10 najlepszych leków na poprawę pamięci – porównanie i ranking

Podsumowanie: Jeśli czujesz, że Twoja pamięć nie jest w najlepszej formie, istnieje wiele suplementów diety ze składnikami, które mogą ją wspomóc.[2][3] Aby ułatwić Ci zadanie, wybrałam 10 najlepszych produktów wspomagających pamięć:

 • Na pierwsze miejsce po dokładnych poszukiwaniach wybrałam suplement Mind Up od marki Grinday, który ma świetny stosunek ceny do jakości.
 • Na drugim miejscu znalazł się produkt Colgenium COLWAY Strażnik Pamięci i Koncentracji, który dba o prawidłowe działanie układu nerwowego i dobrą pracę mózgu.
 • Natomiast 3 miejsce przypadło zestawowi suplementów Rhodiola i Ashwagandha Wild Alchemy – w 100% naturalnym kapsułkom przyczyniającym się do poprawy pamięci i koncentracji oraz prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Czego jeszcze dowiesz się z artykułu?

Dowiesz się na przykład, co jest dobre dla naszego mózgu, jakie aktywności,[7] pokarmy i substancje naturalne[5] wspierają zdrowie mózgu.[8][9][10][11][12][13][14] Zatem usiądź wygodnie i zabierz się do czytania.

TOP  1. miejsce

Grinday Mind Up

Orientacyjna cena: 100 zł

Dlaczego 1. miejsce?

Ponieważ jest to bardzo skuteczny suplement diety w kapsułkach, który redukuje stres i zmęczenie, wpływając na poprawę pamięci i koncentracji.

2. miejsce

Colgenium COLWAY

Orientacyjna cena: 180 zł

Dlaczego 2. miejsce?

To dlatego, że suplement marki Colway wygodne pastylki do ssania o unikalnej formule zapewniającej prawidłowe działanie układu nerwowego i dobrą pracę mózgu.

3. miejsce

Rhodiola i Ashwagandha

Orientacyjna cena: 70 zł

Dlaczego 3. miejsce?

Ponieważ to zestaw suplementów dostarczający dwóch substancji roślinnych istotnych dla zachowania dobrej pamięci i utrzymywania koncentracji bez stresu i przemęczenia.

Dziesięć najlepszych środków na poprawę pamięci

 1. Grinday Mind Up 100 zł (60 kapsułek)
 2. Colgenium COLWAY Strażnik Pamięci i Koncentracji 180 zł (30 pastylek)
 3. Rhodiola i Ashwagandha Wild Alchemy 70 zł (120 kapsułek)
 4. OK!Memory Nature’s Finest 90 zł (150 g na 15 dni)
 5. Now Alpha GPC 155 zł (60 kapsułek)
 6. Ashwagandha Activlab 30 zł (60 kapsułek)
 7. Nootropic Tea Nature’s Finest 100 zł (120 g na 24 dni)
 8. BrainMax 2.1 NeuroHacker 140 zł (60 kapsułek)
 9. Brain Max Yerba Mate 45 zł (500 g)
 10. Viridian Ginkgo Biloba 75 zł (60 kapsułek)

Czym są leki (środki) na pamięć?

Każdego z nas dopadają czasem problemy z koncentracją, skupieniem na konkretnej czynności czy pamięcią. I uwaga, dotyczy to nie tylko seniorów. Może to dotyczyć każdego – pracoholików, osób przemęczonych, matek na urlopie macierzyńskim, studentów i oczywiście wspomnianych seniorów.

 • Jeśli kiedykolwiek Ci się to przydarzy, nie ma się czym martwić, jest to dość powszechne zjawisko. Żyjemy w świecie, w którym na co dzień towarzyszy nam pośpiech i stres. W ciągu dnia mamy do zrobienia tak wiele, że z powodu obowiązków zapominamy, kim właściwie jesteśmy. Przede wszystkim ważne jest, aby się trochę wyciszyć. Może nawet zatrzymać się na chwilę, wziąć kilka świadomych wdechów i wydechów. Uspokoić umysł, ale także ciało, bo te dwa elementy idą ze sobą w parze.
 • Istnieją badania naukowe, które potwierdzają, że zawsze lepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze wstawanie rano i chodzenie spać o rozsądnej porze wieczorem, a nie na odwrót.[1] To przynosi efekt odwrotny do zamierzonego, ponieważ ciało de facto nigdy nie zaznaje odpowiedniego odpoczynku. Jeśli cierpisz na zaburzenia koncentracji i doświadczasz problemów z pamięcią, możesz zwiększyć aktywność mózgu za pomocą niektórych produktów.

Ogólnie rzecz biorąc, można pobudzić swój mózg za pomocą witamin, ekstraktu z Ginkgo biloba, ale także za pomocą kwasów tłuszczowych Omega 3, różnych ziół i pierwiastków, które stymulują mózg w sposób ukierunkowany.[2][3] Produkty te są w większości naturalne, więc nie musisz się martwić o wprowadzanie do organizmu czegoś, co nie jest zbyt naturalne.

Należą do nich na przykład następujące substancje:

 • Ryby i owoce morza
 • Cynamon
 • Kurkuma
 • Nootropiki (CBD, kofeina, kratom itp.)
 • Orzechy
 • Magnez
 • Witaminy z grupy B
 • Witaminy C, E, D 
 • Żelazo
 • Jod
 • Cynk
 • Selen
 • Wapń

Lista artykułów w temacie: Rozwiązywanie problemów

Co często wspomagają te leki, do czego służą?

Produkty wspomagające koncentrację i kompleksowo stymulujące centralny układ nerwowy można kupić w różnych formach – od nalewek po klasyczne tabletki.

Leki i suplementy diety zazwyczaj mają na celu wspomaganie:

Chyba każdy z nas to zna. Uczysz się i „nagle” przychodzi okres egzaminów, kiedy to musisz pracować ciężej niż zwykle. Czasami jest to tak wymagające, że dosłownie „jedziesz na oparach”. Produkty poprawiające aktywność mózgu mogą pomóc Ci w odzyskaniu koncentracji.

Pamięć czasem potrafi nam płatać figle, prawda? Widzisz twarze, ale nie pamiętasz imion i odwrotnie. To się po prostu zdarza, ale dobrze jest praktykować dewizę, że pycha prowadzi do upadku i być choć trochę zapobiegliwym.

Znasz lecytynę?[4] To substancja, którą pozyskuje się między innymi z soi, ale występuje też na przykład w jajkach. W organizmie człowieka występuje naturalnie głównie w mózgu, wątrobie, sercu, mięśniach czy nerwach. Aby wszystko to dobrze funkcjonowało, lecytyny musi być pod dostatkiem.

Wydajność to słowo, które jest używane bardzo często, nie tylko w sporcie, ale także w życiu codziennym. Nawet dzieciom jest ono wpajane. Niestety często przynosi to efekt odwrotny do zamierzonego. Wydajność jest ważna w pewnym momencie, ale nie stale. 

Ogólnie rzecz biorąc, dobrą lub lepszą wydajność wspierają na przykład:

 • Wysokiej jakości białko
 • Orzechy
 • Nasiona
 • Kiełki
 • Buraki
 • Daktyle
 • L-karnityna[5]

Jak możemy korzystnie wpłynąć na nasz mózg?

W gruncie rzeczy działa tu rodzaj bezpośredniej proporcjonalności – jeśli jesteśmy spokojni i zrównoważeni, tak samo jest z naszym mózgiem. Oczywiście – nie zawsze można tak uogólniać, ale wynika z tego, że dobrze jest nie stresować się bardziej, niż jest to zdrowe i nie stawiać sobie irracjonalnych wymagań.

Już nasze babcie tak mawiały, prawda? W naturze znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy – spokój, równowagę, zioła i harmonię. Codziennie idź na spacer, jeśli czas i obowiązki na to pozwalają. Zerwij ładny kwiat i włóż go do wazonu. Ususz nieco produktów roślinnych na zimę – na przykład podbiel lub owoce dzikiej róży. Wykonaj kilka ćwiczeń oddechowych i podziwiaj krajobraz.

Jest to ważne w chyba wszystkich aspektach i kwestiach związanych ze zdrowiem człowieka. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że komórki naszego ciała składają się w 70% z wody, a mózg aż w 90%, to nic dziwnego. Według naukowców istnieje nieco ponad 130 rodzajów wody. W komórkach naszego ciała woda występuje w bardzo szczególnej formie zwanej „strukturyzowaną”. Dlatego każdy płyn, który dostaje się do organizmu, musi zostać przekształcony w tę formę.

A skąd wziąć już gotową wodę strukturyzowaną?

Jest to woda z lodu! Możesz ją przygotować w domu i pić w ciągu dnia, a nawet umyć nią twarz. Weź dowolny pojemnik, napełnij go dowolnym rodzajem wody i pozostaw do zamrożenia. Gdy woda będzie całkowicie zamrożona, wyjmij pojemnik i pozwól jej się powoli rozmrozić w temperaturze pokojowej (nie podgrzewaj jej ręcznie).

A jaki z tego wszystkiego wniosek? Pij dużo dobrej jakości płynów od wody strukturyzowanej, przez wodę mineralną, po dobrej jakości herbaty.

Staraj się wyeliminować półprodukty i przetworzoną żywność. Powróć do prostoty, czystości i natury. Wybieraj wysokiej jakości lokalne produkty, takie jak jabłka, dynie, orzechy włoskie i tym podobne.

Antyoksydanty to substancje, które mogą wspierać ochronę naszych komórek przed stresem oksydacyjnym.[6] Innymi słowy, zwalczają wolne rodniki. Przykłady antyoksydantów obejmują zieloną herbatę, wysokiej jakości kawę i kakao oraz awokado.

Mówi się, że sen jest najlepszym lekarzem albo że wszystko będzie wyglądało lepiej o poranku. O tym, że to prawda, wiedzieli już nasi przodkowie. Kładli się spać, jak to się mówi, „z kurami” i wstawali o wschodzie słońca. Może powinniśmy się nad tym chociaż zastanowić i wrócić trochę do naszych korzeni. Naucz się spać co najmniej 6 godzin i staraj się kłaść do łóżka do 22:00. Poczujesz, że w twoich żyłach płynie nowa energia.[7]

Tak jak mięśnie rosną, gdy się je odpowiednio i regularnie trenuje, tak i aktywność mózgu można zwiększać, gdy się wie, jak to robić. Mózg powinien być jak najbardziej aktywny, otrzymywać bodźce, bo jeśli je ma, to może je chłonąć jak gąbka.

Jakie aktywności są korzystne dla mózgu?

 • Krzyżówki
 • Czytanie
 • Quizy
 • Łamigłówki
 • Gry towarzyskie, takie jak gry pamięciowe
 • Scrabble

Czego unikać?

Jest wiele rzeczy, których wcale nie musisz mieć w swoim życiu, ale mimo wszystko są. Najważniejsze to wyeliminować stres i starać się nie załamywać od razu z byle powodu. Nabierz trochę perspektywy na życie, bo w prawie wszystkich przypadkach okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Oprócz cech psychologicznych rolę odgrywa również środowisko, w którym żyjemy, jedzenie, które spożywamy i tak dalej.

Staraj się unikać:

 • Nadmiernie ruchliwych środowisk
 • Smogu
 • Ekstremalnych ilości wrażeń
 • Długotrwałego zmęczenia
 • Dużych ilości alkoholu
 • Papierosów
 • Przejadania się

Wskazówki: jakie zioła lub przyprawy mają naturalnie pozytywny wpływ na pamięć?

Istnieje mnóstwo rodzajów ziół i być może jest ich tak dużo, że kiedyś nasze babcie używały ich powszechnie, a my już nawet ich nie znamy. Wymieńmy jednak kilka tych ważniejszych:

Zioło pochodzące z Chin, które jest nieodłącznym elementem medycyny ajurwedyjskiej. Jest to drzewo znane również jako miłorząb dwuklapowy, które dorasta do 40 metrów wysokości i rośnie 1000 lat. Jest bardzo wytrzymałe! Ma jasnozielone, piękne liście, wyglądające trochę jak wachlarze, które są zbierane pod koniec lata, a następnie wykorzystywane ze względu na ich dobroczynne działanie. Robi się z niego różne suplementy diety, takie jak kapsułki, herbaty itp.[8]

Mówi się, że jest źródłem witalności, siły, sprawności i długiego życia.  Zresztą słowo żeń-szeń ma wiele wspólnego z życiem, gdyż dosłownie oznacza „korzeń życia”.[9]

Perełka, która zdobi każdy ogród. Ma bardzo przyjemny i specyficzny zapach, który potrafi ożywić każdą potrawę. Od niepamiętnych czasów rozmaryn jest symbolem miłości i małżeństwa.

Rozmaryn podnosi ciśnienie krwi, uspokaja i łagodzi wyczerpanie nerwowe, wspomaga aktywność mózgu i działa wspomagająco na narządy kobiece.[10]

Kurkuma znana jest również jako szafran indyjski. Jest to złocista roślina pozyskiwana z kłączy ostryżu długiego. Ma działanie antydepresyjne, stymuluje produkcję hormonów serotoniny i dopaminy, ma działanie przeciwzapalne i wiele innych korzyści.[11]

Jest to roślina znana głównie dzięki Ajurwedzie, która leczy nią od setek lat. Pomaga między innymi na depresję i lęki, wzmacnia układ immunologiczny, poprawia odporność i wydolność organizmu i wiele innych. To taki wszechstronny pomocnik.[12]

Można ją kupić w postaci kapsułek, proszków, nalewki lub wyhodować w domu, aby zawsze mieć świeży zapas energii. Z jej liści lub korzenia można zrobić wywar, a korzeń można również żuć.

Roślina znana z medycyny chińskiej i ajurwedy. Badacze porównują ją do najlepszej jakości żeń-szenia. Korzeń, kłącze i łodyga zawierają składniki aktywne. Zawiera szeroką gamę flawanoidów, polifenoli (rozynę, rozawinę, rozarynę, rodiolinę i inne), heteroglikozydy, substancje steroidowe, kwasy organiczne oraz minerały – cynk, mangan, nikiel, srebro, tytan i inne. Najwięcej substancji leczniczych zawiera jednak korzeń.[13]

Zapach lawendy potrafi zdziałać cuda. Już sam zmysł węchu przywodzi na myśl dom i poczucie bezpieczeństwa. Już samo to może cię uspokoić.

Ta fioletowa piękność od dawna jest wykorzystywana do łagodzenia stresu, depresji i niepokoju.[14]

Czy leki na poprawę pamięci mogą być niebezpieczne?

Tak jak ze wszystkim – mogą być, ale nie muszą. To zależy również od tego, jakie leki bierzesz, więc zawsze dokładnie wszystko sprawdzaj. Jeśli jest to naturalny lek, to wszystko powinno być w porządku, ale jeśli nie masz pewności, lepiej nie przyjmuj niczego na własną rękę i porozmawiaj z lekarzem.

1. miejsce

Grinday Mind Up

Orientacyjna cena: 100 zł
60 wegańskich kapsułek wspomagających pracę naszego mózgu, a w efekcie poprawiających naszą wydajność, pamięć i koncentrację.

Dlaczego suplement Mind Up opracowany przez Grinday znalazł się na 1. miejscu?

Ponieważ jest to naturalny suplement diety stymulujący pracę mózgu, poprawiający jego wydajność i zwiększający szybkość reakcji. Jego działanie opiera się na trzech składnikach znanych ze swojego korzystnego wpływu na organizm, a w szczególności układ nerwowy. Chodzi oczywiście o ashwagandhę, żeń-szeń i różaniec górski.

Opinie użytkowników

Produkt ten doczekał się bardzo wielu pozytywnych recenzji użytkowników wielu portali internetowych. Na przykład na portalu allegro.pl znajdziemy ponad tysiąc ocen i ponad sto recenzji pisemnych. Prawie wszystkie z nich to opinie pozytywne. Użytkownicy podkreślają poprawę pamięci i koncentracji oraz mniejsze zmęczenie.

Więcej o produkcie

Suplement występuje w postaci kapsułek o 100% czystym składzie. Producent zaleca przyjmowanie 2 kapsułek dziennie podczas posiłków. Można przyjmować obie kapsułki naraz lub po jednej rano i po południu. Każdą dawkę należy popić wodą. Cena za 60 kapsułek to około 100 zł.

2. miejsce

Colgenium COLWAY Strażnik Pamięci i Koncentracji

Orientacyjna cena: 180 zł
30 pastylek do ssania zapewniających lepszą pamięć i koncentrację, a także wspierających układ immunologiczny i nerwowy.

Dlaczego umieściłam produkt Colgenium COLWAY Strażnik Pamięci i Koncentracji na 2. miejscu?

Ponieważ jest to wyjątkowy suplement diety w pastylkach do ssania, który pomaga zachować dobrą pamięć i koncentrację. Swoje działanie zawdzięcza substancjom takim jak kolostrynina w zastrzeżonej formule COLOCO PRP® i witamina B6, która współdziała z kolostryniną.

Opinie użytkowników

Marka COLWAY ma na swoim koncie wiele skutecznych suplementów diety, które na ogół cieszą się dobrymi opiniami wśród użytkowników. Przykładowe opinie na temat suplementów tej marki można znaleźć na stronie kolagen.pl

Więcej o produkcie

Suplement marki COLWAY występuje w wygodnych do spożycia pastylkach, które należy ssać do momentu rozpuszczenia. Zalecane dawkowanie to 1 pastylka dziennie. Opakowanie zawierające 30 pastylek kosztuje około 180 zł.

3. miejsce

Rhodiola i Ashwagandha Wild Alchemy

Orientacyjna cena: 70 zł
Zestaw 60+60 kapsułek o naturalnym składzie zapewniających dobrej jakości sen, więcej energii oraz lepszej koncentracji i pamięci.

Dlaczego zestaw produktów naturalnych od marki Wild Alchemy uzyskał 3. miejsce w naszym zestawieniu?

Ponieważ jest to zestaw dwóch suplementów roślinnych pomagających radzić sobie ze stresem, lękiem, zmęczeniem czy depresją. Dzięki takiemu działaniu pozwalają utrzymać odpowiedni poziom energii i zachować koncentrację w obliczu codziennych wyzwań.

Opinie użytkowników 

Marka Wild Alchemy znana jest z tworzenia suplementów diety z naturalnych, wysokiej jakości składników. Użytkownicy cenią je sobie nie tylko za dobry skład, ale także za ich skuteczność i brak skutków ubocznych. Szczegółowe opinie można przeczytać na stronie producenta wildalchemy.pl

Więcej o produkcie

Stosowanie obu suplementów pozwala się wyciszyć, dobrze wysypiać, zachować dobrą pamięć i koncentrację. Każda kapsułka zawiera wysoką zawartość składników aktywnych. Dzięki temu wystarczy jedna kapsułka każdego suplementu dziennie, by cieszyć się efektami. Cena zestawu to około 70 zł.

4. miejsce

OK!Memory Nature's Finest

Orientacyjna cena: 90 zł

Dlaczego zamieściłam tutaj suplement OK!Memory stworzony przez markę Nature’s Finest?

Marka Nature’s Finest zaproponowała naturalny suplement diety na pamięć i koncentrację w formie proszku do sporządzania pysznego, pomarańczowego napoju. Zawiera on substancje czynne, które pozytywnie wpływają na zdolności poznawcze, zapobiegają nadmiernemu zmęczeniu oraz wspierają koncentrację i pamięć.

Jest to suplement odpowiedni zarówno dla osób starszych, u których z wiekiem pogarsza się pamięć, a koncentracja spada, jak i dla młodzieży zawalonej nauką czy dorosłych przytłoczonych nadmiarem obowiązków zawodowych i domowych.

Zawiera optymalne ilości witaminy C, guarany, witamin z grupy B, Cognivii™ czy cytrynianu choliny. Wystarczy wsypać 10 g produktu do szklanki wody, porządnie wymieszać i wypić. Oznacza to, że opakowanie 150 g wystarczy na 15 dni codziennego stosowania. Koszt takiego opakowania to około 90 zł.

5. miejsce

Now Alpha GPC

Orientacyjna cena: 155 zł

Dlaczego wybrałam produkt nootropowy Alpha GPC marki NOW?

Te 60 ziołowych kapsułek zawiera cenne nootropy, które wspierają lepszą kompleksową regenerację organizmu, zwiększają wydajność poznawczą, stymulują neuroprzekaźniki mózgowe i produkcję acetylocholiny. Kapsułki służą do wspierania dobrej sprawności umysłowej, jak i fizycznej.

Jak dawkować? Producent zaleca 2 kapsułki dziennie podczas posiłków, najlepiej rano lub w porze obiadowej.

Cena za jedno opakowanie to około 155 zł.

6. miejsce

Ashwagandha Activlab

Orientacyjna cena: 30 zł

Dlaczego zdecydowałam się na Ashwagandhę od Activlab?

Jest to suplement diety o wysokiej zawartości witanolidów w każdej kapsułce. Jak już wspominałam w artykule, ashwagandha jest jednym z bardziej popularnych składników roślinnych wykorzystywanych do wspomagania funkcjonowania organizmu.

Do jej efektów zaliczyć można zwalczanie stresu, stymulację pracy mózgu, poprawę jakości snu, a tym samym ogólnej regeneracji organizmu, a także poprawę koncentracji i pamięci.

Ashwagandha od marki Activlab cieszy się sporą popularnością ze względu na skład, skuteczność oraz stosunek jakości do ceny. Producent zaleca przyjmowanie jednej kapsułki dziennie przed pójściem spać. 

Jedno opakowanie produktu zawiera 60 kapsułek i wystarcza na 60 dni stosowania. A kosztuje około 30 zł.

7. miejsce

Nootropic Tea Nature’s Finest

Orientacyjna cena: 100 zł

Dlaczego herbata Nootropic Tea od Nature’s Finest?

Kolejnym interesującym produktem wspierającym pracę mózgu stworzonym przez markę Nature’s Finest jest herbata instant o właściwościach nootropowych. Została ona stworzona na bazie białej herbaty i wyciągu z ginkgo biloba oraz witaminy C. 

Poprzez poprawę krążenia krwi w naszym mózgu herbata pomaga utrzymać dobrą pamięć i koncentrację, wspomaga sprawność umysłową, a nawet chroni komórki naszego organizmu przed stresem oksydacyjnym.

Napój jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Należy jedynie odmierzyć 5 g mieszanki, zalać wodą (gorącą lub zimną, w zależności od preferencji), dokładnie wymieszać i wypić. W opakowaniu znajdziemy 120 g mieszanki na 24 dni stosowania. Cena jednego opakowania to około 100 zł.

8. miejsce

BrainMax 2.1 NeuroHacker

Orientacyjna cena: 140 zł

Dlaczego umieściłam tutaj produkt Neurohacker marki BrainMax?

Neurohacker to produkt zawierający 60 „napakowanych” kapsułek, w których zawartość między innymi Alpha GPC została zwiększona do 750 mg z oryginalnych 250 mg w jednej dawce.

Dodatkowo zawiera także np. gotu kola miłorząb japoński, który jest bardzo funkcjonalnym środkiem nootropowym. Produkt wspomaga aktywność mózgu i zwiększa koncentrację.

Producent zaleca stosowanie 2 kapsułek dziennie na pusty żołądek. Cena opakowania to około 140 zł.

9. miejsce

Brain Max Yerba Mate

Orientacyjna cena: 45 zł

Dlaczego wybrałam Yerba Mate od BrainMax?

Produkt ten jest mieszanką wysokiej jakości brazylijskiej yerby i ziół, które mogą poprawić myślenie i koncentrację. Yerba Mate ma bardzo przyjemny i orzeźwiający smak, który Ci się nie znudzi. Produkt ten ma specjalną formułę wspierającą funkcje poznawcze, dodaje energii na cały dzień, ma silne działanie antyoksydacyjne, jest świetnym źródłem witamin i minerałów oraz pomaga w spalaniu tłuszczu.

Świetne jest to, że z jednej dawki możesz sporządzić nawet do 6 nowych naparów, a smak się nie zmieni.

Jak dawkować? Wsyp 2-3 łyżki stołowe mieszanki do kubka i zalej wodą o temperaturze od 70 do 80 stopni. Odstaw na 3 minuty, a następnie po prostu wypij. Możesz spokojnie sączyć ten napój przez cały dzień.

Cena za pół kilograma to około 45 zł.

10. miejsce

Viridian Ginkgo Biloba

Orientacyjna cena: 75 zł

Dlaczego uwzględniłam produkt Ginkgo Biloba marki Viridian?

60 kapsułek z ekstraktem z Ginkgo Biloba, jednego z najstarszych drzew na świecie. To drzewo liściaste ma naprawdę udowodnione korzystne działanie na organizm, takie jak wspomaganie sprawności psychicznej i wydajności umysłowej.

Jak dawkować? Producent zaleca 1 kapsułkę dziennie z posiłkiem, o ile lekarz nie zaleci inaczej.

Cena za to opakowanie wynosi około 75 zł.

Wreszcie

Produktów na pamięć jest bardzo dużo, dlatego trzeba zrobić rozeznanie na rynku, w czym chciałam Ci pomóc w tym artykule, wybierając dla Ciebie 10 produktów wspomagających pamięć. Wszystkie z nich są oparte na naturalnych składnikach, a ja polecam Ci wypróbować w szczególności kapsułki Mind Up, unikalne pastylki do ssania Colgenium COLWAY Strażnik Pamięci i Koncentracji lub zestaw naturalnych suplementów diety Rhodiola i Ashwagandha od Wild Alchemy.

Przydatne linki ✓wiarygodne:

[1] Wikipedia (PL): Pamięć człowieka

[2] Healthline (ENG): 25 Ways to Improve Your Memory

[3] PubMed Central (ENG): The aging mind: neuroplasticity in response to cognitive training

[4] PubMed Central (ENG): What is memory? The present state of the engram

Autor artykułu:

Autor artykułu:

Więcej o autorach lub stronie znajdziesz w dziale o nas. Chcesz wiedzieć jak dobieramy produkty?

Gdzie teraz?

Selekcja produktów i tworzenie rankingów to dla nas ważny proces, który wykonujemy dobrze. Produkty przechodzą kilka kontroli, dokładne badania, aw każdym porównaniu biorą udział co najmniej 2 osoby. Dlatego zawsze możesz być pewien niezależności i jakości porównania. Chcesz więcej? Przeczytaj szczegółowy opis tego, jak dobieramy produkty ».