10 najlepszych enzymów trawiennych – ranking

Podsumowanie: Jeśli cierpisz na różnego rodzaju problemy trawienne i nie wiesz, co z tym zrobić, wypróbuj enzymy trawienne. Aby ułatwić Ci wybór, w tym artykule porównałam dziesięć wysokiej jakości enzymów trawiennych dostępnych na naszym rynku. A które z nich znalazły się na czele zestawienia?

 • Na 1. miejscu znalazł się suplement RAW Enzymes od marki Garden of Life, czyli suplement opracowany specjalnie dla kobiet, który zawiera nie tylko enzymy trawienne, ale także witaminy, minerały i probiotyki.
 • Na 2. miejscu uplasowało się białko serwatkowe Chocolate Whey Protein od marki Nature’s Finest, które dostarcza kluczowych enzymów trawiennych, a przy okazji ma pyszny, czekoladowy smak.
 • Na 3. znalazł się suplement Now Super Enzymes, który dostarcza enzymów trawiennych oraz innych substancji wspomagających trawienie, dzięki czemu eliminuje wzdęcia i uczucie ciężkości po jedzeniu.

W artykule przeczytasz także:

Czym są enzymy trawienne, jak działają i jakie są ich naturalne źródła?[1][2] Dowiesz się również, jak rozpoznać, że masz niedobór[5] tych enzymów w organizmie oraz w jakich przypadkach warto suplementować te enzymy.[6]

TOP  1. miejsce

RAW Enzymes Garden of Life

Orientacyjna cena: 270 zł

Dlaczego 1. miejsce?

Ponieważ jest to wyjątkowy suplement diety dla kobiet, który oprócz enzymów trawiennych zawiera także enzymy antyoksydacyjne, witaminy, minerały i probiotyki.

2. miejsce

Chocolate Whey Protein Nature’s Finest

Orientacyjna cena: 60 zł

Dlaczego 2. miejsce?

Ponieważ jest to białko serwatkowe z dodatkiem enzymów trawiennych, które zapewniają odpowiednie trawienie i eliminują wzdęcia.

3. miejsce

NOW Super Enzymes, kompleks enzymów

Orientacyjna cena: 75 zł

Dlaczego 3. miejsce?

Ponieważ suplement ten dostarcza enzymów i substancji niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesu trawienia.

Dziesięć najlepszych enzymów trawiennych

Czym są enzymy?

W szkole sporo uczyliśmy się o enzymach na lekcjach biologii, ale przeanalizujmy to jeszcze raz.

Definicje enzymów mogą być różne – od najprostszych do bardziej złożonych, specjalistycznych. Spróbujmy znaleźć złoty środek.

Czym więc są enzymy? Enzymy są znane we współczesnej biologii stosunkowo krótko, bo od około 100 lat. Odkąd zostały odkryte przez naukę, możemy zdefiniować ich tysiące. Enzymy są de facto białkami, zarówno złożonymi, jak i prostszymi. Każdy enzym ma swoją rolę i żaden nie jest gorszy od pozostałych. Są one częścią wielu reakcji chemicznych i odgrywają znacznie ważniejszą rolę w naszym życiu, niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Bez enzymów praktycznie żadna reakcja chemiczna nie zachodziłaby w ludzkim ciele.

Lista artykułów w temacie: Rozwiązywanie problemów

Jak działają enzymy?

Jak już wspomniano, ludzkie ciało jest dosłownie pełne enzymów. Są one siłą napędową naszego życia. Organizm naturalnie wytwarza enzymy, a ich funkcja zależy od konkretnego typu enzymu. Enzymy przyspieszają reakcje chemiczne w organizmie. Co to oznacza? Każdy enzym przyspiesza ściśle określoną reakcję. To w pewnym sensie podział pracy.

Niektóre z nich rozbijają cząsteczki na mniejsze części w celu lepszego wchłaniania, inne biorą udział w łączeniu cząsteczek, aby pomóc w tworzeniu nowych cząsteczek.

Czym są enzymy trawienne?

Enzymy trawienne to substancje, które umożliwiają nam trawienie. To dzięki nim cały proces przyjmowania i wchłaniania pokarmu może w ogóle przebiegać, ponieważ pomagają one rozkładać złożone cząsteczki na proste.[1]

Podstawowy podział enzymów jest zwykle dokonywany w zależności od rodzaju cząsteczek, na które głównie oddziałują. Można je podzielić w następujący sposób:[2]

 • Proteazy – rozkładają białka na aminokwasy.
 • Amylazy – rozkładają węglowodany złożone na prostsze.
 • Lipazy – rozkładają tłuszcze na kwasy tłuszczowe.[3]
 • Nukleazy – rozkładają kwasy nukleinowe na nukleotydy.

Gdzie powstają enzymy trawienne?

Powstają w trzustce, żołądku i jelicie cienkim. Są tak sprytne, że aktywują się, gdy masz zamiar jeść. Mówi się, że jeśli najpierw powąchasz jedzenie, proces trawienia rozpocznie się znacznie szybciej. Nawet gruczoły ślinowe wytwarzają enzymy trawienne, aby rozpocząć rozkład cząsteczek pokarmu już na etapie jego przeżuwania.

Co wpływa na nasze enzymy?

Lekarze twierdzą, że enzymy funkcjonują prawidłowo przy normalnej temperaturze ciała, która wynosi od 36,1°C do 37,2°C. Jeśli więc masz gorączkę, struktura enzymów zostaje zakłócona i nie działają one prawidłowo. Gdy organizm walczy ze stanem zapalnym lub infekcją podczas gorączki, enzymy są osłabione, podobnie jak cały organizm.

Na przykład zapalenie trzustki może zmniejszyć liczbę i skuteczność niektórych enzymów trawiennych.

W szczególności poziom pH w żołądku lub jelicie. Niskie pH powoduje zakwaszenie, a wysokie pH powoduje zasadowość. Jeśli środowisko otaczające enzym się zmienia, zmienia się także kształt enzymu, a tym samym jego funkcja.

Dieta może znacząco wpływać na aktywność enzymów w naszym organizmie. Staraj się stosować umiarkowaną, zbilansowaną i przede wszystkim pełnowartościową dietę. Jedz jak najwięcej surowej żywności, a jak najmniej lub w ogóle produktów przetworzonych i półprzetworzonych.

Naturalne źródła enzymów trawiennych

Jeśli zapewniamy organizmowi zbilansowaną dietę, powinniśmy dostarczać mu odpowiednią ilość enzymów. Niestety ze względu na obecną jakość żywności, nie jest to regułą. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj produkty lokalne, na przykład od rolników lub nawet sąsiadów. Krótko mówiąc, warzywa uprawiane we własnym ogródku, owoce z własnych drzew i jajka od własnych kur mają zupełnie inną wartość energetyczną i odżywczą niż te kupione w supermarkecie. Oczywiście nie każdy ma taką możliwość i zakupy w tradycyjnych sklepach są nieuniknione. Ale nawet tutaj można wybierać spośród żywności ekologicznej, która w dzisiejszych czasach jest dostępna dosłownie na każdym kroku.

Jakie są najważniejsze źródła enzymów w żywności?

Enzymy trawienne znajdują się w wielu różnych produktach spożywczych. Wymieńmy te najważniejsze:

 • Kiszone warzywa – na przykład uwielbiana przez wielu z nas kiszona kapusta lub kimchi. Te wartościowe produkty są nie tylko doskonałym źródłem enzymów trawiennych, ale także probiotyków. Staraj się codziennie spożywać choć jeden lub oba z powyższych produktów.
 • Owoce – owoce tropikalne są prawdopodobnie najczęściej wymieniane, jeśli chodzi o źródła enzymów trawiennych. Są to głównie papaja, ananas, mango i awokado.
 • Imbir – imbir jest wielofunkcyjnym lekarstwem o szerokim spektrum pozytywnych efektów, a obecność enzymów trawiennych w imbirze jest niemal oczywista.[4] W szczególności zawiera zingibainę, czyli enzym, który hamuje działanie wielu innych enzymów.
 • Produkty mleczne – są to głównie różne produkty z kwaśnego mleka, takie jak kefir lub maślanka.

Jak rozpoznać niedobór enzymów trawiennych?

Istnieją określone objawy, które mogą wskazywać na ich niedobór. Co do nich należy?

 • Nieustanny głód
 • Zmęczenie[5]
 • Szybki przyrost masy ciała
 • Nawracająca i częsta drożdżyca
 • Skurcze mięśni
 • Drażliwość
 • Zapalenie jelita grubego

Dlaczego warto suplementować enzymy?

Suplementacja jest wskazana, jeśli wiesz, że twoje nawyki żywieniowe nie są idealne, jeśli masz problemy trawienne lub jeśli zaleci to lekarz. Tak więc zawsze zależy to od indywidualnej oceny stanu zdrowia i nie należy tu generalizować, kto powinien je suplementować, a kto wręcz przeciwnie.

 • Jeśli masz problemy trawienne, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, aby dowiedzieć się, czy suplementacja enzymów może Ci pomóc.[6] Nie daj się zmylić, ponieważ problemy trawienne mogą wystąpić nawet u osób prowadzących aktywny tryb życia, na przykład z powodu zwiększonego spożycia białka. Może ono powodować problemy trawienne, takie jak wzdęcia, gazy lub skurcze. Większość z tych problemów wiąże się z nietolerancją laktozy, która jest powszechną przypadłością w społeczeństwie i może dotyczyć nawet 75% populacji.
 • Nie ma się jednak czego obawiać, gdyż przyjmowanie enzymów trawiennych jest bezpieczne. W każdym przypadku konieczne jest przestrzeganie zalecanej przez producenta dawki. Wiele form enzymów jest dostępnych bez recepty w każdej aptece lub sklepie ze zdrową żywnością.

Jak przyjmować enzymy trawienne?

Mówi się, że naprawdę wysokiej jakości enzymy trawienne mogą być przyjmowane przez każdego, nawet małe dzieci. Zaleca się dodawanie ich do jedzenia. Dawkowanie zależy oczywiście od konkretnego suplementu, wielkości porcji czy wieku. Skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, aby uzyskać odpowiednie informacje. Jedyna rada jest taka, aby wybierać suplementy pochodzenia roślinnego, bez zbędnych dodatków, takich jak stearynian magnezu (substancja przeciwzbrylająca), maltodekstryna itp.

1. miejsce

RAW Enzymes Garden of Life enzymy trawienne dla kobiet

Suplement z enzymami trawiennymi i antyoksydacyjnymi z dodatkiem witamin, minerałów i probiotyków.
Orientacyjna cena: 270 zł

Dlaczego enzymy trawienne dla kobiet RAW Enzymes od Garden of Life znalazły się na pierwszym miejscu?

Suplement RAW Enzymes zawiera aż 22 enzymy trawienne, ale oprócz tego zawiera także witaminy i minerały, enzymy antyoksydacyjne, a nawet probiotyki. Dzięki temu wspiera nie tylko trawienie, ale też mikroflorę jelitową, układ odpornościowy oraz zdrowie kości i zębów.

Opinie użytkowników

Ponieważ Garden of Life to amerykańska firma, najwięcej opinii na temat jej produktów jest dostępnych w języku angielskim. Na przykład na stronie amazon.com znajdziemy ponad tysiąc pięćset recenzji na temat suplementu RAW Enzymes. Użytkownicy zgodnie twierdzą, że produkt jest świetny na problemy trawienne, bóle brzucha, wzdęcia czy gazy. Chwalą go także za dodatek probiotyków, które dodatkowo wzmacniają efekt.

Więcej o produkcie

Zalecana dawka to jedna kapsułka dziennie, którą należy przyjmować podczas posiłku. A w przypadku osób, które mają problem z połykaniem kapsułek, zawartość kapsułki można wsypać do szklanki i wymieszać z wodą lub sokiem. Cena za 90 kapsułek to około 270 zł.

2. miejsce

Chocolate Whey Protein Nature’s Finest

Pyszne, czekoladowe białko serwatkowe z enzymami trawiennymi DigeZyme™.
Orientacyjna cena: 60 zł

Dlaczego białko serwatkowe z enzymami Chocolate Whey Protein od marki Nature’s Finest znalazło się na drugim miejscu?

Chocolate Whey Protein to wyjątkowe białko w proszku z dodatkiem enzymów trawiennych DigeZyme™, które dbają o to, by proces trawienia przebiegał prawidłowo, a po jedzeniu nie dokuczały nam wzdęcia. 

Produkt zawiera aż 19 g białka w jednej porcji i dostarcza ważnych aminokwasów. Jednocześnie nie zawiera barwników czy dodanego cukru. Ma pyszny, czekoladowy smak.

Opinie użytkowników

Na stronie producenta możemy od razu przeczytać opinie użytkowników, którzy mieli już okazję przetestować ten proszek białkowy. Są oni zgodni co do tego, że ma pyszny smak, doskonale wpływa na trawienie, redukuje wzdęcia po posiłkach, a do tego nie zawiera zbędnych dodatków. Chętnie polecają ten produkt innym.

Więcej o produkcie

Wystarczy odmierzyć 30 g proszku i wymieszać z 200 ml wody lub mleka, lub ewentualnie dosypać do ulubionego smoothie czy deseru. Jeśli chcesz przygotować sobie napój wcześniej, możesz przechowywać go w lodówce, ale pamiętaj, by wypić go tego samego dnia. Cena za 450 g to około 60 zł.

3. miejsce

NOW Super Enzymes, kompleks enzymów trawiennych

Enzymy trawienne i inne substancje wspomagające proces trawienia i rozkładania składników odżywczych dostarczanych do organizmu wraz z pożywieniem.
Orientacyjna cena: 75 zł

Dlaczego suplement Super Enzymes od marki NOW Foods znalazł się na trzecim miejscu?

Produkt NOW® Super Enzymes to kompleksowa mieszanka enzymów i innych substancji, które biorą udział w naturalnym procesie trawienia. Super Enzymes zawiera betainę HCl, żółć wołową, enzymy trzustkowe, bromelainę i papainę – substancje zdolne do rozkładania tłuszczów, węglowodanów i białek zawartych w żywności. 

Opinie użytkowników

Na portalu allegro.pl suplement ma ponad siedemset pozytywnych ocen. Według użytkowników skutecznie pomaga zwalczyć wszelkie problemy jelitowe, żołądkowe, metaboliczne, a ponadto eliminuje zaparcia i uczucie ciężkości po jedzeniu. Użytkownicy chwalą sobie także przystępną cenę

Więcej o produkcie

Marka NOW Foods powstała w Chicago na początku lat 60. i produkuje ponad tysiąc naturalnych produktów, w tym witaminy, minerały, ekstrakty ziołowe i kosmetyki naturalne. Ponadto zdobyła wiele nagród w kategorii producentów i produktów naturalnych.

Zaleca się przyjmowanie jednej kapsułki suplementu Super Enzymes dziennie wraz z posiłkiem. Cena za 90 kapsułek to około 75 zł.

4. miejsce

Ω-Zyme ULTRA Garden of Life

Orientacyjna cena: 230 zł

Dlaczego suplement Ω-Zyme ULTRA od marki Garden of Life znalazł się na tej liście?

Ω-Zyme ULTRA to kolejny suplement stworzony przez amerykańską markę Garden of Life w celu wspierania naszego układu pokarmowego. Zawiera enzymy trawienne wspomagające rozkładanie żywności w organizmie, a tym samym ułatwiające wchłanianie składników odżywczych.

W jego składzie znajdziemy aż 21 enzymów trawiennych, które dobrano tak, aby przyspieszały rozkładanie różnych rodzajów białek, tłuszczów i węglowodanów, które dostarczamy do organizmu wraz z żywnością. Dzięki temu produkt nie tylko wspiera trawienie, ale także dba o regularne wypróżnianie i wspomaga pracę jelit.

Jedno opakowanie zawiera 90 wegetariańskich kapsułek. Zalecane dawkowanie to od jednej do trzech kapsułek dziennie. Koszt jednego opakowania to około 230 zł.

5. miejsce

Ecce Vita Digest Plus

Orientacyjna cena: 100 zł

Czym przekonały mnie kapsułki Digest Plus od Ecce Vita?

Ecce Vita to czeska firma z 20-letnią tradycją na rynku. Marka ta koncentruje się głównie na imporcie specjalnej żywności funkcjonalnej i ziołowych suplementów diety, głównie w jakości ekologicznej. Głównym celem Ecce Vita jest produkcja suplementów diety i mieszanek ziołowych według własnych receptur.

Oryginalna receptura Digest plus składa się ze standaryzowanych ekstraktów ziół, które poprzez swoje synergiczne działanie wspomagają trawienie, wydalanie, pracę pęcherzyka żółciowego i wątroby oraz wspierają układ odpornościowy. Opakowanie zawiera 90 kapsułek wykonanych z celulozy roślinnej i kosztuje ok. 100 zł.

6. miejsce

Puhdistamo Super digestive enzymes

Orientacyjna cena: 60 zł

Dlaczego wybrałam Super Digestive Enzymes od Pudhistamo?

Puhdistamo to fińska marka, która powstała w 2009 roku. Puhdistamo oferuje oryginalne fińskie produkty pochodzące z Laponii, najbardziej wysuniętego na północ regionu kraju. Wszystkie suplementy marki Puhdistamo są całkowicie wolne od GMO i sztucznych substancji słodzących, zawierają wyłącznie składniki aktywne, bez wypełniaczy, środków wiążących i innych zbędnych dodatków chemicznych.

Produkt Super Digestive Enzymes zawiera kompleks 12 enzymów trawiennych, co czyni go niezwykle silnym suplementem w swojej kategorii.

Digestive Enzymes nie zawiera laktozy, mleka, glutenu, żelatyny ani innych składników pochodzenia zwierzęcego. Opakowanie zawiera 30 kapsułek, przy czym zaleca się przyjmowanie od jednej do czterech kapsułek dziennie, najlepiej 20 minut przed posiłkiem, popijając dużą ilością wody. Cena tego produktu wynosi około 60 zł.

7. miejsce

Viridian High Potency Digestive Aid

Orientacyjna cena: 80 zł

Dlaczego zdecydowałam się na mieszankę enzymów trawiennych w kapsułkach High Potency Digestive Aid marki Viridian?

Ta brytyjska marka oferuje tak zwane etyczne witaminy i suplementy diety, ukierunkowane na jakość i czystość składu, dobroczynność i ochronę środowiska. 99% produktów Viridian Nutrition spełnia wymagania rygorystycznej kategorii produktów koszernych. Wszystkie produkty są w 100% bioaktywne, w kapsułkach pochodzenia roślinnego, bez użycia problematycznych dodatków, 40% produktów jest oficjalnie certyfikowanych jako w 100% organiczne (Soil Association). Wszystkie składniki pochodzą z absolutnie czystych źródeł. 

Ten produkt jest unikalną mieszanką enzymów, betainy, imbiru i mięty dla kompleksowego wsparcia układu pokarmowego. Może być stosowany jako środek wspomagający trawienie, ma działanie przeciwzapalne i oczyszczające oraz może obniżać poziom homocysteiny.

Opakowanie zawiera 90 kapsułek, a kosztuje około 80 zł.

8. miejsce

Reflex Nexgen® PRO Multiwitamina + Enzymy Trawienne

Orientacyjna cena: 110 zł

Dlaczego wybrałam Reflex Nexgen Pro z bioaktywnymi enzymami?

Ten suplement multiwitaminowy zawiera bioaktywne enzymy, takie jak alfa-amylazy, celulazy, laktazy, lipazy i proteazy, ale także żywe kultury probiotyczne i ekstrakty roślinne. Łącznie zawiera 38 biologicznie aktywnych składników. 

Takie połączenie składników aktywnych sprawia, że suplement holistycznie wspiera funkcjonowanie organizmu. Przede wszystkim jednak przyspiesza proces trawienia, wspomaga metabolizm, a także zwiększa stopień wchłaniania substancji odżywczych z pokarmu.

Zalecane dawkowanie to jedna kapsułka od trzech do czterech razy dziennie. Należy pamiętać, aby nigdy nie brać suplementu na pusty żołądek – zawsze podczas posiłków. Takie dawkowanie zapewnia, że organizm przez cały dzień regularnie otrzymuje odpowiednie ilości składników aktywnych.

Opakowanie zawiera 120 kapsułek i kosztuje około 110 zł.

9. miejsce

BrainMax Digestive Magic

Orientacyjna cena: 85 zł

Dlaczego jest tu suplement Digestive Magic od marki BrainMax?

Digestive Magic to połączenie ziół i enzymów, które wspomagają proces trawienia poprzez wsparcie rozkładu białek, tłuszczy i węglowodanów z pożywienia na mniejsze cząsteczki. Tym samym składniki odżywcze są lepiej wchłaniane, jelita i żołądek pracują lepiej, a Ty nie czujesz się ciężka i wzdęta po każdym posiłku.

Główne składniki aktywne to oczywiście enzymy trawienne, czyli amylaza, proteaza i lipaza. Formułę uzupełniono betainą, bromelainą i papainą, a by dodatkowo wesprzeć żołądek, wzbogacono ją także o liście mięty, korzeń imbiru oraz kurkumę.

Producent zaleca przyjmowanie 1-2 kapsułek dziennie podczas posiłków. Jedno opakowanie zawiera aż 100 kapsułek, a kosztuje około 85 zł.

10. miejsce

Enzy 7! Digestive Enzymes Extrifit

Orientacyjna cena: 45 zł

Dlaczego zdecydowałam się na suplement Enzy 7! Digestive Enzymes od marki Extrifit?

Extrifit to czeska marka istniejąca na rynku już od 2007 roku. Ponieważ oferuje głównie suplementy i odżywki dla sportowców, przykłada ogromną wagę do jakości oferowanych produktów oraz regularnego ich testowania. Nie musimy więc obawiać się o bezpieczeństwo stosowania jej suplementów.

Enzy 7! Digestive Enzymes to, jak sama nazwa wskazuje, kompleks 7 enzymów trawiennych, które przyspieszają proces trawienia. Te siedem enzymów to kolejno:

 • papaina
 • alfa-amylaza
 • bromelaina
 • laktaza
 • celuloza
 • proteaza
 • i lipaza.

Zalecana dzienna dawka w przypadku tego suplementu to od 1 do 3 kapsułek dziennie. Producent zaleca przyjmowanie ich zaraz przed lub w trakcie posiłku, popijając odpowiednią ilością wody. Cena za 90 kapsułek to około 45 zł.

Wreszcie

Enzymy trawienne z pewnością mogą pomóc w lepszym wchłanianiu składników odżywczych z diety, ale należy skonsultować się z lekarzem na temat tego, kiedy i jakie suplementy należy włączyć.

Na podstawie mojego porównania uważam, że warto wypróbować kapsułki RAW Enzymes Garden of Life z dodatkiem probiotyków, które zostały zaprojektowane specjalnie w celu poprawy trawienia i przyswajania pokarmów u kobiet. Osobom aktywnym polecam także wypróbowanie białka serwatkowego Chocolate Whey Protein od marki Nature’s Finest, które zawiera także enzymy trawienne, a do tego ma pyszny, czekoladowy smak. Na koniec polecam również suplement Now Super Enzymes, który dostarcza enzymów trawiennych oraz innych substancji, które poprawiają trawienie, a tym samym redukują wzdęcia i uczucie ciężkości po jedzeniu.

Przydatne linki ✓wiarygodne:

[1] Wikipedia (PL): Enzymy trawienne

[2] Healthline (ENG): What Are Digestive Enzymes and How Do They Work?

[3] PubMed Central (ENG): The adaptation of digestive enzymes to the diet: its physiological significance

[4] PubMed Central (ENG): Synthesis of digestive enzymes, food processing, and nutrient absorption in decapod crustaceans: a comparison to the mammalian model of digestion

Autor artykułu:

Autor artykułu:

Więcej o autorach lub stronie znajdziesz w dziale o nas. Chcesz wiedzieć jak dobieramy produkty?

Gdzie teraz?

Selekcja produktów i tworzenie rankingów to dla nas ważny proces, który wykonujemy dobrze. Produkty przechodzą kilka kontroli, dokładne badania, aw każdym porównaniu biorą udział co najmniej 2 osoby. Dlatego zawsze możesz być pewien niezależności i jakości porównania. Chcesz więcej? Przeczytaj szczegółowy opis tego, jak dobieramy produkty ».