10 najlepszych maści na hemoroidy – recenzja i ranking

Podsumowanie: Cierpisz na hemoroidy i szukasz produktu, który mógłby pomóc? Porównałam dla Ciebie dziesięć produktów na hemoroidy. Oto kilka, które warto wypróbować:

W artykule dowiesz się również:

Czym są hemoroidy?[1]  Jakie są przyczyny ich powstawania[4][5][6] i jak można je leczyć?[8][9]

TOP  1. miejsce

NeoFitoroid Maść z Aplikatorem

Orientacyjna cena: 35 zł

Dlaczego 1. miejsce?

Ponieważ jest to maść zawierająca specjalnie opracowaną formułę opartą na składnikach roślinnych łagodząca najczęstsze objawy dolegliwości hemoroidalnych.

2. miejsce

Procto-Glyvenol krem doodbytniczy

Orientacyjna cena: 20 zł

Dlaczego 2. miejsce?

Ponieważ jest to skuteczny krem na hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwświądowym/

3. miejsce

Żel łagodząco-regenerujący Prorectal

Orientacyjna cena: 30 zł

Dlaczego 3. miejsce?

Ponieważ jest to żel, który nie tylko łagodzi typowe objawy związane z hemoroidami, ale także regeneruje zmienioną chorobą skórę.

Dziesięć najlepszych ...

Czym są hemoroidy?

To jeden z tematów, o których nie mówi się zbyt wiele publicznie i uważa się je za tabu. Wielka szkoda, bo rozmawianie o nich i szerzenie świadomości mogłoby pomóc wielu osobom pozbyć się uprzedzeń, wstydu i strachu, a tym samym w końcu rozwiązać problem. Jednym z takich problemów są hemoroidy.

 • Na wstępie powiedzmy, że hemoroidy to zupełnie normalna, fizjologiczna część ludzkiego organizmu. I nie tylko ludzkiego – z problemem tym możemy spotkać się również u innych ssaków, takich jak psy czy koty.
 • Czym więc dokładnie jest hemoroid?[1] Jest to splot naczyniowy zlokalizowany w odbytnicy i odbycie. Ta swoista „kępka” zbudowana jest z tzw. połączeń tętniczo-żylnych oraz tkanki łącznej. Połączenie to działa jak swoiste wypełnienie poduszki i funkcjonalnie przyczynia się do odpowiedniego uszczelnienia otworu odbytu.

Istnieje kilka rodzajów hemoroidów, a nie tylko jeden. Możemy je podzielić na trzy grupy:

 1. Hemoroidy wewnętrzne – ten rodzaj hemoroidów zlokalizowany jest bezpośrednio przy ujściu kanału odbytu.[2]
 2. Hemoroidy zewnętrzne – znajdują się w dolnej części kanału odbytu, a przede wszystkim na jego zewnętrznej powierzchni.[3]
 3. Hemoroidy wewnętrzno-zewnętrzne – są to struktury znajdujące się pomiędzy splotami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Jest to sprawa bardzo indywidualna, ale ogólnie można powiedzieć, że na hemoroidy prawdopodobnie najczęściej cierpią kobiety po porodzie oraz osoby cierpiące na zaparcia lub biegunki. Podaje się, że 50-60% dorosłej populacji ma problemy z hemoroidami. Oprócz kobiet po porodzie na hemoroidy cierpią głównie mężczyźni.

Jak powstają hemoroidy?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, bardzo często pojawiają się one po porodzie. Wynika to przede wszystkim z dużego nacisku na odbyt. Inne przyczyny powstawania hemoroidów mogą obejmować:[4]

 1. Genetykę – choć w tym przypadku nie jest ona aż tak istotna i można na nią wpłynąć.
 2. Wiek – po czterdziestym roku życia wzrasta ryzyko powstawania hemoroidów.
 3. Niewłaściwy tryb życia.
 4. Długie przebywanie w pozycji stojącej.
 5. Nadmierny wysiłek fizyczny.
 6. Zaparcia.[5]
 7. Picie niewystarczającej ilości wody.
 8. Nadwaga.
 9. Niektóre sporty, takie jak jazda na rowerze.
 10. Biegunka.[6]
 11. Siedząca praca.
 12. Złe nawyki higieniczne.
 13. Palenie papierosów.

Lista artykułów w temacie: Rozwiązywanie problemów

Jakie są ich objawy?

Obecność hemoroidów jest bardzo nieprzyjemna i może naprawdę znacząco wpływać na komfort życia. Mogą one objawiać się różnymi symptomami, takimi jak krwawienie podczas wypróżniania, swędzenie w okolicy odbytu, uczucie wilgoci wokół odbytu, trudności w wypróżnianiu oraz ból lub ucisk podczas wypróżniania.[7]

 • Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, koniecznie udaj się do lekarza po poradę, co robić dalej.

Jak leczyć hemoroidy?

Najważniejsza jest diagnoza, a w tym celu zawsze należy udać się do lekarza. Dopiero po postawieniu diagnozy należy wybrać odpowiednie leczenie, które zależy od tego, jaki to rodzaj hemoroidów. Na szczęście żyjemy w nowoczesnych czasach, gdy medycyna jest na zaawansowanym poziomie, więc dostępna jest cała gama metod leczenia.

Jeśli ich obecność zostanie w porę wykryta, najczęściej stosuje się tzw. leczenie zachowawcze. Leczenie to polega przede wszystkim na zasadniczej zmianie stylu życia, począwszy od diety. Ponadto wdrażane są regularne ćwiczenia fizyczne oraz zalecana jest eliminacja palenia i stresu.

Nie mniej ważna jest zwiększona dbałość o higienę odbytu. Należy obserwować regularność oddawania stolca, używać bidetu z ciepłą wodą czy naturalnego, niedrażniącego mydła. Można również uwzględnić stosowanie preparatów miejscowych, takich jak czopki na hemoroidy, maści, kremy czy żele.

Oczywiście są też zioła czy preparaty, które można wypróbować w domu, bez konsultacji z lekarzem. Należy jednak zachować ostrożność i zawsze dokładnie czytać ulotki. Zalecane są na przykład ciepłe okłady i nasiadówki[8] w ziołowych „naparach”. Na przykład naparach z kory dębu, rumianku, krwawnika lub nagietka.

Jakie inne rośliny są odpowiednie?

 • koper ogrodowy,
 • żywokost lekarski,
 • wrotycz balsamiczny,
 • babka lancetowata.

W przypadku hemoroidów bardzo ważna jest zdrowa dieta. Postaraj się więc zwrócić na nią szczególną uwagę:

 • Upewnij się, że Twoja dieta jest bogata w błonnik.[9] Jedz dużo owoców, warzyw, roślin strączkowych lub nasion oraz psyllium.
 • Skonsultuj z farmaceutą i zacznij przyjmować probiotyki i prebiotyki. Oprócz suplementów diety znajdują się one oczywiście również w pokarmach takich jak zakwas, moszcz, drożdże czy nawet piwo lub kiszone warzywa.
 • Spożywaj witaminę C, najlepiej w jej naturalnej postaci.
 • Wypij rano szklankę ciepłej wody z cytryną.

Na co zwracać uwagę?

Na obecność krwi. Może ona oznaczać nie tylko hemoroidy, ale także poważniejsze choroby, takie jak rak jelita grubego. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza.

1. miejsce

NeoFitoroid Maść z Aplikatorem

Maść na hemoroidy oparta na roślinnych składnikach pomagających zwalczać najczęstsze objawy hemoroidów wewnętrznych i zewnętrznych.
Orientacyjna cena: 35 zł

Dlaczego maść doodbytnicza NeoFitoroid z aplikatorem marki Aboca znalazła się na 1. miejscu?

Biomaść NeoFitoroid to produkt dedykowany dla osób, które cierpią na hemoroidy, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Pomaga łagodzić objawy tych dolegliwości, czyli swędzenie, pieczenie i bolesne guzki. Jej działanie opiera się na substancjach roślinnych, które działają przeciwzapalnie i odżywczo. 

Opinie użytkowników

Środek na hemoroidy marki Aboca cieszy się sporą popularnością wśród internautów. W sieci można znaleźć bardzo wiele pozytywnych opinii na temat tego produktu. Użytkownicy portalu allegro.pl zgadzają się, że maść jest niezwykle skuteczna, działa bardzo szybko, nie powoduje pieczenia, a dodatkowo ma przyjemny zapach.

Więcej o produkcie

Maść może być stosowana nawet do 4 razy na dobę, również długotrwale. Należy ją aplikować na miejsca zmienione chorobowo. Jedno opakowanie ma pojemność 40 ml, a jego koszt to około 35 zł.

2. miejsce

Procto-Glyvenol krem doodbytniczy

Krem na hemoroidy łagodzący swędzenie o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i miejscowo znieczulającym.
Orientacyjna cena: 20 zł

Dlaczego umieściłam krem doodbytniczy Procto-Glyvenol na 2. miejscu naszego zestawienia?

Procto-Glyvenol to krem do stosowania miejscowego na hemoroidy zewnętrzne oraz wewnętrzne. Nie tylko łagodzi swędzenie, ale także działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz daje efekt miejscowego znieczulenia.

Opinie użytkowników

W przypadku problemów z hemoroidami produkty Procto-Glyvenol są jednymi z popularniejszych w naszym kraju. W internecie można znaleźć mnóstwo opinii, w większości pozytywnych. Użytkownicy ceneo.pl chwalą krem doodbytniczy z tej serii w szczególności za dobry stosunek ceny do jakości, widoczne efekty przy regularnym stosowaniu i szybkie łagodzenie swędzenia.

Więcej o produkcie

Producent zaleca stosowanie produktu dwa razy dziennie aż do momentu ustania ostrych objawów. Po osiągnięciu tego efektu można zmniejszyć częstotliwość do jednej aplikacji dziennie. Jedno opakowanie zawiera 30 g produktu i kosztuje około 20 zł.

3. miejsce

Prorectal Żel Łagodzący

Łagodząco-regenerujący żel do okolic odbytu do stosowania w zwalczaniu objawów hemoroidów.
Orientacyjna cena: 30 zł

Dlaczego żel łagodzący Prorectal od marki Aqant zdobył 3. miejsce?

Żel łagodząco-regenerujący Prorectal stworzony przez firmę Aqant łączy w sobie kwas hialuronowy, prebiotyki, aminokwasy, witaminy i żel aloesowy. Taki skład sprawia, że nie tylko łagodzi objawy swędzenia i pieczenia, ale także działa regenerująco na podrażnioną skórę wokół odbytu.

Opinie użytkowników

Osoby, które wypróbowały ten żel łagodzący, licznie dzielą się swoimi doświadczeniami z tym produktem w sieci. Na stronie ceneo.pl możemy przeczytać, że żel działa już od pierwszej aplikacji, nie powoduje pieczenia, przyspiesza gojenie oraz nie pozostawia śladów.

Więcej o produkcie

Niewielką ilość żelu należy nakładać na umyte i osuszone okolice odbytu, najlepiej przed snem, ale także w ciągu dnia w przypadku nasilenia objawów. Opakowanie ma pojemność 50 ml. Koszt jednego opakowania to około 30 zł.

4. miejsce

Virde Hemofit Żel z Kory Dębowej i Rokitnika

Orientacyjna cena: 20 zł

Dlaczego produkt Virde Hemofit Żel z Kory Dębowej i Rokitnika znalazł się w naszym zestawieniu?

Żel z wyciągami z kory dębowej i rokitnika to produkt, który wspiera osoby cierpiące na hemoroidy w zwalczaniu ich objawów. Wspomaga regenerację śluzówki, działa antybakteryjnie, poprawia nawilżenie skóry, a także wzmacnia naczynia krwionośne.

Jego skład został dodatkowo wzbogacony o wyciąg z liści oliwki czy aloes, dzięki czemu poprawia obieg żylny. Zapewnia także efekt ściągania zniszczonej skóry.

Żel należy aplikować w okolicach odbytu, wmasowując odpowiednią ilość w podrażnione miejsca aż do wchłonięcia.

Jedno opakowanie zawiera 100 ml żelu. Jego cena to około 20 zł.

5. miejsce

Czopki z olejem konopnym (CBD)

Orientacyjna cena: 45 zł

Dlaczego wymieniam tutaj czopki z olejem konopnym (CBD)?

Te naturalne czopki pomagają w sposób szybki i skuteczny zwalczać objawy związane z hemoroidami, w tym rany i pęknięcia w okolicach odbytu. Mają także działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne.

Forma czopków to dobra alternatywa leczenia w przypadku osób mających problemy z połykaniem tabletek czy kapsułek. Mogą też być stosowane u osób leżących, a nawet nieprzytomnych.

Oprócz olejku CBD zawierają także olejek lawendowy i różany oraz wyciąg z liści dębu. Czas wchłaniania czopków to 2-6 godzin, ale efekty działania pojawiają się już po 15-90 minutach. 

Czopki należy stosować co najmniej przez 10 dni. Osobom dorosłym zaleca się stosowanie 2 czopków dziennie, rano i przed snem. Cena za 10 czopków to około 45 zł.

6. miejsce

Alpha-CAT Balsam na noc z CBD

Orientacyjna cena: 100 zł

Dlaczego znalazł się tutaj balsam na noc z CBD od marki Alpha-CAT?

Bardzo przyjemny balsam na noc z CBD zawiera kwasy omega-3 i omega-6, które aktywują i poprawiają mechanizmy obronne skóry. Maść ta zwalcza hemoroidy i łagodzi ból.

Dzięki zawartym w nim kannabinoidom balsam ma świetne działanie przeciwzapalne i pomaga skórze głęboko wewnątrz.

Zawiera ekstrakty z lawendy, rumianku i nagietka.

A jaka jest jego cena? Około 100 zł.

7. miejsce

TopVet Żel z Kory Dębu

Orientacyjna cena: 25 zł

Dlaczego zamieściłam na liście Żel z Kory Dębu od TopVet?

Żel zawierający wyciąg z kory dębu to produkt stworzony przede wszystkim z myślą o osobach zmagających się z hemoroidami. Wspomaga on wchłanianie wszelkiego rodzaju obrzęków, redukuje opuchliznę i łagodzi inne objawy, takie jak swędzenie czy pieczenie.

Oprócz zwalczania objawów hemoroidów żel zapobiega także wzmożonemu poceniu się stóp. Może być także stosowany przy problemach typu egzema czy łuszczyca. Pomaga również na oparzenia i odmrożenia.

Dużym plusem tego produktu jest jego wydajność. Jedno opakowanie ma pojemność aż 250 ml. Można go stosować nawet kilka razy dziennie. A jaka jest jego cena? Jest to około 25 zł.

8. miejsce

Dzika róża w proszku BIO Nature’s Finest

Orientacyjna cena: 95 zł

Dlaczego umieściłam na liście dziką różę w proszku od marki Nature’s Finest?

Dzika róża to doskonałe źródło witaminy C, która, jak już wspominaliśmy wyżej, przyspiesza regenerację organizmu w różnych stanach chorobowych, w tym hemoroidach. Dzika róża oferowana przez Nature’s Finest pozyskiwana jest wyłącznie z upraw ekologicznych.

Oprócz wzmacniania odporności i regulacji trawienia witamina C znana jest także z tego, że uszczelnia naczynia krwionośne. Dzięki temu może przyspieszać proces leczenia hemoroidów, a także zapobiegać ich powstawaniu u najbardziej narażonych osób, czyli kobiet w ciąży i po porodzie.

Zalecana przez producenta dawka dzienna to 3-6 g. Odmierzoną dawkę produktu należy wymieszać w szklance ulubionego napoju i wypić. Jedno opakowanie, które kosztuje około 95 zł, wystarcza na 80 dni regularnego stosowania.

9. miejsce

Płyn do Higieny Intymnej Siedem Ziół Alkemilla

Orientacyjna cena: 30 zł

Dlaczego zdecydowałam się umieścić tutaj Płyn do Higieny Intymnej Siedem Ziół od marki Alkemilla?

Ponieważ jest to doskonałe dopełnienie pielęgnacji dla osób zmagających się z problemem, jakim są hemoroidy. Jest to delikatny płyn do higieny intymnej na bazie naturalnych substancji o specjalnie dobranym pH, które wspiera utrzymanie bariery hydrolipidowej.

Zawiera wyciągi z aż 7 różnych ziół łagodzących podrażnienia, wzmacniających naczynia krwionośne, wspomagających gojenie i regenerację skóry, łagodzących stany zapalne i poprawiających mikrokrążenie skóry. Dodatkowo zawiera także sok z aloesu, który dodatkowo nawilża i pielęgnuje skórę.

W jego składzie znajdziemy zioła takie jak rumianek, wąkrota azjatycka czy rozmaryn. Opakowanie ma pojemność 250 ml, a jego cena to około 30 zł.

10. miejsce

Dermatologiczne mydło w kostce do skóry wrażliwej i podrażnionej

Orientacyjna cena: 25 zł

Dlaczego dodałam do listy dermatologiczne mydło w kostce do skóry wrażliwej i podrażnionej od marki A-Derma?

Ponieważ jest to bardzo delikatna, bezzapachowa kostka oczyszczająca z naturalnym, koloidalnym wyciągiem z owsa. Nie zawiera mydła, a łagodną dla skóry bazę czyszczącą z pH 6,5. Dzięki temu dokładnie oczyszcza, a jednocześnie nie powoduje podrażnień ani nie wysusza.

Jest to doskonała alternatywa dla zwykłego mydła, która oprócz oczyszczania dba o nawilżenie, natłuszczenie i odżywienie skóry. Dlatego jest to idealne rozwiązanie dla osób zmagających się z problemami intymnymi.

Produkt można stosować do całego ciała, a także do twarzy. Wystarczy nanieść na wilgotną skórę, spienić i spłukać. Cena jednej kostki o wadze 100 g to około 25 zł.

Wreszcie

Hemoroidy nie są czymś, czego ktokolwiek chciałby doświadczyć. Nie są jednak problemem, którego nie da się rozwiązać. Ważne jest, aby się nie przejmować i nie wstydzić się o tym mówić. Jeśli zauważysz któryś z powyższych objawów, nie bój się udać do lekarza, który jest przyzwyczajony do takich problemów. To nie jest coś, co powinno być traktowane jako tabu. Uwierz mi, lekarze na co dzień mają do czynienia z podobnymi dolegliwościami u swoich pacjentów.

Jeśli jednak początkowo boisz się iść do lekarza, możesz spróbować wstępnego leczenia domowego, które obejmuje ciepłe nasiadówki, na przykład w wywarze z kory dębu, rumianku lub krwawnika. Koniecznie wypróbuj też któryś z wymienionych wyżej produktów. Bardzo polecam maść roślinną NeoFitoroid, która przynosi szybką ulgę osobom zmagającym się z objawami hemoroidów. Ponadto polecam krem doodbytniczy Procto-Glyvenol, który również pomaga łagodzić objawy hemoroidów, ale dodatkowo działa miejscowo znieczulająco. Nie wahaj się także sięgnąć po żel łagodząco-regenerujący Prorectal, który oprócz łagodzenia swędzenia i pieczenia dba także o regenerację podrażnionej skóry w okolicach odbytu.

Dodatkowo należy skupić się na stylu życia – dostosować dietę, wyeliminować pokarmy wzdymające, pić dużo czystej wody lub herbat ziołowych i wdrożyć jakieś ćwiczenia – idealne mogą być klasyczne spacery na świeżym powietrzu.

I co najważniejsze – spokój. Nie stresuj się. Spróbuj czegoś wręcz przeciwnego. Rozluźnij się i nastaw swoją psychikę na to, że wszystko będzie dobrze. Jeśli będziesz się stresować, problemy mogą się jeszcze nasilać. Dlatego uspokój się, wszystko ma swoje rozwiązanie, nie martw się. Lekarze są po to, by pomagać i nie należy się bać powiedzieć im o swoim problemie, nawet jeśli jest on bardziej intymny.

Przydatne linki ✓wiarygodne:

[1] Wikipedia (PL): Guzki krwawnicze

[2] Healthline (ENG): Hemorrhoids Home Remedies and OTC Treatment

[3] PubMed Central (ENG): Hemorrhoids and varicose veins: a review of treatment options

[4] PubMed Central (ENG): Diagnosis and current treatment of hemorrhoidal disease

Autor artykułu:

Autor artykułu:

Więcej o autorach lub stronie znajdziesz w dziale o nas. Chcesz wiedzieć jak dobieramy produkty?

Gdzie teraz?

Selekcja produktów i tworzenie rankingów to dla nas ważny proces, który wykonujemy dobrze. Produkty przechodzą kilka kontroli, dokładne badania, aw każdym porównaniu biorą udział co najmniej 2 osoby. Dlatego zawsze możesz być pewien niezależności i jakości porównania. Chcesz więcej? Przeczytaj szczegółowy opis tego, jak dobieramy produkty ».