Najlepszy kolagen na stawy – ranking i dyskusje

Jaki kolagen na stawy wybrać? Przegląd najlepszych kolagenów naturalnych na stawy, czystych kolagenów na stawy i płynnych kolagenów na stawy.

TOP  1. miejsce

Collalloc

Orientacyjna cena: 115 zł

100% bioaktywny kolagen morski szwajcarskiej jakości, dzięki któremu Twoje chrząstki, więzadła i ścięgna otrzymują właściwe odżywienie. Zaleca się przyjmowanie go wraz z witaminą C.

2. miejsce

ColamiD

Orientacyjna cena: 170 zł

Kompleksowy suplement diety ze sproszkowanym kompleksem rybnym oraz odpowiednią dawką witamin i minerałów, który wspomaga utrzymanie zdrowych kości, zębów i mięśni.

3. miejsce

Formeds F-Collagen Max

Orientacyjna cena: 110 zł

Suplement diety w proszku z kolagenem i witaminami. Dzięki wysokiemu stężeniu składników aktywnych zapewnia zdrowe kości i stawy.

Dziesięć najlepszych kolagenów na stawy

Co to jest kolagen i do czego służy?

Kolagen jest najbardziej rozpowszechnionym białkiem w ludzkim organizmie i składa się głównie z aminokwasów: glicyny, proliny i hydroksyproliny. Kolagen znajduje się w naszych tkankach łącznych, skórze, ścięgnach, kościach i chrząstkach. Zapewnia tkankom wsparcie strukturalne, a także odgrywa ważną rolę w procesach komórkowych. W naszym organizmie kolagen jest ważny przede wszystkim dla:

 • prawidłowego funkcjonowania stawów i więzadeł,
 • regeneracji tkanek,
 • zachowania elastyczności skóry.
 • Typ I: występuje głównie w tkankach łącznych.
 • Typ II: występuje w stawach i dyskach.
 • Typ III: to kolagen, który jest głównym składnikiem włókien znajdujących się w skórze i naczyniach krwionośnych.
 • Typ IV: jest to kolagen występujący w nerkach, oczach i uchu wewnętrznym.

Jednak wraz z wiekiem (już od 25 roku życia) produkcja kolagenu zwalnia, a jego całkowita ilość w organizmie maleje. Po 40 roku życia ilość kolagenu jest na minimalnym poziomie. Może to prowadzić do bólu stawów, zmniejszenia wytrzymałości kości, zwiotczenia i suchości skóry czy zmarszczek. Na zmniejszenie ilości kolagenu w organizmie wpływa również stres, nieregularne odżywianie i niezdrowa dieta.

Procesu utraty kolagenu nie da się całkowicie odwrócić, ale można go przynajmniej spowolnić, naturalnie zwiększyć jego ilość lub przynajmniej pobudzić jego produkcję. Można to osiągnąć na przykład poprzez zmianę stylu życia, a także przyjmowanie suplementów diety z kolagenem.

Lista artykułów w temacie: Rozwiązywanie problemów

Jak zwiększyć produkcję kolagenu?

Pierwszym krokiem jest z pewnością praktykowanie zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. Kolagen można dostarczać do organizmu na przykład poprzez spożywanie:

 • mięsa drobiowego (wraz ze skórą i chrząstkami kostnymi)
 • mięsa ryb, najlepiej tłustych ryb, takich jak łosoś lub tuńczyk (wraz ze skórą)
 • niektórych owoców morza,
 • bulionów mięsnych i kostnych (zarówno wołowych, jak i wieprzowych),
 • białek jaj.

 

Dobrze jest również pamiętać o spożywaniu pokarmów zawierających witaminę C i cynk, które są ważne dla syntezy kolagenu, a także o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów.

Jednocześnie dobrym pomysłem jest dodanie do zdrowej diety odpowiedniej aktywności fizycznej lub ułożenie planu treningowego, który oczywiście możesz dostosować do swojego wieku, mobilności i kondycji fizycznej.

 • Przez nieprawidłową i niezdrową dietę,
 • źle zbilansowane posiłki i nieregularne odżywianie,
 • spożywanie potraw typu fast food, kiełbaski, bekon, frytki, pieczone i grillowane mięsa,
 • palenie papierosów,
 • nadmierne spożywanie alkoholu,
 • nadmierne spożycie kofeiny,
 • nadmierne opalanie się bez stosowania filtrów przeciwsłonecznych SPF.

Dlaczego kolagen jest ważny nie tylko dla zdrowia naszych stawów?

Odpowiedź jest prosta – kolagen jest głównym składnikiem chrząstki, która otacza nasze stawy i zapewnia im odpowiednie wsparcie i ochronę. Głównym zadaniem chrząstki jest zapewnienie stawom odpowiedniej ruchomości, przy jednoczesnej ochronie przed tarciem. Dlatego bardzo ważne jest, aby stan chrząstki w naszym organizmie był jak najlepszy. 

Na podstawie wielu badań możemy stwierdzić, że przyjmowanie suplementów diety z kolagenem ma sens nie tylko w zakresie zdrowia stawów, ale także w wielu innych obszarach.

 • Zmniejszenie bólu i stanu zapalnego stawów – kolagen może pomóc zmniejszyć ból stawów u niektórych osób cierpiących na zapalenie stawów lub inne formy chorób zapalnych.
 • Poprawę stanu chrząstek i ruchomości stawów
 • Zwiększenie gęstości mineralnej kości – na przykład u kobiet w okresie menopauzy, u których istnieje ryzyko rozwoju osteopenii i osteoporozy.
 • Wzrost masy mięśniowej
 • Nawodniona i elastyczna skóra
 • Zmniejszenie widoczności zmarszczek
 • Zmniejszenie ryzyka chorób serca
 • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu
 • Zmniejszenie stanów lękowych
 • Poprawę funkcjonowania układu naczyniowego
 • Poprawę funkcjonowania układu pokarmowego

Stosowanie suplementów diety z kolagenem

Kluczem do sukcesu w stosowaniu suplementów diety z kolagenem jest regularność i długotrwałe stosowanie, przez co najmniej 8 tygodni, a najlepiej 12 miesięcy lub dłużej. Pierwsze zauważalne rezultaty powinny pojawić się po około trzech miesiącach stosowania.

A w jakiej formie najczęściej występują produkty z kolagenem? Są to przede wszystkim tabletki, kapsułki, napoje kolagenowe lub proszek, który możesz wsypać do ulubionego napoju (ciepłego lub zimnego), smoothie, jogurtu, płatków owsianych, a także dodać do wielu innych zdrowych przepisów.

Czy kolagen może mieć jakieś skutki uboczne?

Jeśli wybierzesz suplement diety, który zawiera wyłącznie kolagen, raczej nie doświadczysz żadnych skutków ubocznych.

Można jednak natrafić na produkty, które oprócz kolagenu zawierają inne składniki (ekstrakty ziołowe, duże ilości witamin itp.), które mogą nie być całkowicie bezpieczne w połączeniu z regularnie przyjmowanymi lekami lub odpowiednie dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dlatego warto wcześniej zapoznać się z dokładnym składem danego produktu i w razie potrzeby skonsultować jego stosowanie z lekarzem.

Jak dbać o nasze stawy, aby jak najdłużej były zdrowe?

Oprócz przyjmowania suplementów diety z kolagenem można również wspierać zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie stawów poprzez:

Regularne ćwiczenia pomogą wzmocnić stawy i zmniejszyć ból podczas ruchu. Przykłady odpowiednich form ćwiczeń w tym zakresie obejmują:

 • Spacer – bez lub z kijkami trekkingowymi, ewentualnie na bieżni z ustawioną niższą prędkością dostosowaną do chodzenia w pomieszczeniach.
 • Pływanie – w wodzie niejako zmniejszasz ciężar swojego ciała, a tym samym odciążasz stawy. Na początek możesz po prostu spacerować w wodzie i stopniowo dodawać inne ruchy lub spróbować zapisać się na zajęcia w basenie, takie jak aqua aerobik.
 • Joga – tutaj również istnieje wiele kursów skierowanych do różnych grup wiekowych, jak również poziomów doświadczenia w praktykowaniu jogi. 

Aktywności sportowe, które nie są zbyt korzystne dla stawów to bieganie lub ćwiczenia wymagające skakania i dużego obciążania stawów (na przykład ćwiczenia na trampolinie).

Oprócz produktów, które pomagają zwiększyć poziom kolagenu, włącz do swojej diety błonnik i białka, które wspierają kondycję stawów. Trafnym wyborem na pewno będą ryby, mięsa z lokalnych hodowli oraz owoce i warzywa.

Kiedy masz nadwagę, dochodzi do nadmiernego obciążenia stawów, zwłaszcza kolan, bioder i kostek, co może powodować ich niepotrzebne uszkodzenie.

Zarówno w pracy biurowej, jak i fizycznej. Przy czasochłonnych czynnościach po prostu siadaj, a kiedy już się poruszasz to tak, aby nie obciążać niepotrzebnie stawów i nie eksploatować ich w sposób, który może im szkodzić.

1. miejsce

Collalloc

Orientacyjna cena: 115 zł

Kolagen Collalloc to świetny pomocnik na drodze do zdrowego stylu życia. Jest to w 100% bioaktywny kolagen morski, który zadba o poprawę jakości ruchu, a także wspiera naturalne piękno i ogólny stan zdrowia. W obszarze zdrowych kolan sprawdza się szczególnie świetnie, gdyż zapewnia stawom, chrząstkom, więzadłom i ścięgnom odpowiednią elastyczność i odżywienie. Pomoże Ci również szybciej zregenerować się po wysiłku i zbudować masę mięśniową, a także utrzymać energię. A co to znaczy, że kolagen Collalloc jest bioaktywny? Że jest czysty, wysokiej jakości, bez dodatkowych składników, szybko się wchłania, a organizm ludzki traktuje go jak własny kolagen i wykorzystuje go dokładnie tam, gdzie jest najbardziej potrzebny.

Kolagen Collalloc występuje w formie bezzapachowego i bezsmakowego proszku, więc można go spożywać w postaci rozpuszczonej w wodzie, soku lub smoothie, lub dodać do musli, jogurtu czy innego zdrowego śniadania lub przekąski. Zaleca się wzmocnienie działania kolagenu poprzez przyjmowanie witaminy C, która ma na celu zwiększenie jego efektów i szybkości działania nawet stukrotnie.

2. miejsce

ColamiD

Orientacyjna cena: 170 zł

Jeśli szukasz suplementu diety na stawy dostarczającego jednocześnie odpowiednich witamin i minerałów, to warto sięgnąć po ColamiD od marki Colway International. Suplement ten opiera się głównie na sproszkowanym kompleksie rybnym z trzech ryb dorszowatych, dzięki czemu dostarcza znaczących ilości witaminy D i K. 

Witamina K wpływa na prawidłowe krzepnięcie krwi i utrzymanie zdrowych kości. Witamina D natomiast przyczynia się do odpowiedniego wchłaniania oraz wykorzystywania wapnia w organizmie. Tym samym pomaga utrzymać prawidłowy poziom wapnia, a także wspiera utrzymanie zdrowych kości, zębów i mięśni.

Aby uzyskać optymalne efekty, zalecane jest przyjmowanie 2 kapsułek suplementu dziennie podczas posiłków. Jest to suplement odpowiedni wyłącznie dla osób dorosłych.

3. miejsce

Formeds F-Collagen Max

Orientacyjna cena: 110 zł

Formeds F-Collagen Max to kolejny suplement, który poza kolagenem dostarcza także solidną dawkę witamin, takich jak witamina C, D3 i K2 MK-7. Dzięki temu nie tylko dba o odpowiedni poziom wapnia w organizmie, wspiera zdrowie naszych kości i stawów, ale także dba o dobrą kondycję naszej skóry i wspomaga odporność.

Wszystkie składniki aktywne tego suplementu diety są odpowiednio skoncentrowane, aby zapewnić skuteczne działanie. Ponadto zostały one zamknięte w unikalnej formie proszku, co sprawia, że suplement jest bardzo wygodny w przygotowaniu i spożyciu.

Producent zaleca wsypywanie dwóch miarek produktu do suchego naczynia, a następnie zalanie go wodą lub preferowanym napojem i dokładne wymieszanie do całkowitego rozpuszczenia. Jedno opakowanie wystarcza na 30 dni stosowania.

4. miejsce

Extrifit Elastor

Orientacyjna cena: 150 zł

Elastor to preparat na stawy dedykowany przede wszystkim osobom intensywnie praktykującym sport, narażonym na większe obciążenie stawów, ale także dla wszystkich osób w jakikolwiek sposób aktywnych fizycznie. Suplement ten wyróżnia się tym, że zawiera najwięcej substancji chondroprotekcyjnych spośród wszystkich dostępnych aktualnie na rynku preparatów na stawy.

W jego formule znajdziemy substancje aktywne takie jak kolagen typu II, siarczan chondroityny, MSM, witaminę C, kwas hialuronowy czy ekstrakt z pieprzu czarnego. Kapsułki Elastor nie mają w składzie żadnych szkodliwych dodatków, cukrów czy tłuszczów.

Normalne spożycie to 3 kapsułki dziennie, natomiast w przypadku sportowców i osób o większej masie ciała zaleca się zwiększenie dawki do 5 kapsułek dziennie. Oznacza to, że 150 kapsułek wystarcza na 30 do 50 dni, w zależności od stosowania.

5. miejsce

Formeds Bicaps Collagen Max

Orientacyjna cena: 115 zł

Bicaps Collagen Max od Formeds to preparat dostarczający naszemu organizmowi kolagenu, l-proliny oraz kwasu hialuronowego. Taka kompozycja składników aktywnych pozwala kompleksowo wspierać kości, stawy, chrząstki, a nawet skórę.

L-prolina jest składnikiem kolagenu, który jest ważnym białkiem budulcowym wielu tkanek i komórek organizmu. Kwas hialuronowy poza skórą i naskórkiem występuje także w tkance łącznej, stawach i chrząstce. Obecna w składzie produktu witamina C wspiera z kolei wewnętrzną produkcję kolagenu w organizmie. Dodatkowo jego formuła wzbogacona została o wspomniane wcześniej witaminy D i K.

Zalecane dawkowanie to 2 kapsułki dziennie przyjmowane w trakcie posiłku. Jedno opakowanie pozwala zatem na 30 dni stosowania.

6. miejsce

NutriWorks Joint Worx

Orientacyjna cena: 160 zł

Kolejnym kompleksowym produktem wspomagającym ruchomość i dobrą kondycję stawów jest Joint Worx od marki NutriWorks. Jest to produkt stworzony z myślą o osobach chcących zadbać o swoje stawy i prowadzących aktywny styl życia.

Zawiera aż dziewięć składników aktywnych wspierających nasze chrząstki i aparat włóknisty. Są to nie tylko kolagen, siarczan chondroityny, witamina C czy glukozamina, ale także minerały takie jak miedź, mangan i molibden oraz ekstrakt z piperyny i kurkumy. Dodatek kurkumy nie jest tutaj przypadkowy, ponieważ kurkumina zawarta w ekstrakcie z kurkumy zwiększa działanie innych składników obecnych w suplemencie Joint Worx.

Jest on dostępny w formie proszku, który wystarczy wymieszać z wodą i wypić. Zalecana dawka to około 5 g dziennie.

7. miejsce

Aura Herbals Colladrop Flex

Orientacyjna cena: 140 zł

Następna propozycja to unikalny suplement diety w saszetkach zawierający kolagen typu I i III w formie hydrolizowanej, wzbogacony aż o 9 składników aktywnych wspomagających zdrowe kości i stawy.

Główny składnik aktywny tego suplementu to wysoko skoncentrowany, pozyskiwany ze skór dziko żyjących ryb, hydrolizowany do peptydów o niskiej masie cząsteczkowej kolagen. Dzięki temu bardzo dobrze się rozpuszcza, łatwo się wchłania i działa jeszcze skuteczniej. Dodatek ekstraktu z kadzidłowca oraz tarczycy bajkalskiej zapewnia odpowiednią elastyczność stawów i ochronę ścięgien. Produkt jest także bogaty w witaminy C, D, E i K, a także zawiera chondroitynę, kwas hialuronowy oraz MSM.

Wszystko to zamknięte jest w wygodnej formie saszetek, które możesz zabrać ze sobą wszędzie. Po prostu raz dziennie wsyp zawartość jednej saszetki do szklanki, dolej wody lub innego napoju, zamieszaj i wypij.

8. miejsce

Collagen JointCare

Orientacyjna cena: 70 zł

Chcesz poprawić ruchomość swoich stawów i chronić je przed uszkodzeniem? Wypróbuj ten w 100% naturalny produkt z hydrolizowanym kolagenem w proszku COLLAGEN JOINTCARE o optymalnym wchłanianiu. Zawiera opatentowaną formułę peptydów kolagenowych Fortigel®, MSM i inne wysokiej jakości składniki (takie jak owoc dzikiej róży, który jest znany z wysokiej zawartości witaminy C).

Produkt jest szczególnie wskazany dla osób, które chcą zachować zdrowe i ruchome stawy lub zaczęły zauważać mniejszą ruchomość i chcą zmienić ten stan. Docenisz go również za wspieranie zdrowia chrząstek i ogólną poprawę wydolności organizmu. Według producenta pierwsze rezultaty można zauważyć już po 14 dniach stosowania, a najbardziej optymalnych efektów można oczekiwać po 2 miesiącach regularnego spożywania.

9. miejsce

Allnutrition Collagen Pro

Orientacyjna cena: 80 zł

Kolagen od Allnutrition to kolejna propozycja, która stawia na kompleksowe i szybkie działanie. Kolagen zawarty w tym produkcie występuje w formie zhydrolizowanej, co oznacza, że jest już częściowo „rozłożony”. Powoduje to, że jest on dużo łatwiej wchłaniany, dzięki czemu działa szybciej, skuteczniej i dłużej.

Jednakże Allnutrition Collagen Pro to nie tylko kolagen. To także MSM, kwas hialuronowy, ekstrakt z imbiru czy kadzidłowca, kurkuma, a także witaminy i minerały. Dzięki tak bogatemu składowi stosowanie tego produktu niesie ze sobą szereg pozytywnych korzyści, od wspomagania aparatu ruchu, przez wzmocnienie odporności organizmu i poprawę kondycji włosów i paznokci, aż po poprawę elastyczności, napięcia i nawilżenia skóry.

Produkt należy przyjmować dwa razy dziennie, 3 kapsułki rano i 3 kapsułki wieczorem, popijając dużą szklanką wody.

10. miejsce

OstroVit Kolagen + Witamina C

Orientacyjna cena: 50 zł

Propozycja marki OstroVit to suplement o nieco prostszym składzie, bo oparty na kolagenie z dodatkiem witaminy C. Taki uproszczony skład sprawia, że stężenie kolagenu i witaminy C jest dużo wyższe w porównaniu z innymi preparatami. Jeżeli więc szukamy suplementu, który skupia się na podniesieniu poziomu kolagenu w organizmie oraz zwiększeniu jego produkcji własnej, to będzie to idealny wybór.

Kolagen pomoże pobudzić produkcję mazi stawowej oraz poprawi elastyczność chrząstki, podczas gdy witamina C zadba o odpowiednią kondycję tkanki łącznej i kości. Dzięki temu uzyskamy produkt, który wzmocni kości i stawy, a dodatkowo wspomoże nasze mięśnie.

Suplement ten również sprzedawany jest w formie proszku. Sugerowane przez producenta dawkowanie to 10 g produktu dziennie rozpuszczone w 200 ml wody lub soku.

Wreszcie

Kolagen jest więc bardzo ważny dla naszego organizmu i to nie tylko dla zdrowych stawów. Dlatego też dobrze jest dostarczać go do organizmu nie tylko poprzez odpowiednie pokarmy, ale również w postaci suplementów diety, które skutecznie pomogą nam zwiększyć zawartość kolagenu w organizmie.

Przydatne linki ✓wiarygodne:

[1] Wikipedia (PL): Kolagen

[2] Wikipedia (PL): Tkanka chrzęstna

[3] Healthline (ENG): Top 6 Benefits of Taking Collagen Supplements

[4] Healthline (ENG): What Is Collagen, and What Is It Good For?

[5] PubMed Central (ENG): [An overview of the beneficial effects of hydrolysed collagen intake on joint and bone health and on skin ageing]

[6] PubMed Central (ENG): Collagen hydrolysate for the treatment of osteoarthritis and other joint disorders: a review of the literature

Autor artykułu:

Autor artykułu:

Więcej o autorach lub stronie znajdziesz w dziale o nas. Chcesz wiedzieć jak dobieramy produkty?

Gdzie teraz?

Selekcja produktów i tworzenie rankingów to dla nas ważny proces, który wykonujemy dobrze. Produkty przechodzą kilka kontroli, dokładne badania, aw każdym porównaniu biorą udział co najmniej 2 osoby. Dlatego zawsze możesz być pewien niezależności i jakości porównania. Chcesz więcej? Przeczytaj szczegółowy opis tego, jak dobieramy produkty ».