca się przyjmowanie 1 kapsułki 2 razy dziennie, zawsze przed cięższym posiłkiem.

Cena jednego opakowania zawierającego 60 kapsułek ziołowych wynosi około 150 zł.

Wreszcie

Wzdęcia to zjawisko fizjologiczne, na które każdy z nas cierpi w różnym stopniu. Jeśli jednak zdarza się to zbyt często i ogranicza codzienne funkcjonowanie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady, jak rozwiązać ten problem.

Ponadto możesz wypróbować niektóre z produktów wspomagających walkę ze wzdęciami. Ze swojej strony szczególnie polecam suplement Loclo od Nature’s Sunshine, czyli błonnik pokarmowy z jabłek wzbogacony o cynamon, rozmaryn i kurkumę, który poprawia trawienie i pomaga pozbyć się wzdęć. Kolejnym produktem jest Liver Cleanse Nature’s Finest, czyli suplement diety w proszku wspomagający oczyszczanie wątroby. A na koniec polecam naturalną herbatę funkcjonalną No Bloat Tea, która dzięki mocy odpowiednio dobranych składników roślinnych eliminuje wzdęcia.

Przydatne linki ✓wiarygodne:

[1] Wikipedia (PL): Gazy jelitowe

[2] Healthline (ENG): 7 Helpful Supplements for Bloating

[3] PubMed Central (ENG): Herbs and Spices in the Treatment of Functional Gastrointestinal Disorders: A Review of Clinical Trials

[4] PubMed Central (ENG): Effectiveness of probiotics in irritable bowel syndrome: Updated systematic review with meta-analysis

Autor artykułu:

Autor artykułu:

Więcej o autorach lub stronie znajdziesz w dziale o nas. Chcesz wiedzieć jak dobieramy produkty?

Gdzie teraz?

Selekcja produktów i tworzenie rankingów to dla nas ważny proces, który wykonujemy dobrze. Produkty przechodzą kilka kontroli, dokładne badania, aw każdym porównaniu biorą udział co najmniej 2 osoby. Dlatego zawsze możesz być pewien niezależności i jakości porównania. Chcesz więcej? Przeczytaj szczegółowy opis tego, jak dobieramy produkty ».