10 najlepszych środków na prostatę – ranking, opinie i dyskusja

Podsumowanie: Cierpisz na problemy związane z powiększoną prostatą? Istnieje wiele suplementów diety, które pomagają je złagodzić. Przygotowałam porównanie 10 najlepszych produktów, które dbają o zdrowie prostaty. Które z nich zwyciężyły?

 • 1. miejsce zajął Gold Specifics Prostate Support marki Solgar, czyli wysokiej jakości naturalny suplement diety o kompleksowym działaniu.
 • Na 2. miejsce wybrałam Now Saw Palmetto, czyli suplement na bazie palmy sabałowej wzbogacony o tłoczony na zimno olej z pestek dyni.
 • Na 3. miejscu znalazł się produkt Apigenina Flawnoid pochodzący z Grejpfruta od marki Kenay, który wspiera zdrową prostatę i drogi moczowe oraz pozwala zachować równowagę hormonalną.

W artykule przeczytasz także:

Czym jest prostata?[1] Jak rozpoznać problemy[2] z prostatą i jak im zapobiegać?

TOP  1. miejsce

Solgar Gold Specifics Prostate Support

Orientacyjna cena: 325 zł

Dlaczego 1. miejsce?

Ponieważ jest to naturalny środek na bazie palmy sabałowej wspomagający funkcjonowanie prostaty u mężczyzn o kompleksowym działaniu.

2. miejsce

Palma sabałowa Now Saw Palmetto

Orientacyjna cena: 125 zł

Dlaczego 2. miejsce?

Ponieważ jest to naturalny ekstrakt z palmy sabałowej wzbogacony o tłoczony na zimno olej z pestek dyni. Wspiera prostatę i drogi moczowe, a jednocześnie obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.

3. miejsce

Apigenina Flawnoid pochodzący z Grejpfruta

Orientacyjna cena: 40 zł

Dlaczego 3. miejsce?

Ponieważ jest to unikalny produkt na bazie Apigeniny, która dba o zdrowie prostaty oraz przywraca równowagę hormonalną i pozwala mężczyznom zachować aktywność seksualną.

Dziesięć najlepszych środków na prostatę

 1. Solgar Gold Specifics Prostate Support 325 zł (60 kapsułek)
 2. Now Saw Palmetto 125 zł (90 kapsułek)
 3. Kenay Apigenina Flawonoid pochodzący z Grejpfruta 40 zł (60 kapsułek)
 4. Viridian Man 50+ Prostate Complex 170 zł (60 kapsułek)
 5. NOW Prostate Health Clinical Strength 140 zł (90 kapsułek)
 6. Swanson Prostate Essentials 80 zł (90 kapsułek)
 7. Swanson Saw Palmetto 35 zł (100 kapsułek)
 8. Terranova Roślinny Kompleks dla Mężczyzn 140 zł (100 kapsułek)
 9. Kompleks Swanson Selen 20 zł (90 kapsułek)
 10. Walmark Prostenal Control 45 zł (30 tabletek)

Co to jest prostata?

O prostacie dużo się mówi w odniesieniu do mężczyzn. Wszyscy wiedzą, że istnieje, ale być może nie wiedzą dokładnie, czym jest. Rzućmy na nią razem trochę światła.

Prostata[1] to męski gruczoł krokowy, który znajduje się w okolicy poniżej pęcherza moczowego. Jest ściśle związany z cewką moczową i wchodzi w skład męskiego układu rozrodczego i płciowego. Jego główną funkcją jest produkcja swego rodzaju wydzieliny, która jest niezbędna do odżywiania i transportu plemników. Płyn ten zawiera wiele korzystnych substancji i podobno nawet zwiększa szanse na zapłodnienie.

W normalnych, fizjologicznych warunkach prostata jest w rzeczywistości dość mała. Mówi się, że ma wielkość mniej więcej orzecha włoskiego.

Lista artykułów w temacie: Rozwiązywanie problemów

Jak rozpoznać problemy z prostatą?

Ponieważ prostata dosłownie otacza cewkę moczową, problemy z nią mogą objawiać się głównie w kontekście oddawania moczu.

Wielkość prostaty zmienia się wraz z wiekiem – w okresie dojrzewania podwaja swoją objętość, a potem właściwie stale rośnie. Jest to zjawisko fizjologiczne i nie ma w tym nic szczególnego. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy rośnie nadmiernie, a jej wielkość powoduje ucisk na sąsiednie narządy, zwłaszcza cewkę moczową.

A jakie są objawy problemów z prostatą?

 • Niemożność rozpoczęcia oddawania moczu.
 • Niemożność zatrzymania strumienia moczu.
 • Słaby i nieregularny strumień moczu.
 • Niemożność opróżnienia pęcherza w 100%.
 • Zwiększone parcie na mocz.
 • Częste oddawanie moczu w nocy.
 • Ból w podbrzuszu i wokół odbytu.
 • Bolesne oddawanie moczu.
 • Ból przy wytrysku.
 • Krew w moczu.
 • Krew w ejakulacie.

Jeśli zaobserwujesz któryś z tych objawów, pamiętaj, aby natychmiast zgłosić się do lekarza.

W jakim wieku mogą zacząć się problemy z prostatą?

To oczywiście może być kwestia indywidualna i dobrze jest pamiętać, że problemy mogą pojawić się niemal w każdym momencie, jednak istnieją pewne lata ryzyka,[1] kiedy dolegliwości związane z prostatą objawiają się najczęściej:

 • od 40 roku życia, gdy w historii rodziny występuje rak prostaty,
 • od 50 roku życia w normalnych okolicznościach. Od tego wieku lekarze zalecają profilaktyczne badania prostaty, ponieważ prostata powiększa się z wiekiem, więc problemy z nią związane nie są rzadkością u mężczyzn po 50. roku życia.[2]

Jak w naturalny sposób zapobiegać problemom z prostatą?

Chociaż problemy z prostatą są często związane z wiekiem, z pewnością istnieją środki ostrożności, których warto przestrzegać:[3]

Spróbuj wyeliminować spożycie mięsa i nabiału, a zamiast tego włącz do swojej diety zielone warzywa, takie jak brokuły czy szpinak. Pożegnaj się z papierosami i zamiast palenia spróbuj włączyć do swojego życia naturalny ruch, który sprawia Ci przyjemność.

Uważa się, że problemom tym można również zapobiegać poprzez regularne uprawianie seksu.

Nadwaga nie jest problematyczna wyłącznie w kontekście prostaty, wiąże się ona z wieloma problemami zdrowotnymi, dlatego wskazane jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Jakie pokarmy nie są wskazane przy problemach z prostatą?

Może wydawać się to dziwne, ale istnieją pewne pokarmy, które mogą negatywnie wpływać na prostatę i dlatego należy ich unikać lub całkowicie wyeliminować:

 1. Czerwone i przetworzone mięso. 
 2. Tłuste produkty mleczne. 
 3. Alkohol.
 4. Pieczywo.
 5. Kawa (jedna filiżanka dziennie nie zaszkodzi).
 6. Napoje energetyczne.
 7. Czarna herbata.

Jakie preparaty ziołowe mogą być skuteczne na prostatę?

 • pygeum africanum[4] (śliwa afrykańska),
 • serenoa repens[5] (bocznia piłkowana),
 • saw palmetto[6] (palma sabałowa),
 • urticae radix (korzeń pokrzywy),
 • wierzbownica drobnokwiatowa[7] (epilobium),
 • nawłoć pospolita,
 • perz właściwy
 • rdest ptasi,
 • wrzos zwyczajny,
 • buzdyganek naziemny,[8]
 • wąkrota azjatycka[9],
 • nasiona dyni i siemię lniane.

Wszystkie te naturalne substancje można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, a niektóre także w aptekach.

Etapy łagodnego powiększenia gruczołu krokowego

Na tym etapie nie ma jeszcze resztkowego moczu, jednak częściej pojawia się konieczność korzystania z toalety. Rozpoczęcie oddawania moczu trwa dłużej, a sam ten proces zajmuje dłużej. Strumień moczu jest słaby.

Tutaj już pojawia się resztkowy mocz, a z tym wiąże się bardzo częsta konieczność korzystania z toalety. Mocz resztkowy może powodować powstawanie kamieni moczowych lub mnożenie się bakterii.

Tutaj gwałtownie wzrasta wytwarzanie resztkowego moczu, co może powodować powiększenie pęcherza i rozciągnięcie jego ściany. Niestety dochodzi również do niekontrolowanego oddawania moczu i może dojść do uszkodzenia nerek.

1. miejsce

Solgar Gold Specifics Prostate Support

Orientacyjna cena: 325 zł
Wysokiej jakości naturalny suplement diety na bazie palmy sabałowej o kompleksowym działaniu.

Dlaczego suplement Gold Specifics Prostate Support od marki Solgar znalazł się na 1. miejscu?

Suplement diety wspierający zdrową prostatę stworzony przez markę Solgar łączy w sobie składniki aktywne, które nie tylko wspierają funkcjonowanie prostaty, ale także wspomaga drogi moczowe i układ rozrodczy mężczyzn, a nawet stymuluje wzrost włosów. Oprócz palmy sabałowej czy pokrzywy zawiera również nasiona dyni, kiełki soi i cynk.

Opinie użytkowników

Produkt doczekał się pozytywnych opinii wśród użytkowników portali ceneo.pl czy allegro.pl. Oprócz skuteczności użytkownicy chwalą sobie także szybkość działania i dobry skład suplementu.

Więcej o produkcie

Suplement nie zawiera cukru, skrobi czy pochodnych mleka. Nie znajdziemy w nim także sztucznych barwników czy konserwantów.

Zalecana dawka to 2 kapsułki dziennie przyjmowane w trakcie posiłku. Koszt jednego opakowania to około 325 zł.

2. miejsce

Ekstrakt z palmy sabałowej Now Saw Palmetto

Orientacyjna cena: 125 zł
Naturalny suplement diety na bazie palmy sabałowej wzbogacony o tłoczony na zimno olej z pestek dyni.

Dlaczego umieściłam suplement Saw Palmetto od marki NOW na 2. miejscu?

Kapsułki oparte na ekstrakcie z palmy sabałowej od marki NOW zostały dodatkowo wzbogacone o tłoczony na zimno olej z pestek dyni. Dzięki temu oprócz wsparcia prawidłowego funkcjonowania prostaty dba także o zdrowie dróg moczowych i serca oraz obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Opinie użytkowników

Suplement diety Saw Palmetto Extract doczekał się już sporej liczby zadowolonych użytkowników. Większość opinii, jakie można znaleźć w sieci to opinie pozytywne. Klienci chwalą sobie zarówno jakość, jak i cenę produktu. Przykładowe opinie można znaleźć na stronie allegro.pl.

Więcej o produkcie

Wysoka zawartość składników aktywnych w każdej kapsułce pozwala na przyjmowanie zaledwie jednej kapsułki dziennie. Jedno opakowanie produktu kosztuje około 125 zł, ale znajdziemy w nim aż 90 kapsułek.

3. miejsce

Kenay Apigenina Flawnoid pochodzący z Grejpfruta

Orientacyjna cena: 40 zł
Unikalny suplement z apigeniną wspierający zdrową prostatę i drogi moczowe oraz pozwalający zachować równowagę hormonalną.

Dlaczego suplement diety Apigenina Flawnoid pochodzący z Grejpfruta od marki Kenay znalazł się na 3. miejscu?

Suplement diety dla mężczyzn stworzony przez markę Kenay zawiera Apigeninę, czyli flawnoid występujący na przykład w grejpfrucie. Związek ten wspiera prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego oraz pomaga mężczyznom zachować równowagę hormonalną i aktywność seksualną. Sprzyja także powstawaniu komórek rozrodczych.

Opinie użytkowników

Na portalu allegro.pl suplement ten doczekał się już ponad stu ocen, w większości od zadowolonych klientów. Oprócz ogólnej skuteczności klienci wskazują także na widoczne zwiększenie siły oraz brak skutków ubocznych.

Więcej o produkcie

Zalecane dawkowanie to 1 kapsułka dziennie. W opakowaniu znajdziemy 60 kapsułek, więc wystarczy na 60 dni regularnego stosowania. Koszt to około 40 zł.

4. miejsce

Viridian Man 50+ Prostate Complex

Orientacyjna cena: 170 zł

Dlaczego wybrałam Man 50+ Prostate Complex marki Viridian?

Ten suplement diety, Man 50+ Prostate Complex, to wysoce skuteczny kompleks stworzony, aby wspierać funkcjonowanie prostaty u mężczyzn po 50 roku życia. Produkt ten zawiera starannie przebadane składniki w dawkach terapeutycznych. Oprócz wspomagania prostaty, suplement jest również odpowiedni dla mężczyzn, którzy zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów.

Produkt zawiera łącznie 5 składników aktywnych (ekstrakty + surowy proszek) oraz naturalne ekstrakty (pyłek żyta, pokrzywa, śliwa afrykańska, pestki dyni) + surowy proszek z palmy sabałowej.

Produkt jest odpowiedni również dla wegetarian i wegan.

A jak stosować? Zaleca się przyjmowanie 2 kapsułek dziennie podczas posiłków.

A cena? Około 170 zł.

5. miejsce

NOW Prostate Health Clinical Strength

Orientacyjna cena: 140 zł

Dlaczego wybrałam Prostate Health Clinical Strength od marki NOW?

Clinical Strength Prostate Health to suplement diety, który łączy w sobie substancje roślinne i składniki odżywcze, które wspierają zdrową prostatę. Znajdziesz w nim ekstrakty roślinne z palmy sabałowej, likopen i beta-sitosterol w mocach porównywalnych do tych stosowanych w praktyce klinicznej. Ponadto zawiera cynk, selen i witaminę D-3, które są znane z tego, że odgrywają ważną rolę w optymalnym funkcjonowaniu prostaty.

Dodatkowo produkt zawiera również pokrzywę, która wspomaga funkcjonowanie wątroby i nerek oraz ma właściwości moczopędne, pomagając w usuwaniu wody z organizmu.

A jak go dawkować? Zaleca się przyjmowanie 3 kapsułek dziennie podczas posiłków.

A cena? Około 140 zł.

6. miejsce

Swanson Prostate Essentials

Orientacyjna cena: 80 zł

Dlaczego zdecydowałam się umieścić tutaj suplement Prostate Essentials od marki Swanson?

Suplement diety marki Swanson nadaje się zarówno do stosowania profilaktycznego, jak i leczenia wspomagającego prostatę.

Zawiera połączenie standaryzowanych ekstraktów z palmy sabałowej, pokrzywy, żeń-szenia z innymi kluczowymi minerałami w najbardziej użytecznych formach chelatowych.

A jak dawkować ten produkt? Zaleca się przyjmowanie jednej kapsułki dwa razy dziennie, popijając wodą.

A cena? Około 80 zł za 90 kapsułek.

7. miejsce

Swanson Saw Palmetto

Orientacyjna cena: 35 zł

Dlaczego suplement diety Saw Palmetto od marki Swanson znalazł się na naszej liście?

Suplement diety Saw Palmetto opracowany przez markę Swanson zawiera sporą dawkę palmy sabałowej w każdej kapsułce. Dzięki temu pomaga mężczyznom utrzymać zdrową prostatę oraz wspierać układ moczowy i rozrodczy. Dodatkowo wykazuje korzystny wpływ na porost włosów, więc pomaga zapobiegać przedwczesnemu łysieniu.

W jednej kapsułce znajdziemy aż 540 mg ekstraktu z jagód palmy sabałowej. Tak wysoka dawka sprawia, że wystarczy już jedna kapsułka dziennie, aby cieszyć się zdrową prostatą. W jednym opakowaniu znajduje się 100 kapsułek na 100 dni stosowania. Koszt takiego opakowania to jedyne 35 zł.

8. miejsce

Terranova Roślinny Kompleks dla Mężczyzn

Orientacyjna cena: 140 zł

Dlaczego Roślinny Kompleks dla Mężczyzn od marki Terranova?

Roślinny kompleks dla mężczyzn od marki Terranova to ziołowe kapsułki wspierające zdrowie prostaty u mężczyzn. Suplement ten pomaga zachować odpowiedni poziom testosteronu i płodność, a także łagodzi stres i pomaga zachować funkcje rozrodcze.

Jest to w 100% naturalny suplement, który zawiera składniki aktywne takie jak korzeń pokrzywy, pestki dyni, owoc acai czy kwiat opuncji figowej. Dodatkowo zawiera również istotny cynk.

Kapsułki należy przyjmować podczas posiłków. Zalecane dzienne spożycie to 2 kapsułki dziennie. Opakowanie zawierające 100 kapsułek wystarcza więc na 50 dni stosowania. A jaka jest cena tego suplementu? Jest to około 140 zł.

9. miejsce

Kompleks Swanson Selen

Orientacyjna cena: 20 zł

Dlaczego zdecydowałam się na ten suplement diety od marki Swanson?

Swanson Selen to suplement diety o prostym składzie i podwyższonej biodostępności. Jego działanie opiera się na selenie, czyli jednym z kluczowych enzymów antyoksydacyjnych w naszym organizmie. 

Selen przyczynia się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i tarczycy, a także do zachowania dobrej kondycji skóry i włosów. Korzystnie wpływa również na proces spermatogenezy. Może pomóc w zapobieganiu problemom związanym z prostatą u mężczyzn.

Suplement ten występuje w postaci kapsułek, które należy przyjmować wraz z posiłkami. Producent zaleca przyjmowanie jednej kapsułki dziennie. Opakowanie zawierające aż 90 kapsułek kosztuje zaledwie około 20 zł.

10. miejsce

Walmark Prostenal Control

Orientacyjna cena: 45 zł

Dlaczego produkt Prostenal Control od marki Walmark znalazł się na tej liście?

Prostenal Control to tabletki dla mężczyzn wspierające zdrową prostatę i potencję oraz zapewniające prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych. Ich działanie opiera się na specjalnie opracowanym połączeniu substancji aktywnych, takich jak palma sabałowa, ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej czy buzdyganka naziemnego, witaminy B6 i D3 oraz cynk.

Taki skład pozwala na zadbanie nie tylko o zdrową prostatę, ale także wsparcie pracy nerek, dróg moczowych czy układu odpornościowego. Pomaga zachować witalność i aktywność seksualną, co również wpływa na prostatę. Ponadto pomaga zachować energię i redukuje uczucie zmęczenia.

Zalecane dawkowanie to jedna tabletka dziennie. Opakowanie zawierające 30 tabletek kosztuje około 45 zł.

Wreszcie

Aby prostata funkcjonowała prawidłowo, dobrze jest zapobiegać problemom – chodzić na badania profilaktyczne, przestrzegać zasad zdrowego stylu życia, nie przesadzać z mięsem, uprawiać sport i dbać o regularne życie seksualne.

Profilaktyka obejmuje również oczywiście stosowanie ziół, suplementów diety czy kropli lub nalewek. Jeśli nie wiesz, co wybrać, nie bój się pytać ani w specjalistycznych sklepach, ani u swojego lekarza. Wybierz formę, która będzie Ci najbardziej odpowiadać – niektórzy wolą klasyczne kapsułki, inni nalewki lub wywar ziołowy.

Z moich obserwacji wynika, że zdecydowanie warto spróbować produktu Gold Specifics Prostate Support marki Solgar, czyli wysokiej jakości naturalnego suplementu diety o kompleksowym działaniu. Kolejnym świetnym suplementem na bazie palmy sabałowej jest Now Saw Palmetto, czy też unikalny produkt Apigenina Flawnoid pochodzący z Grejpfruta od marki Kenay, który pomaga utrzymać zdrową prostatę i drogi moczowe oraz zachować równowagę hormonalną.

Przydatne linki ✓wiarygodne:

[1] Wikipedia (PL): Gruczoł krokowy

[2] Healthline (ENG): Prostate Health and Supplements: Know the Facts

[3] PubMed Central (ENG): Prostate enlargement and altered urinary function are part of the aging process

[4] PubMed Central (ENG): Relationship between age and prostate size

Autor artykułu:

Autor artykułu:

Więcej o autorach lub stronie znajdziesz w dziale o nas. Chcesz wiedzieć jak dobieramy produkty?

Gdzie teraz?

Selekcja produktów i tworzenie rankingów to dla nas ważny proces, który wykonujemy dobrze. Produkty przechodzą kilka kontroli, dokładne badania, aw każdym porównaniu biorą udział co najmniej 2 osoby. Dlatego zawsze możesz być pewien niezależności i jakości porównania. Chcesz więcej? Przeczytaj szczegółowy opis tego, jak dobieramy produkty ».