10 najlepszych środków na menopauzę – ranking

Menopauza to nieprzyjemny okres stanowiący część życia kobiety. Większość z nas doświadcza jej w okolicach 40-50 roku życia, ale jej nadejście zaczniemy odczuwać znacznie wcześniej. Dobrze jest jak najbardziej ułatwić sobie ten okres, dlatego istnieją różne suplementy diety i leki, które mogą złagodzić objawy menopauzy. Wybraliśmy dla Was te, które wydają się być najlepsze.

TOP  1. miejsce

Life Extension Estrogen dla kobiet

Orientacyjna cena: 140 zł

Naturalna mieszanka wspomagająca równowagę hormonalną i łagodząca objawy menopauzy.

2. miejsce

Doctor’s Best Menopause Spectrum

Orientacyjna cena: 130 zł

Wyjątkowa mieszanka trzech ekstraktów ziołowych stworzona, by nieść ulgę kobietom w okresie menopauzy.

3. miejsce

Yango Czerwona Koniczyna

Orientacyjna cena: 60 zł

Kapsułki zawierające naturalny ekstrakt z koniczyny czerwonej poprawiające sprawność psychiczną i fizyczną kobiet w czasie menopauzy.

Dziesięć najlepszych środków na menopauzę

Lista artykułów w temacie: Rozwiązywanie problemów

Czym jest menopauza

Menopauza to w zasadzie koniec cyklu menstruacyjnego kobiety. Wiąże się to z szeregiem zmian w ciele i umyśle kobiety, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Między innymi oznacza to również koniec lat rozrodczych, co oznacza, że nie możemy już mieć dzieci.

W ciele kobiety znajduje się jedynie ograniczona liczba komórek jajowych przechowywanych w jajnikach i właśnie tę określoną liczbą komórek jajowych kobieta ma już od urodzenia. Jajniki produkują również hormony estrogen i progesteron, które kontrolują okresy menstruacji i owulacji. Menopauza występuje, gdy ostatnia komórka jajowa zostaje uwolniona i następuje ostatnia miesiączka.

Menopauza jest normalną częścią życia i zwykle występuje około 40 roku życia. Jednak niektóre kobiety mogą przejść menopauzę wcześniej. Może to wynikać z rozmaitych powodów, może nastąpić na przykład na skutek zabiegu chirurgicznego, uszkodzenia jajników lub nawet chemioterapii. Jeśli coś takiego ma miejsce, nazywa się to przedwczesną menopauzą.

Pierwsze objawy menopauzy

Wiele kobiet przed menopauzą doświadcza różnych dolegliwości fizycznych, takich jak uderzenia gorąca, nagłe uczucie ciepła rozchodzące się po górnej części ciała, zaczerwienienie skóry i nadmierne pocenie się. Inne początkowe objawy mogą obejmować nieregularne miesiączki, suchość pochwy, obolałe piersi, częstą potrzebę chodzenia do toalety, problemy ze snem, niepokój emocjonalny i wahania nastroju, suchość skóry, oczu lub ust i wiele innych.

Późniejsze objawy menopauzy

Późniejsze objawy mogą obejmować nadmierne zmęczenie, stany depresyjne, wahania nastroju, bóle głowy, bóle stawów lub mięśni, utratę libido, wypadanie włosów i wiele innych.

Naturalna menopauza nie jest spowodowana żadnymi interwencjami medycznymi. Jest to powolny proces składający się z trzech etapów: perimenopauzy, menopauzy i postmenopauzy

Perimenopauza, czyli okres okołomenopauzalny, rozpoczyna się na kilka lat przed menopauzą właściwą. Jest to okres, w którym jajniki stopniowo produkują coraz mniej estrogenów. Zazwyczaj zaczyna się około 40 roku życia kobiety, ale może rozpocząć się już w wieku 30 lat lub nawet wcześniej. Perimenopauza trwa do momentu rozpoczęcia menopauzy – momentu, w którym jajniki przestają uwalniać komórki jajowe. W ciągu ostatniego roku do dwóch lat perimenopauzy poziom estrogenu spada szybciej i wiele kobiet doświadcza pierwszych objawów menopauzy.

Jak długo trwa perimenopauza?

Średnio trwa 4 lata, ale u niektórych kobiet może trwać tylko kilka miesięcy lub nawet 10 lat. Perimenopauza kończy się, gdy kobieta od 12 miesięcy nie ma miesiączki. 

Jakie są objawy perimenopauzy?

Kobiety w okresie okołomenopauzalnym często mają następujące objawy: uderzenia gorąca, tkliwość piersi, zaburzenia miesiączkowania, zmęczenie, suchość pochwy, dyskomfort podczas stosunku, popuszczanie moczu podczas kaszlu lub kichania, częstsze oddawanie moczu, wahania nastroju, problemy ze snem i inne.

Czy moje objawy są normalne, czy powinnam zacząć się martwić?

W okresie okołomenopauzalnym szczególne stany i zmiany są powszechne i normalne. Menopauza jest okresem zmian. Jeśli jednak podejrzewasz u siebie jakiś problem, skonsultuj się z lekarzem.

Jak diagnozuje się perimenopauzę?

Lekarz często może zdiagnozować perimenopauzę na podstawie Twoich objawów. Badania krwi w celu sprawdzenia poziomu hormonów również mogą być pomocne, jednak poziom hormonów waha się podczas perimenopauzy.

Czy mogę zajść w ciążę, jeśli jestem w okresie perimenopauzy?

Tak. Pomimo spadku płodności w okresie okołomenopauzalnym, nadal możesz zajść w ciążę. Jeśli więc nie chcesz zajść w ciążę, powinnaś stosować jakąś formę antykoncepcji do momentu wystąpienia menopauzy. Niektóre kobiety mogą mieć trudności z zajściem w ciążę po osiągnięciu wieku 30-40 lat z powodu spadku płodności. Jeśli zajście w ciążę jest Twoim celem, istnieją zabiegi, które mogą w tym pomóc.

Menopauza to koniec cyklu menstruacyjnego i okresu płodności kobiety. Jajniki przestają uwalniać komórki jajowe i niemal całkowicie przestają produkować estrogen. Dzieje się tak, gdy jajniki nie wytwarzają estrogenu i progesteronu, dwóch hormonów niezbędnych do zachowania płodności. Co więcej, miesiączka nie pojawia się już od roku. Kiedy menopauza następuje naturalnie, zaczyna się około 51 roku życia. Może jednak wystąpić wcześniej, nawet przed ukończeniem 40 roku życia. Jest to tak zwana przedwczesna menopauza. Wiek, w którym zaczyna się Twoja menopauza, zależy głównie od Twoich genów.

Jakie są objawy?

Gdy zaczyna się naturalnie, pierwszym objawem może być nieregularny cykl menstruacyjny. Gdy pojawią się nieregularności, miesiączka zwykle ustaje w ciągu 4 lat. Możesz również zauważyć następujące objawy: wahania nastroju, zmniejszenie ochoty na seks, pocenie się, bóle głowy, ból podczas stosunku, kłopoty ze snem i inne. Objawy zwykle są niekomfortowe i mogą wpływać na jakość życia, dlatego zaleca się dużo odpoczynku, prowadzenie zdrowego trybu życia i dbanie o siebie.

Jest to okres następujący po menopauzie. Objawy menopauzalne zwykle ustępują. Jednak wraz z wiekiem wzrasta ryzyko problemów zdrowotnych związanych z utratą estrogenu.

Komplikacje po menopauzie

Utrata estrogenu związana z menopauzą wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, które stają się częstsze wraz z wiekiem. Po menopauzie kobiety są bardziej narażone na problemy takie jak utrata masy kostnej, choroby serca, zaburzenia funkcjonowania pęcherza i jelit, zwiększone ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, więcej zmarszczek, spadek siły, pogorszenie wzroku, zmiany seksualne, trudności z osiągnięciem orgazmu i inne.

Twoje geny, niektóre zaburzenia układu odpornościowego lub procedury medyczne mogą spowodować przedwczesną menopauzę. Inne przyczyny obejmują:

Przedwczesną niewydolność jajników – może się zdarzyć, że Twój poziom estrogenu zmieni się z nieznanych przyczyn. Jednak ten stan może nie być trwały.

Menopauzę indukowaną – występuje, gdy lekarz usuwa jajniki z powodów medycznych, takich jak rak macicy lub endometrioza. Może się to również zdarzyć, gdy jajniki są uszkodzone z powodu chemioterapii.

Możesz podejrzewać, że wchodzisz w okres menopauzy. W takim przypadku możesz zacząć monitorować swoje miesiączki i sporządzać wykresy, aby sprawdzić, czy stają się one nieregularne. Zdecydowanie warto też udać się do lekarza.

Menopauza jest procesem naturalnym, więc oczywiście nie można jej wyleczyć. Można ją jednak złagodzić i w miarę możliwości podnieść poziom estrogenu.

Różne zmiany w życiu pomagają wielu kobietom radzić sobie z objawami menopauzy. Możesz spróbować następujących rzeczy:

Ćwicz regularnie, aby lepiej spać i zapobiegać chorobom takim jak choroby serca, cukrzyca czy osteoporoza.

Wzmocnij swoje mięśnie dna miednicy, aby zapobiec nietrzymaniu moczu.

Pozostań aktywna społecznie i umysłowo, aby uniknąć problemów z pamięcią.

Nie pal. Tytoń może spowodować przedwczesną menopauzę i zwiększyć uderzenia gorąca.

Ogranicz ilość wypijanego alkoholu, aby zmniejszyć ryzyko raka piersi i poprawić jakość swojego snu.

Jedz zdrowo i utrzymuj prawidłową wagę.

Spróbuj aktywności takich jak joga, głębokie oddychanie lub masaż i ogólnie się relaksuj.

Jeśli masz uderzenia gorąca, pij zimną wodę. W przypadku suchości pochwy użyj środka nawilżającego lub lubrykantu do pochwy.

1. miejsce

Life Extension Estrogen dla kobiet

Orientacyjna cena: 140 zł

Estrogen dla kobiet to naturalny suplement wegetariański, który został specjalnie zaprojektowany, aby łagodzić objawy menopauzy.

Dzięki zawartej w nim mieszance może pomóc w utrzymaniu równowagi hormonalnej, optymalizacji poziomu estrogenu, a nawet łagodzeniu uderzeń gorąca podczas menopauzy.

Zawiera opatentowany ekstrakt z chmielu, który, jak udowodniono klinicznie, zmniejsza częstotliwość uderzeń gorąca o 50% i ogólnie pomaga w łagodzeniu objawów menopauzy, ekstrakt z lignanów – który zapobiega niektórym skutkom ubocznym estrogenu, ekstrakt z lukrecji – który łagodzi uderzenia gorąca, ekstrakt z brokułów – który utrzymuje zdrowy podział komórek, a także moduluje estrogen, dzięgiel chiński – który w tradycyjnej medycynie chińskiej jest uważany za pomocny w problemach związanych z menopauzą i menstruacją, oraz ekstrakt z niepokalanka pospolitego – który wspiera równowagę hormonalną i równowagę neuroprzekaźników, które są kluczowe w kontekście łagodzenia dolegliwości związanych z menopauzą.

2. miejsce

Doctor’s Best Menopause Spectrum

Orientacyjna cena: 130 zł

Doctor's Best Menopause Spectrum z EstroG-100 zawiera mieszankę trzech ekstraktów ziołowych, które razem oferują ulgę w dyskomforcie związanym z menopauzą. Łagodzi na przykład uderzenia gorąca, pocenie się, drażliwość nerwową, zawroty głowy, suchość pochwy, drętwienie i mrowienie, sporadyczną niestabilność emocjonalną, zmęczenie i bezsenność. Pomaga zoptymalizować wahania nastroju i energii, łagodzi nocne poty i wspomaga spokojny sen. Produkt jest odpowiedni również dla wegan.

Dawkowanie to 1 kapsułka dziennie podczas posiłku lub zgodnie z zaleceniami lekarza dietetyka.

3. miejsce

Yango Czerwona Koniczyna

Orientacyjna cena: 60 zł

Ten produkt marki Yango to suplement diety w kapsułkach oparty w 100% na czystym, naturalnym ekstrakcie z czerwonej koniczyny. To jedyny składnik aktywny tego suplementu, dzięki czemu każda kapsułka dostarcza aż 395 mg ekstraktu 10:1. 

Witaminy i minerały zawarte w liściach czerwonej koniczyny są cenione ze względu na wykazywane działanie łagodzące na nieprzyjemne objawy menopauzy. Zmniejszają nerwowość kobiet w tym okresie, wpływają na poprawę koncentracji, a także pomagają utrzymać odpowiednią jakość snu.

Produkt nie zawiera żadnych dodatków, substancji sztucznych ani wypełniaczy, jest całkowicie naturalnym i roślinnym produktem. Jest więc odpowiedni dla wegetarian i wegan, a także dla alergików. Wysoka zawartość składnika aktywnego w każdej kapsułce sprawia, że wystarczy już jedna kapsułka dziennie, aby cieszyć się lepszym samopoczuciem w okresie menopauzy.

4. miejsce

OK!Meno Nature’s finest

Orientacyjna cena: 100 zł

Marka Nature’s finest stworzyła produkt dedykowany właśnie kobietom wchodzącym w okres menopauzy. Opiera się on na unikalnym, opatentowanym składniku aktywnym, jakim jest Lifenol®. W badaniach klinicznych wykazano, że pomaga on zwalczać główne objawy dokuczające kobietom w tym okresie życia, na przykład uderzenia gorąca, intensywne pocenie się w trakcie snu czy dreszcze. 

W składzie suplementu OK!Meno znajdziemy także ashwagandhę, która dodaje energii i witalności, pomaga się porządnie zrelaksować oraz wprawia w dobre samopoczucie. Produkt dostarcza również witamin z grupy B, które redukują uczucie zmęczenia oraz dbają o równowagę hormonalną. Wapń z kolei dba o zdrowie kości.

OK!Meno występuje w formie proszku o smaku cytrynowym, który należy rozpuścić w szklance wody i wypić. Jedno opakowanie wystarcza na 30 dni regularnego stosowania.

5. miejsce

Pharmovit Klimaktil Herballine

Orientacyjna cena: 60 zł

Herballine Klimaktil od Pharmovit to unikalna mieszanka ekstraktów i witamin w formie roślinnych kapsułek. Oprócz ekstraktów z koniczyny czerwonej czy korzenia macy suplement ten został wzbogacony także o ekstrakt z pieprzu czarnego, nasion soi i szyszek chmielu. Wszystkie te składniki zostały odpowiednio skoncentrowane, aby zapewnić optymalne działanie.

Tak opracowany skład sprawia, że otrzymujemy produkt o kompleksowym działaniu. Nie tylko pomaga on w typowych objawach menopauzy, takich jak uderzenia ciepła, nadmierne pocenie się czy drażliwość, ale także wspiera układ trawienny i układ nerwowy, pomaga zachować zdrowe kości i utrzymać odpowiedni poziom wapnia w organizmie, a nawet pomaga zachować aktywność seksualną i energię do życia.

Wystarczy sięgnąć po jedną kapsułkę dwa razy w ciągu dnia i popić ją wodą.

6. miejsce

Swanson Menopause Essentials

Orientacyjna cena: 75 zł

Swanson Menopause Essentials (zdrowie kobiet) to buteleczka z mieszanką ziół zamkniętych w 120 naturalnych kapsułkach, które dzięki swojemu składowi pomagają kobietom pokonać nieprzyjemne dolegliwości związane z menopauzą.

Kapsułki zawierają: Magnez (z tlenku magnezu), liść Damiany, olej z czarnej porzeczki, ekstrakt z niepokalanka pospolitego, ekstrakt z dzięgla chińskiego (korzeń), ekstrakt z dzikiego pochrzynu (korzeń), ekstrakt z pluskwicy groniastej (korzeń) oraz ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego.

Efekty obejmują: minimalizowanie objawów menstruacji i menopauzy, wspieranie układu odpornościowego oraz pomoc w utrzymaniu zdrowej skóry, włosów i paznokci.

7. miejsce

Sanbios Menoklima

Orientacyjna cena: 40 zł

Tworząc swój suplement diety dla kobiet w okresie menopauzy, marka Sanbios postawiła na kompozycję ziołową. Tabletki Menoklima dostarczają fitoestrogenów, izoflawonów zawartych w koniczynie czerwonej oraz polifenoli obecnych w ekstrakcie z zielonej herbaty. Suplement zawiera także liście melisy, które działają na organizm uspokajająco i relaksująco.

Dzięki temu produkt dba o równowagę emocjonalną, umożliwia odpowiedni odpoczynek, zapewnia spokojny sen i łagodzi typowe dolegliwości uprzykrzające życie kobiet w okresie przekwitania.

Producent zaleca przyjmowanie suplementu jeden do dwóch razy dziennie, po posiłku, popijając dużą ilością wody. Maksymalna dzienna dawka to dwie tabletki. Przy takim stosowaniu jedno opakowanie pozwala cieszyć się produktem przez 30 dni. Jest to więc niedrogi sposób na ulgę w okresie menopauzy.

8. miejsce

Yango Klimafem

Orientacyjna cena: 70 zł

Suplement diety KlimaFem™ od Yango to również produkt stworzony specjalnie dla kobiet, bazujący na naturalnych ekstraktach roślinnych. Jego skład opiera się w dużej mierze na czerwonej koniczynie, ale zawiera także shatavari, szałwię, szafran, dzięgiel chiński, lepiężnik różowy i pluskwicę groniastą. 

Ekstrakty z tych roślin pomagają zwalczać objawy takie jak uderzenia ciepła, nadmierna potliwość, niepokój czy drażliwość. Pomagają także utrzymać równowagę emocjonalną oraz zachować odpowiedni poziom estrogenu w organizmie.

Optymalne dawkowanie to 1 kapsułka przyjmowana dwa razy dziennie po posiłku. Produkt każdorazowo należy popić wodą. W jednym opakowaniu znajdziemy aż 90 kapsułek, co oznacza 45 dni regularnego stosowania już za około 70 zł.

9. miejsce

NOW Female Balance

Orientacyjna cena: 80 zł

Suplement Female Balance dla kobiet stworzony przez markę NOW to unikalna formuła zawierająca w sobie nie tylko ekstrakty roślinne, takie jak niepokalanek, dziki pochrzyn czy dzięgiel chiński, ale także witaminę B6 oraz kwas foliowy. 

Takie połączenie składników sprawia, że suplement ten nie tylko łagodzi typowe objawy menopauzy, ale także kompleksowo wspiera układ limfatyczny, wspomaga chrząstki i stawy, dba o zdrowie kości, przyspiesza metabolizm oraz dba o prawidłowe funkcjonowanie układu moczowo-płciowego.

Jedynym minusem tego suplementu jest to, że należy go przyjmować aż trzy razy dziennie, po jednej kapsułce, podczas posiłków. Oznacza to, że choć w opakowaniu znajdziemy aż 90 kapsułek, to wystarczą nam one jedynie na 30 dni.

10. miejsce

BrainMax Pure Maca

Orientacyjna cena: 30 zł

BrainMax Pure Maca czerwona BIO to 100% Maca peruwiańska w proszku. 

Maca ma pozytywny wpływ na układ hormonalny i problemy związane z menopauzą, korzystnie wpływa na męskie i żeńskie hormony płciowe, wspiera kondycję fizyczną i psychiczną, równoważy hormony stresu, regulując w ten sposób reakcję na stres i późniejszy niepokój, promuje sprawność fizyczną i umysłową oraz jest uważana za afrodyzjak, ponieważ wspomaga aktywność seksualną i płodność, ma pozytywny wpływ na hormony płciowe. Ponadto, co nie mniej ważne, pomaga zoptymalizować równowagę hormonalną.

Sposób użycia: W pierwszym tygodniu zażywaj jedną łyżeczkę. Przez kolejne dwa do trzech tygodni zwiększaj do 2-3 łyżeczek dziennie. Po czwartym tygodniu możesz zażywać łyżkę stołową. Możesz dodać produkt do koktajlu proteinowego, smoothie, napoju kakaowego lub owsianki śniadaniowej.

Wreszcie

Menopauza to nieprzyjemny okres, ale przy odpowiednim stylu życia można złagodzić objawy i szybko wrócić do normalności.

Przydatne linki ✓wiarygodne:

[1] Wikipedia (PL): Przekwitanie

[2] Healthline (ENG): Everything You Should Know About Menopause

[3] PubMed Central (ENG): Is menopause still evolving? Evidence from a longitudinal study of multiethnic populations and its relevance to women’s health

[4] Centers for Disease Control and Prevention – CDC (ENG): Women’s Reproductive Health

Autor artykułu:

Autor artykułu:

Więcej o autorach lub stronie znajdziesz w dziale o nas. Chcesz wiedzieć jak dobieramy produkty?

Gdzie teraz?

Selekcja produktów i tworzenie rankingów to dla nas ważny proces, który wykonujemy dobrze. Produkty przechodzą kilka kontroli, dokładne badania, aw każdym porównaniu biorą udział co najmniej 2 osoby. Dlatego zawsze możesz być pewien niezależności i jakości porównania. Chcesz więcej? Przeczytaj szczegółowy opis tego, jak dobieramy produkty ».